AI nenahradí ľudí – ale ľudia, ktorí používajú AI, nahradia ľudí, ktorí ju nepoužívajú.
Podľa štúdie IBM bude mať generatívna umelá inteligencia taký veľký vplyv na globálny trh práce, že 40% pracovníkov bude musieť v nasledujúcich troch rokoch zmeniť kvalifikáciu. Dobrou správou je, že 87% opýtaných vedúcich pracovníkov uviedlo, že očakávajú, že podobné nástroje ako ChatGPT rozšíria existujúce pozície, a nie ich nahradia. Inštitút pri svojej štúdii skúmal dva predchádzajúce prieskumy: jeden zahŕňal 3000 vedúcich pracovníkov na úrovni C z 28 krajín; druhý sa pýtal 21000 pracovníkov v 21 krajinách. Hlavným záverom je, že výkonní pracovníci sa domnievajú, že 4z10 ľudí v pracovnej sile, čo sa rovná približne 1,4 miliardy pracovníkov, budú musieť zmeniť kvalifikáciu v dôsledku toho, že spoločnosti zavádzajú generatívnu umelú inteligenciu a automatizáciu.
Hoci sa očakáva, že sa to dotkne zamestnancov na všetkých úrovniach, najviac sa to dotkne pracovných miest na základnej úrovni. 77% respondentov z radov vedúcich pracovníkov uviedlo, že na pozíciách na základnej úrovni sa už prejavujú účinky generatívnej AI a v najbližších rokoch sa tieto účinky ešte zintenzívnia. V prípade výkonných alebo vyšších riadiacich pozícií je to len 22%. V marcovej štúdii sa zistilo, že generatívna AI by mohla ovplyvniť 300 miliónov pracovných miest na celom svete, ale 87% výkonných pracovníkov v správe sa domnieva, že väčšina pozícií bude skôr rozšírená, než nahradená. To sa líši v závislosti od oddelenia: pracovné miesta vo verejnom obstarávaní sú považované za najbezpečnejšie pred zrušením, nasledujú pracovné miesta v oddelení rizík a dodržiavania predpisov a vo finančnom oddelení. Pozície v oblasti služieb zákazníkom a marketingu nie sú tak bezpečné.
Z prieskumu tiež vyplynulo, že tí, ktorí sa úspešne rekvalifikujú, aby sa prispôsobili novým technológiám, majú nielen väčšiu šancu udržať si svoje pracovné miesto, ale stať sa v ňom lepšími. „Zmeny pracovných miest, ktoré sú založené na technológiách, vykazujú v priemere 15% prémiu za rast tržieb,“ uvádza sa v správe a dodáva sa, že tí, ktorí sa zameriavajú na umelú inteligenciu, „zaznamenajú o 36% vyššiu mieru rastu tržieb ako ich kolegovia“. IBM pri zhrnutí zistení napísala, že „AI nenahradí ľudí – ale ľudia, ktorí používajú AI, nahradia ľudí, ktorí ju nepoužívajú“. Iróniou je, že firma bola jednou z prvých spoločností, ktorá potvrdila, že prestane prijímať zamestnancov na pracovné miesta, ktoré by mohla vykonávať AI.
Ďalším zaujímavým zistením je klesajúci význam zručností STEM. V roku 2016 boli považované za najdôležitejšiu požiadavku na pracovnú silu, ale v roku 2023 klesli na najmenej dôležitú. Najdôležitejšími kritickými zručnosťami sú teraz manažment času a schopnosť stanoviť si priority, nasledované schopnosťou pracovať v tímovom prostredí a schopnosťou efektívne komunikovať. Napriek uisteniam v správe sme už zaznamenali množstvo prípadov, keď generatívna umelá inteligencia nahradila (alebo sa očakáva, že nahradí) zamestnancov. Stres a úzkosť z týchto strát zamestnania viedli k tomu, že 80% technologických pracovníkov používa lieky, či už pod dohľadom lekára alebo inak, ako mechanizmus zvládania. Bežnou sa stáva aj nadmerná konzumácia alkoholu.