Domov Novinky Väčšina Slovákov prichádza pre zdražovanie o úspory

Väčšina Slovákov prichádza pre zdražovanie o úspory

Zdielať

Najhoršie na aktuálnej inflačnej situácii je, že štvrtina už minula všetky svoje úspory.

Výdavky Slovákov v uplynulých mesiacoch neustále rastú, no ich príjmy vo väčšine prípadov nie. Situácia tak vedie u mnohých k poklesu úspor, pričom viac ako štvrtine ľudí spadli finančné rezervy za rok prakticky na nulu. Ako ďalej ukázal reprezentatívny prieskum, 53% slovenských domácností malo príjmy na rovnakej úrovni, 8% hovorí o ich poklese. Na druhej strane, 39% rodín zaznamenalo za uplynulý rok vyššie príjmy v porovnaní s minulosťou. Najčastejšie si prilepšili o maximálne 200 eur mesačne. Takmer 30% opýtaných sa počas uplynulých 12 mesiacov dočkalo zvýšenia platu, 14% však s takouto požiadavkou v práci neuspelo, no najviac bolo takých, ktorí o vyššiu mzdu vôbec nepožiadali. Finančne náročný rok sa negatívne prejavuje aj na úsporách Slovákov. Väčšina z nich – 56%, musela pre vyššie životné náklady siahnuť na svoje úspory, čo sa negatívne prejavilo na ich výške. Viac ako štvrtina ľudí dokonca za uplynulý rok prišla o celú svoju finančnú rezervu.

Ako sa zmenila výška úspor domácností za uplynulý rok?

Úbytok, či dokonca strata všetkých úspor má pre drvivú väčšinu opýtaných jasnú príčinu. V súčasnosti je ňou predovšetkým výrazné zdražovanie tovarov a služieb, ktoré v prieskume ako hlavný dôvod uviedlo až 92% respondentov. Približne 15% Slovákov však prišlo o úspory aj preto, že buď stratili prácu (8%) alebo im znížili plat (7%). Samozrejme, je tu aj 17% takých, ktorým sa znížili úspory pre mimoriadne výdavky nesúvisiace s vysokou infláciou. Ako ďalej ukázali výsledky prieskumu, za posledný rok deklaruje až 53% slovenských domácností príjmy zhruba na rovnakej úrovni ako predtým, ďalších 8% ich má nižšie. Naopak, 39% uvádza v porovnaní s minulosťou vyššie príjmy. Až šesť z desiatich domácností si však prilepšilo najviac o 200 eur mesačne.

Ak sa zvýšili príjmy domácností za posledný rok, o koľko to bolo?

Celkové príjmy, ale aj úspory domácností sa odvíjajú predovšetkým od toho, aké sú mesačné náklady a samozrejme príjmy jednotlivých rodinných príslušníkov. Hoci by zrejme všetci chceli zarábať viac, mnohí pre to nič neurobili. O zvýšenie platu za uplynulých 12 mesiacov nepožiadalo až 42% Slovákov. Na druhej strane, 17% ľudí dostalo vyššiu mzdu aj bez toho, aby sa toho domáhali u svojho zamestnávateľa. Aj v prípade nižších príjmov, stúpajúcich nákladoch či ubúdajúcich úsporách musia mnohí Slováci uhrádzať splátky svojich úverov. V takejto situácii je vhodným riešením konsolidácia, čiže spojenie viacerých úverov do jedného, čím sa dá v konečnom dôsledku ušetriť na mesačných splátkach, a taktiež poistenie schopnosti splácať takýto konsolidovaný úver.

Požiadali ste v uplynulom roku o zvýšenie platu?

Vláda Slovenskej republiky by sa tak namiesto nezmyselných hádok mala urýchlene poponáhľať pomáhať ľuďom! Ale to je žiaľ tak, aspoň pri tej aktuálnej, že na ľuďoch im nezáleží…