Domov Novinky Upozornenie na podvodný mail a vyjadrenie Microsoftu

Upozornenie na podvodný mail a vyjadrenie Microsoftu

Zdielať

podvodny-e-mailPosledné dni sa rozmáha zasielanie mailov a žiadajú od ľudí finančnú sumu 20€ za to, že majú vo svojom počítači nelegálny softvér. Oslovili sme spoločnosť Microsoft Slovakia, avšak s otázkami sme sa obrátili aj na prezídium Policajného zboru Slovenskej republiky.

Najprv sme oslovili spoločnosť Microsoft Slovensko a pýtali sme sa za Vás. Na naše otázky odpovedala Zdenka Krížová zo spoločnosti Microsoft Slovensko, ktorej touto cestou ďakujeme.

Otázka: Je spoločnosť Software Group vaším právnym zástupcom?

Odpoveď: Uvedená spoločnosť NIE JE  naším právnym zástupcom ,  ide o  podvodníka a vymyslený názov spoločnosti “Business Software Group”, ktorý má u ľudí evokovať podobnosť s BSA -The Business Software Alliance, ktorá bojuje proti počitáčovej kriminalite.

Otázka: Ako vaša spoločnosť rieši udalosti, ak by dostala informáciu, že niekto ma nelegálny OS Windows?

Odpoveď: Takúto vec riešime buď priamo tak, že daný subjekt oslovíme a snažíme sa s ním dohodnúť na legalizácii softvéru. V niektorých prípadoch celú vec postúpime na riešenie našim právnym zástupcom, resp. BSA, ktorej sme členom.

Otázka: Ak ide o mail, ktorý prišiel z tejto mailovej adresy vymyslený, budete tento mail riešiť?

Odpoveď: Už sme celú vec postúpili na vyšetrovanie polícii.

Otázka: Čo by ste odporučili tým, ktorý dostali takýto mail?

Odpoveď: Každopádne nereagovať a mail vymazať. Jedná sa o podvodníka, ktorý  sa chce touto cestou obohatiť. Predpokladáme, že nikto  pokutu vo výške 20€  nezaplatil, ale ak náhodou áno,  tak odporúčame trestne oznámenie podať a žiadať škodu vo výške 20€. Túto jednu podvodnú aktivitu nám nahlásilo už niekoľko ľudí. Takýto podobný prípad sa stal v roku 2008, vtedy mailom žiadal neznámy páchateľ odmenu vo výške 50 Sk za to, že oznámi ľudom/firmám, kedy k nim príde softvérová polícia kontrolovať nelegálny softvér.  Uviedol však vymyslene číslo  účtu,  polícii sa nepodarilo vypátrať konkrétnu osobu, lebo IP adresu našli v internetovej kaviarni.

Po týchto odpovediach sme sa obrátili aj na hovorcu prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky mjr. JUDr. Michala Slivku, ktorému taktiež ďakujeme za odpovede na naše otázky.

Otázka: Ako má postupovať osoba, ktorá takýto mail dostane?

Odpoveď: Ak má niekto podozrenie zo spáchania trestného činu, môže podať trestné oznámenie.

Otázka: Čo hrozí páchateľovi za takýto mail v prípade dokázania viny?

Odpoveď: Každý prípad je potrebné skúmať individuálne, preto bez zákonného postupu nie je možné vopred konštatovať, či ide o trestný čin a teda ani vopred určiť jeho právnu kvalifikáciu, prípadne sankciu, ktorá hrozí v závislosti od tej ktorej skutkovej podstaty trestného činu podľa osobitnej časti Trestného zákona.

Otázka: Koľko dostal PZ SR v roku 2013 trestných oznámení, ktoré by sa dali porovnať s týmto prípadom? (ak taká evidencia je k dispozicii)

Odpoveď: Policajný zbor centrálnu štatistiku trestných oznámení podľa vami požadovaných kritérií nevedie.

Na toto počínanie zareagovala aj spoločnosť Microsoft Slovakia vo svojom vyjadrení:

Spoločnosť Microsoft Slovakia priebežne zaznamenáva ohlasy od svojich zákazníkov, partnerov a priateľov, ktorí sú obťažovaní e-mailovou komunikáciou, ktorá navodzuje dojem súvislosti so spoločnosťou Microsoft.

Jedná sa o spoločnosť Business Software Group, ktorá z e-mailovej adresy softwaregroup.s.r.o@gmail.com rozosiela e-maily rôznym spoločnostiam i jednotlivcom s oznámením, že používajú nelegálny softvér od spoločnosti Microsoft a odvoláva sa na porušovanie autorského práva. Vydáva sa za právnickú firmu, ktorá zastupuje spoločnosť Microsoft a požaduje platbu vo výške 20 eur do 3 dní od prijatia e-mailu a zakúpenie originálneho softvéru do 13. dňa od prijatia e-mailu.

Týmto spoločnosť Microsoft Slovakia s. r. o. deklaruje, že spoločnosť Business Software Group nie je jej právnym zástupcom, nemá so spoločnosťou Microsoft Slovakia nič spoločné a zdôrazňuje, že ide o podvodné konanie s cieľom neoprávnene sa obohatiť, na ktoré odporúča nereagovať. Celá záležitosť už bola postúpená Polícii Slovenskej republiky, ktorá ju prešetruje.

Názov spoločnosti Business Software Group má u ľudí zrejme evokovať podobnosť s BSA – The Business Software Allianz, ktorá bojuje proti počítačovej kriminalite. V prípade, že firma či jednotlivec sumu 20 eur uhradili, odporúčame podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a žiadať o nahradenie škody vo výške 20 eur.

Zdielať
Predchádzajúci článokPhilips debutuje s 28 palcovým 4K Ultra HD Monitorom
Nasledujúci článokSamsung predstavil 8 Gb LPDDR4 mobilnú pamäť
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno