Domov Novinky Vedci vytvorili vírus, ktorý sa môže šíriť cez Wi-Fi

Vedci vytvorili vírus, ktorý sa môže šíriť cez Wi-Fi

Zdielať

internetVýskumníci z University v Liverpoole vytvorili počítačový vírus, ktorý sa môže šíriť cez Wi-Fi, rovnako účinne ako prechladnutie infikuje ľudí. Prvý počítačový vírus, ktorý sa šíri ako skutočné vzdušná nákaza bol vytvorený výskumníkmi z University v Liverpoole v škole elektrotechniky, elektroniky a informatiky.

Chameleón sa môže šíriť prostredníctvom husto obývaných oblastiach a vedci tvrdia, že skočí zo siete do siete prostredníctvom prístupových bodov rýchlo sa šíri medzi domácnosťami a podnikmi. Aby to nebolo dostatočné zlé, vírus sa môže vyhnúť detekcie a identifikácie slabých bezdrôtových prístupových bodov – tie, ktoré sú aspoň chránené šifrovaním a heslami.

„Wi-Fi pripojenie sú stále terčom počítačových hackerov, pretože dobre zdokumentovaných bezpečnostných chýb, ktoré sťažujú detekciu a obranu proti vírusu,“ povedal Alan Marshall, profesor Network Security. „Predpokladalo sa však, že by nebolo možné vyvinúť vírus, ktorý by mohol zaútočiť na siete Wi-Fi, ale ukázali sme, že je to možné a že sa môže šíriť rýchlo a sme schopní teraz používať údaje, ktoré sme z toho získali.“

Tím simuloval útok na Belfaste v laboratórnych podmienkach a zistili, že sa Chameleon správal ako vzdušný vírus a cestoval v rámci Wi-Fi siete prostredníctvom prístupových bodov. Zároveň bol schopný zostať skrytý, pretože súčasné antivírusové programy hľadajú vírusy na internete a v počítačoch a Chameleon zostal vo Wi-Fi sieti, pohybuje sa okolo chráneného prístupového bodu a snaží sa nájsť tie, ktoré nie sú chránené heslom ako sú verejné Wi -Fi prístupové body na letiskách a kaviarňach.

„Keď Chameleon napadol AP to neovplyvnilo jeho fungovanie, ale bol schopný zhromažďovať a hlásiť poverenia všetkých ostatných používateľov Wi-Fi, ktoré sú k nej pripojené,“ povedal profesor Marshall. „Vírus potom hľadal ďalšie Wi-Fi prístupové body, ktoré by mohlo pripojiť a infikovať.“

Dobrou správou je, že vírus bol účinne blokovaný zabezpečených sietí, ktoré môžu byť zriadené celkom ľahko. Chrániť seba pri používaní verejneho Wi-Fi pripojenia na internet je trochu zložitejšie, ale to sa dá urobiť .

Zdroj: Cnet