Sony Xperia Z je vlajková loď spoločnosti Sony, ktorá bola predstavená na CES 2013. Spoločnosť Sony sa rozhodla predstaviť špičkový model a natrela to výrobcom hneď na začiatku roka, ešte pred tým než boli známe a predstavené vlajkové lode konkurenčných spoločností.
Na prvý pohľad, hneď po vybalení z krabice ma upútal hranatý dizajn novinky. Tento dizajn nazýva Sony ako Omnibalance. V ruke sa pohodlne drží a na prvý moment pôsobí exkluzívnym dojmom. Azda jedinou chybičkou krásy je sklenený povrch na prednej i zadnej strane, vďaka čomu sa už po chvíli stane z neho daktyloskopické pole. Stačí však jednoduché opláchnutie a je to.
Rozmiestnenie jednotlivých prvkov je nasledovné. Vypínacie tlačítko je umiestnené v strede pravej hrany a pod ním sa nachádza dvojtlačítko na reguláciu hlasitosti. Na pravej spodnej strane sa nachádza reproduktor. Ten je umiestnený tak, že ak držíte telefón, môžete si ho zakrývať.
Žiadny konektor nie je vidieť hneď na prvý pohľad, okrem portu do dokovacej stranice. Tie sú totiž ukryté pod jednotlivými krytkami, čo je dané vodeodolnosťou smartfónu. Aby bol telefón vodeodolný, musí byť v čase ponorenia do vody riadne zaistený, konektory musia byť pod krytkami, aby sa nikam nedostala voda. Na Xperii Z nájdeme tieto konektory: microUSB na nabíjanie, 3,5 milimetrový jack konektor na sluchadlá, slot pre microSD kartu a zdieru na microSIM kartu. Trend používania microSIM kariet sa prejavil aj na tomto smartfóne, preto si na túto skutočnosť treba postupne zvyknúť.
Vodeodolnosť je najlepšia vec, ktorá ma aj hneď zaujala. Presnejšie sa tu bavíme o odolnosti, ktorá je daná podľa medzinárodnej normy. Medzinárodná norma uvádza stupeň krytia jednotlivých zariadení. Prvá hodnota znamená krytie pred prachom a tá druhá pred vodou. Áno, Sony Xperia Z je čiastočne aj prachuodolná. Jej konkrétne krytie je IP 57. Skratka IP pochádza z angličtiny a znamená International Protection. Aby sme sa presne pozreli na to, čo sa pod týmto označením skrýva, tak si vysvetlime, že krytie pred prachom (teda prvé číslo) je dané v rozmedzí 0 ÷ 6. Krytie 5 majú zariadenia, ktoré sú chránené čiastočne pred prachom. Druhé označenie, ktoré hovorí o tom, aká je odolnosť Xperie Z pred vodou je dané v rozmedzí 0 ÷ 8. Tu udávané krytie 7 znamená dočasné ponorenie. Mnohé PR správy však používajú nesprávne označenia, nakoľko nepoznajú normu a mali by si to pozrieť minimálne na internete aby pochopili správny výklad. Píšu veľkolepo o IP55 a IP57, čo je nezmysel, nakoľko sa krytie udáva medzinárodne podľa IP a za ním idú len dve čísla – prvé udáva krytie pred prachom a a druhé pred vodou, IP55 a IP57 je teda nezmysel, jedine teda pokiaľ by sme sa bavili o dvoch smartfónoch a hovorili by sme, že jeden má krytie IP 55 a druhý IP 57. Toto sú teda presné definície podľa medzinárodnej normy. Pozrime sa však na to, ako je na tom Sony Xperia Z a nakoľko sa zhoduje s tvrdením International Protection?
Doteraz som testoval rôzne smartfóny a tablety, ale žiadny z nich nebol vodeodolný. Viete si teda asi predstaviť, čo všetko možné som skúšal. Výrobcom deklarovaná hodnota ponoru po dobu pol hodiny do hĺbky jeden meter je v poriadku. Ja som skúsil ponor do vody po dobu pol hodiny v asi polmetrovej vode, vo vani. A Sony Xperia Z to skutočne vydržal. Tam som samozrejme nasimuloval bežnú prax a okrem samotnej vody sa vo vani nachádzali zmesky šampónu, či mydla. A aké by to bolo nevyskúšať ho ponorený v umývadle pri striekajúcej, alebo kvapkajúcej, vode? To je nič. Vydržal samozrejme aj dlhšie ponorenie na samotný spodok umývadla s vodou napustenou až po samý okraj. Azda jedinou chybou boli výpadky WiFi pripojenia pod vodou a taktiež aj nezvládnutá technológia ovládania mokrými prstami. Pod vodou je displej neovládateľný, na dotyky vôbec nereaguje, po vybratí stačí mobil trocha otriasť od vody a potom sa dá ovládať. Budúci nástupca Xperie Z by si mohol vziať ponaučenie a opraviť tento nedostatok. I napriek tomu som bol z neho nadšený. So smartfónom Sony Xperia Z Vám už nič nestojí v ceste a tak sa experimenty môžu začať…
Nie len vodeodolnosť je silná stránka tohto smartfónu. Okrem tejto zaujímavej vlastnosti má tento kúsok od Sony aj iné prednosti. Srdcom smartónu je rýchly a svižný štvorjadrový procesor Snapdragon S4 Krait Pro od spoločnosti Qualcomm, ktorý je taktovaný na 1,5 GHz. Doplňuje ho operačná pamäť 2 GB a vnútorný úložný priestor veľkosti 16 GB (reálne 12 GB pre používateľa), ktorú možno rozšíriť pomocou microSD kariet až do veľkosti 64 GB. Spolu tu teda možno mať až 80 GB, z ktorého sa dá reálne využiť cca 76 GB. To je celkom dosť priestoru na dáta. Komu by sa málilo, nezabudnem pripomenúť cloudové úložiská. Možností je veľa, no medzi najpopulárnejšie patria dropbox, box, skydrive, google drive a každé úložisko má aj svoju aplikáciu, ktorú môžete nájsť v Google Play.
Medzi najpodstatnejšie prednosti smartfónu patrí displej. Ten má uhlopriečku päť palcov a rozlíšenie Full HD. Hoci je tu použitý už trochu zastaraný displej typu TFT, zachraňuje ho použitá technológia spoločnosti Sony – Bravia Engine. Napriek tomu, že je tu táto technológia dostupná, nemôžem povedať, že by šlo o výnimočne kvalitný displej, a to hlavne v porovnaní s IPS a Super AMOLED displejmi, najmä čo sa týka pozorovacích uhlov. V tomto majú jednoznačne navrch Super AMOLED displeje, ktoré sú známe najmä zo smartfónov spoločnosti Samsung.
Potešili ma však rýchle odozvy. Smartfón sa vôbec nezadýchal a nezaváhal za žiadnych okolností, počas celého testovania sa mi nestalo, že by smartfón spadol, nejaká aplikácia sa vypla, alebo aby som nejakú aplikáciu musel vypínať. Na všetko možné i nemožné, či náročné bohato stačí 2 GB RAM. Je to naozaj super. Takto si predstavujem kvalitný android smartfón – odolný, rýchly a svižný! Operačný systém v smartfóne Xperia Z je Android vo verzii 4.1.2 Jelly Bean s nadstavbou TimeScape od Sony.
Fotoaparát je zastúpený v svojej trinásťmegapixelovej verzii. Fotky sú viac než dobré. Nakoľko však nie som fotograf profesionál, neodvážim sa hodnotiť kvalitu jednotlivých fotografií, no i tu je čo zlepšovať a to najmä pri tmavých scénach. Šum na fotkách badať tak, ako je to na každom smartfóne, či mobile. Treba teda brať v úvahu, že toto nie je kompaktný fotoaparát alebo zrkadlovka, no na bežné použitie je dostatočný. Videá je možné nahrávať vo Full HD pri 30 fps, pričom možno popri natáčaní robiť fotky v rozlíšení jedného megapixelu.
Popri spomínaných vlastnostiach uvediem aj technológiu STAMINA. Jej úloha spočíva v lepšej správe batérie a mala by podstatne predĺžiť výdrž. Výrobca hovorí o štvornásobne vyššej výdrži. Ako to však bolo reálne? Od prvého momentu som režim STAMINA aktivoval. Bol som nedočkavý a zvedavý, ako dlho batéria skutočne vydrží. Tá je zabudovaná, nemožno ju vymeniť a má kapacitu 2330 mAh. Moja skúsenosť je však dosť odlišná od tej deklarovanej hodnoty. V prípade aktívneho používania, som musel Sony Xperia Z nabíjať dvakrát za deň. Ráno som mobil vytiahol z nabíjačky, no už poobede som ho tam musel dať zas a večer bol opäť vybitý, takže na noc som ho musel dať opäť nabíjať. Pri občasnom používaní so sebazaprením, keďže sa s novinkami, obzvlášť s testovanými rád neustále hrám som sa dostal na výdrž jedného dňa. Ráno som odpájal Xperiu Z z nabíjačky, no večer som mu ju musel pripájať opäť. Kde je tá deklarovaná výdrž? Pritom som telefón používal s aktivovaným šetričom batérie STAMINA so všetkými jeho funkciami. Samozrejme v režime STAMINA som mal nastavené, že žiadna aplikácia nemá výnimku a teda nebeží v pozadí, ak je smartfón v režime spánku. Neviem si teda predstaviť, aká by bola výdrž smartfónu, pri pridaní niekoľkých aplikácii do výnimiek v režime STAMINA, či pri jej deaktivovaní.
Záverečné zhodnotenie, ktoré mám po testovaní, je jednoznačné. Smartfón Sony Xperia Z je vynikajúci ! Je to mobil snov hádam pre každého IT nadšenca, či milovníka filmov a hier. I napriek uvedeným negatívam som presvedčený, že Xperia Z bude dôstojným konkurentom pre dnes už známe a predstavené iné vlajkové lode spoločností HTC a Samsung. Kto vyhrá je už iba voľba užívateľov…
Test vodeodolnosti:
Parametre a špecifikácie:
Operačný systém: Android 4.1.2 Jelly Bean + nadstavba TimeScape
Chipset: Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro
Procesor: štvorjadrový 1,5 GHz Krait 28 nm
Grafika: Adreno 320
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Rozmery: 139×71×8 mm
Hmotnosť: 146 gramov
Displej: TFT HD Reality, Mobile Bravia Engine 2, dotykový (kapacitný), 16 777 216 farieb, 1920×1080 px., rozmery 62×110 mm, uhlopriečka 5“ (126 mm), sklo odolné proti poškriabaniu a vrstva proti roztriešteniu
Fotoaparát: 13 Mpx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1 920×1 080 px., 30 fps), nahrávanie HDR videa
Predná kamera: 2,2 Mpix s nahrávaním Full HD a HDR videa
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,8 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, prehliadač dokumentov, GPS, GLONASS, informačná dióda, odolnosť IP55 a IP57
Batéria: 2 330 mAh
Celkové hodnotenie: 90%
Plusy
+ Krytie IP 57
+ Vodeodolnosť
+ Sony Bravia Engine 2
+ Režim STAMINA
+ Kvalita prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Bezproblémový multitasking
+ Podpora microSD kariet
+ Dokovacia stanica
Mínusy
– Sklenený povrch nachýlný na zašpinenie
– Vypadávajúca WiFi
– Výdrž batérie
Výsledky benchmarkových testov: