Domov Novinky Vedci vytvorili vírus, ktorý sa môže šíriť cez Wi-Fi

Vedci vytvorili vírus, ktorý sa môže šíriť cez Wi-Fi

Zdielať

internetVýskumníci z University v Liverpoole vytvorili počítačový vírus, ktorý sa môže šíriť cez Wi-Fi, rovnako účinne ako prechladnutie infikuje ľudí. Prvý počítačový vírus, ktorý sa šíri ako skutočné vzdušná nákaza bol vytvorený výskumníkmi z University v Liverpoole v škole elektrotechniky, elektroniky a informatiky.

Chameleón sa môže šíriť prostredníctvom husto obývaných oblastiach a vedci tvrdia, že skočí zo siete do siete prostredníctvom prístupových bodov rýchlo sa šíri medzi domácnosťami a podnikmi. Aby to nebolo dostatočné zlé, vírus sa môže vyhnúť detekcie a identifikácie slabých bezdrôtových prístupových bodov – tie, ktoré sú aspoň chránené šifrovaním a heslami.

“Wi-Fi pripojenie sú stále terčom počítačových hackerov, pretože dobre zdokumentovaných bezpečnostných chýb, ktoré sťažujú detekciu a obranu proti vírusu,” povedal Alan Marshall, profesor Network Security. “Predpokladalo sa však, že by nebolo možné vyvinúť vírus, ktorý by mohol zaútočiť na siete Wi-Fi, ale ukázali sme, že je to možné a že sa môže šíriť rýchlo a sme schopní teraz používať údaje, ktoré sme z toho získali.”

Tím simuloval útok na Belfaste v laboratórnych podmienkach a zistili, že sa Chameleon správal ako vzdušný vírus a cestoval v rámci Wi-Fi siete prostredníctvom prístupových bodov. Zároveň bol schopný zostať skrytý, pretože súčasné antivírusové programy hľadajú vírusy na internete a v počítačoch a Chameleon zostal vo Wi-Fi sieti, pohybuje sa okolo chráneného prístupového bodu a snaží sa nájsť tie, ktoré nie sú chránené heslom ako sú verejné Wi -Fi prístupové body na letiskách a kaviarňach.

“Keď Chameleon napadol AP to neovplyvnilo jeho fungovanie, ale bol schopný zhromažďovať a hlásiť poverenia všetkých ostatných používateľov Wi-Fi, ktoré sú k nej pripojené,” povedal profesor Marshall. “Vírus potom hľadal ďalšie Wi-Fi prístupové body, ktoré by mohlo pripojiť a infikovať.”

Dobrou správou je, že vírus bol účinne blokovaný zabezpečených sietí, ktoré môžu byť zriadené celkom ľahko. Chrániť seba pri používaní verejneho Wi-Fi pripojenia na internet je trochu zložitejšie, ale to sa dá urobiť .

Zdroj: Cnet

Zdielať
Predchádzajúci článokLG sa stalo najinovatívnejšou spoločnosťou MWC 2014
Nasledujúci článokAcer predstavil projektor K137
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno