Domov Novinky Western Digital ponúkne lacné WD Black PCIe SSD

Western Digital ponúkne lacné WD Black PCIe SSD

Zdielať

Western Digital sa nedávno pustil do výroby SSD pre bežných používateľov a v prvej vlne ponúkal modely Green a Blue. Teraz sa môžeme tešiť na WD Black PCIe SSD, ich prvé modely s rozhraním PCIe pre spotrebiteľov.

WD uviedol svoje prvé spotrebiteľské SSD v októbri 2016 a aj keď išlo aj o modely pre rozhranie M.2, tie ani v jednom prípade nevyužili rozhranie PCI Express, ale SATA. Dnes už sa ale používatelia viac zaujímajú o SSD, ktoré dokážu ponúknuť podstatne vyššiu priepustnosť než teoretických 600 MB/s v prípade rozhrania SATA a to im dokáže zabezpečiť predovšetkým M.2.

Western Digital na to reaguje svojimi WD Black PCIe SSD, ktoré prídu v kapacitách 256 GB a 512 GB za ceny 109 a 199 dolárov. To samo o sebe napovedá, že nepôjde o tie najvýkonnejšie modely, však na trhu už sú medzi M.2 PCIe SSD lacnejšie iba Intel 600P. Ako sa to teda podpíše na výkone a kvalite nových WD Black?

Zo známych špecifikácií možno zistiť rýchlosti sekvenčného čítania až 2050 MB/s, čo platí pre obe verzie. Tá menšia však ponúkne sekvenčný zápis maximálne 700 MB/s a väčší model len o 100 MB/s viac. Ďalej tu nemáme zrovna najvyššie hodnoty IOPS, ktoré pri náhodnom čítaní robia 170.000 u oboch modelov a pri zápise to je na 256 GB potom 130.000 IOPS a na 512 GB 134.000.

Spotreba sa môže vyšplhať maximálne na 8,25 W, pričom v nečinnosti to je iba 5,5 mW. Dozvieme sa tiež o výdrži a to 80 TB alebo 160 TB celkovo zapísateľných dát (TBW) na 256 GB a 512 GB model, čo znamená, že nám výrobca garantuje minimálne 320 celkových prepisov. Pri bežnom využitie týchto SSD by nám to malo bohato stačiť, ak však nepočítate s ich prevádzkou aj za 20 rokov.

Záruka je päťročná a možno očakávať, že ak hodnotu TBW prekročíte skôr, bude neplatná. Western Digital tiež hovorí, že firmware bol napísaný s ohľadom na dosiahnutie nízkych prevádzkových teplôt a spotreby, pričom SSD môžu pracovať do 70 °C. Potom môžu začať obmedzovať svoj výkon, aby sa neprehriali a aj to je dôvod, prečo sa výrobci začali zaoberať chladením SSD do slotov M.2.

Zdroj: techPowerUp