Domov Periférie Recenzia: Samsung Galaxy Gear

Recenzia: Samsung Galaxy Gear

Zdielať

Samsung_Galaxy_Gear_01Éra inteligentných hodiniek začína. Samsung neváhal a vyrobil hodinky v prvej generácií. Je to cítiť, hodinky nie sú presne podľa našich predstáv, prinášajú však mnohé inovatívne funkcie. Čo prinášajú a čo možno čakať od týchto smart hodiniek Samsung Galaxy Gear? Testovali sme ich pre vás.

Spomínate si ešte na známy seriál z roku 1986, kde hral hlavnú rolu herec David Hasselhoff? Jeho hlavný hrdina Michael Knight mal inteligentné auto, s ktorým bojoval proti zlým ľuďom. Pôvodný seriál tvorcovia neskôr vylepšili a uviedli aj v roku 2008, síce s oveľa menším počtom dielov, avšak s lepšími a modernejšími technológiami. V čom však tento seriál predbehol dobu? Bolo to azda tým ako Michael komunikoval so zázračným autom. Cez hodinky, ktoré ovládal priamo svojim hlasom.

Takmer to isté už dokáže bežný človek, ktorý si zakúpi a používa smart hodinky od Samsungu. S Galaxy Gear možno telefonovať, keďže obsahuje reproduktor a mikrofón. To je plus, keďže hodinky od Sony neponúkajú tieto možnosti. Na porovnanie – hodinky od Sony možno použiť s ľubovoľným smartfónom, ktorý má Android 4.0 a vyšší, avšak Galaxy Gear komunikuje len s najnovšími smartfónmi spoločnosti Samsung. Podporu má od svojho uvedenia iba s modelom Note 3, neskôr však pribudli aj ďalšie (informácie o „spolupracujúcich“ modeloch uvádzame podrobne v tabuľke na konci recenzie). My sme mali na test hodinky Gear spolu s tabletofónom Note 3. Na ich vzájomnú komunikáciu slúži špeciálna aplikácia Gear Manager.

Samsung_Galaxy_Gear_02

Nevýhodou zariadenia je batéria, jej výdrž a samotné nabíjanie. K hodinkám je dodávaná akási kolíska, kam treba vložiť hodinky a až do nej možno zapojiť microUSB nabíjačku. Ak si zabudnete kolísku, hodinky nenabijete. Aj vďaka tomu si myslíme, že táto nabíjacia kolíska bude asi najpredávanejším príslušenstvom. Okrem zložitého a komplikovaného nabíjania nás však nepotešila ani výdrž na jedno nabitie. Batéria má kapacitu 315 mAh, čo sa podpisuje aj pod slabú výdrž batérie. Pri aktívnom používaní vydržia hodinky len jeden deň a ide o rovnakú situáciu ako u väčšiny high-end smartfónov. Voči konkurenčným hodinkám Sony SmartWatch 2 teda strácajú, keďže tie pri porovnateľnej záťaži vydržia približne štyri dni, čo je aj dĺžka udávaná výrobcom. Hodinky majú silikónový remienok, ktorý nemožno vymeniť. Na ňom sa totiž nachádza fotoaparát, spolu s reproduktorom a mikrofónom. Gear sa predáva v šiestich farebných vyhotoveniach remienkov.

Samsung_Galaxy_Gear_03

Srdcom Samsung Galaxy Gear je jednojadrový, 800 MHz procesor. Dopĺňa ho operačná pamäť vo veľkosti 512 MB a vnútorná pamäť 4 GB, ktorú nemožno rozšíriť. Hodinky totiž neobsahujú žiadny slot. Nemožno do nich vložiť ani pamäťovú kartu ani SIM kartu. Preto je na komunikáciu potrebný smartfón. O zobrazovanie sa stará 1,63 palcový Super AMOLED displej s rozlíšením 320×320 pixelov. Rozmery Gearu sú 37×57×11 mm a hmotnosť 74 gramov. Párovanie hodiniek so smartfónom je možné prostredníctvom rozhrania NFC, avšak NFC sa nachádza na kolíske hodín na nepohodlnom mieste a preto bude jednoduchšie hodinky vyhľadať cez Bluetooth manuálne. Pri tomto úkone oceňujeme automatické pripojenie. Stačí zapnúť Bluetooth na smartfóne a behom niekoľkých sekúnd je spojený s hodinkami. Ak sme medzičasom zhotovili nejaké fotografie, videá, či zvukové poznámky, dochádza k automatickému kopírovaniu z hodiniek do smartfónu. To sa stáva aj v prípade, ak máme hodinky permanentne pripojené. Poteší aj prítomnosť ekologicky úspornej verzie Bluetooth vo verzii 4.0.

Samsung_Galaxy_Gear_04

Spomedzi funkcií oceňujeme fotoaparát. Umožňuje zhotovovať fotografie v rozlíšení 1,9 MPx v dvoch možných rozlíšeniach. Buď v pomere 1:1, teda 1392×1392 pixelov, alebo v pomere 4:3, čo znamená rozlíšenie fotiek 1280×960 pixelov. Je teda len na používateľovi, aký pomer fotografií si zvolí, my však odporúčame 4:3, ktorý je podľa nášho názoru vhodnejší. Okrem fotografovania dokážu hodinky natáčať aj videá. Bohužiaľ sú limitované dĺžkou 15 sekúnd a po natočení 15 videí nemožno natáčať ďalšie. Vtedy ich treba preniesť do smartfónu a z hodiniek ich zmazať.  Aj v prípade videí existujú dve možné rozlíšenia. Prvým variantom je pomer strán 1:1 a rozlíšenie 640×640 pixelov, alebo je možné použiť aj lepšie rozlíšenie 1280×720 pixelov, čo znamená HD kvalitu a pomer strán 16:9. Jednoznačne odporúčame druhý spomenutý rozmer. Rozdiel je výrazný a sami sme boli prekvapení z kvality záznamu HD videa. Azda jedinou nevýhodou je hlasný zvuk spúšte pri fotografovaní, ktorý nemožno vypnúť. Pri videách počuť zvuk na začiatku, ale aj po uplynutí 15 sekundového limitu dĺžky videa. Tento zvuk však nie je až taký výrazný a mnohým ľuďom môže pripomínať skôr zvuk stopiek. Pri natáčaní videí teda používateľ na túto činnosť neupozorňuje tak zjavne ako je to pri fotografovaní. Záznamy a.k.a. Agent 007 sa tak nekonajú. Možno však v budúcnosti výrobca pridá možnosť vypnutia zvukov v nejakom nasledujúcom firmvéri. V ideálnych svetelných podmienkach, alebo v exteriéri cez deň sú výsledky veľmi dobré, no pri tmavých scénach, šere a slabom osvetlení, sú výsledky zlé.

Samsung_Galaxy_Gear_05

Ďalšie efektívne využitie mikrofónu nachádzame v hlasovej poznámke. Takto si možno do hodiniek nahrať svoje hlasové záznamy, ktoré sú limitované na dĺžku päť minúť. Tie je možné aj prerušiť a pokračovať neskôr. Kvalita záznamu je priemerná, avšak na núdzové prípady to stačí. Po prenesení poznámky do smartfónu je možné previesť hlas na text. Bohužiaľ, v slovenčine to vôbec nefunguje a výsledok prevodu reči na text je katastrofálny. Predpokladáme, že je zrejme podporovaná len angličtina a možno hlavné svetové jazyky. Podobne je na tom aj funkcia S Voice, ktorú poznáme aj so smartfónov spoločnosti Samsung. Ďalšou funkciou je krokomer. Ten však nepočíta kroky korektne a stáva sa dosť často, že zamrzne, pritom môžete spraviť pomerne veľa krokov, avšak počítanie sa nijako nezmení voči tomu, ak stojíme. Ako užitočné hodnotíme aj ovládanie multimédií z hodiniek na smartfóne. Jednotlivé povely z hodiniek na smartfón majú však oneskorenie približne 1,5 sekundy. Môže to byť spôsobené komunikáciou cez Bluetooth, alebo nie celkom odladenou nadstavbou TouchWiz od výrobcu, ktorú nájdeme na smartfónoch značky Samsung.

Samsung_Galaxy_Gear_06

Galaxy Gear obsahujú len jedno tlačidlo. Všetko ostatné je vecou gest. Mávnutie ruky zhora nadol vyvolá funkciu fotoaparátu/videa, opačným gestom zdola nahor sa aktivuje vytáčanie (dialer). Dvojitým poklepaním po displeji možno zobraziť stav batérie, podržaním dvoch prstov multitasking. V každej aplikácií sa potiahnutím prsta zhora nadol vraciame späť. V tomto prípade ide teda o pár nových gest, ktorých naučenie nezaberie veľa času a zakrátko sa stanú pre nás intuitívne. Limit platí aj v počte nainštalovaných aplikácií. Môžeme ich mať maximálne desať. Obmedzenia počtu natočených videí a nainštalovaných aplikácií vnímame negatívne a sme presvedčení o tom, že smart hodinky tak nevyužívajú svoj potenciál.

Samsung_Galaxy_Gear_07

Pri vypnutom displeji sa nezobrazuje aktuálny čas, obrazovka je vypnutá, čím šetrí batériu. Domácu obrazovku však možno upraviť podľa gusta. Dá sa vybrať z rôznych verzií hodiniek – či už ide o digitálne, alebo analógové. Na obrazovke možno mať zobrazený len čas alebo sa dá zobraziť spolu s aktuálnym počasím, ktoré sa však ukazuje len v prípade, ak je v smartfóne zapnuté GPS. Manuálne nastavenie polohy s vypnutou GPS znamená, že na hodinkách sa neukazuje počasie. Namiesto počasia sa dajú nastaviť aj tri aplikácie. Medzi ďalšie „vychytávky“ patrí funkcia vyhľadania hodiniek (Find My Device). Funkcia príde vhod najmä vtedy, ak ste dali nabiť hodinky a neviete kam ste ich odložili. Dosah, v ktorom sme testovali komunikáciu hodiniek so smartfónom, bol v panelovom byte približne 15 metrov a medzi nimi bolo až päť stien. Funkcia hľadania však funguje aj opačne a z hodiniek sa dá hľadať aj smartfón.

Samsung_Galaxy_Gear_08

Samsung Galaxy Gear je prvým výstrelom z dielne kórejského výrobcu v segmente inteligentných hodiniek. Zaujmú isto nejedného nadšenca IT, avšak pre bežného človeka nie sú ideálne. S istotou nemôžeme hodinky odporučiť a ak chcete inteligentné hodinky, radšej počkajte na ďalšiu generáciu. Dúfame, že v nej vyrieši výrobca rôzne nedostatky. Predsa len treba brať do úvahy fakt, že ide o prvé hodinky z dielne Samsungu a vývoj smart hodín je len v počiatkoch. Proti hodinkám tiež hrá zatiaľ aj ich vysoká cena.

Parametre a špecifikácie

Procesor: jednojadrový, 800 MHz, Exynos
Pamäť: 512 MB RAM + 4 GB ROM
Rozmery: 37×57×11 mm
Hmotnosť: 74 gramov
Displej: Super AMOLED, dotykový (kapacitný), 320×320 px., 1,63“ (41 mm), 277 PPI
Fotoaparát: 1,9 MPx, autofókus, nahrávanie HD videa
Komunikácia: Bluetooth 4.0
Podpora: Samsung Galaxy Note 3, Note II, Note 10.1 (2014), S4, S4 Active, S4 mini, S4 zoom, Mega 5.3, Mega 6.3
Materiál: silikónový remienok v 6 farebných vyhotoveniach remienkov
Globálny prenos dát: nepodporuje
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0
Hudba: iba ovládanie hudby cez spárované zariadenie
Ostatné: akcelerometer, Samsung Apps, ChatON, S Voice, hlasový záznamník, krokomer, stopky, časovač, Find My Device
Batéria: Li-Ion  315 mAh

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ Super AMOLED displej
+ Jednoduché ovládanie
+ Pekný vzhľad
+ Funkcie fotoaparátu
+ Možnosti volania

Mínusy
– Slabá výdrž batérie
– Vysoká cena
– Obmedzená podpora smartfónov
– Absencia microUSB portu na hodinkách
– Nevymeniteľný remienok

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu SAMSUNG Galaxy Gear V7000 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Samsung

1 komentár

  1. Ako možete dať vyššie hodnotenie hodinkám od SONY, ak majú menej funkci? Inak super hodiny. Nebyť obmedzení s ktorými súhlasím (spomenuté v článku), tak je to OK.

Comments are closed.