Twitter prehodnocuje svoje zásady týkajúce sa trvalého zakazovania používateľov, čím možno zosúladí moderovanie obsahu s víziou Elona Muska.
Sociálna sieť skúma, či existujú iné nástroje na moderovanie obsahu, ktoré by mohli nahradiť zákaz, najtvrdší trest za porušenie pravidiel, uviedol zdroj s odvolaním sa na viacero ľudí oboznámených so situáciou. Ešte v máji, krátko po uzavretí dohody o kúpe Twitteru v hodnote 44 miliárd dolárov, Musk prisľúbil zmeny v postupoch moderovania obsahu platformy sociálnych médií. Musk, ktorý sám seba označuje za absolutistu slobody prejavu, tiež povedal, že zruší zákaz bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa na Twitteri. V správe sa však uvádza, že akákoľvek zmena politiky by pravdepodobne neumožnila Trumpovi návrat na platformu, keďže Twitter neuvažuje o zrušení zákazov vydaných za porušenie politiky proti údajnému podnecovaniu násilia. Zamestnanci sa zaoberajú oblasťami, v ktorých podľa nich sieť mohla zakázať používateľov za menšie priestupky, ako je napríklad zdieľanie zavádzajúcich informácií. Pripomeňme, že práve Twitter cez víkend obmedzil účet Kanyeho Westa a uviedol, že odstránil príspevky tohto rapera, ktoré používatelia na internete odsúdili údajne ako antisemitské.
Twitter a zástupcovia Donalda Trumpa bezprostredne nereagovali na žiadosti o komentár. Twitter ešte v auguste oznámil, že na sociálnej sieti oživí funkcie na podporu presných informácií o novembrových voľbách v polovici volebného obdobia v USA a potlačí falošné a zavádzajúce príspevky. Odborníci na občianske práva a online dezinformácie obvinili sociálne médiá a technologické platformy, že nerobia dosť pre to, aby zabránili šíreniu dezinformácií vrátane myšlienky, že americký prezident Joe Biden nevyhral voľby v roku 2020. Hoci sú k tomu mnohé dôkazy, ktoré tieto tvrdenia podporujú, časť ľudí sa rozhodla ich neakceptovať a vyhlasujú ich za tzv. konšpirácie. Twitter tvrdí, že svoju politiku občianskej integrity, zavedenú v roku 2018, uplatní na strednodobé voľby 8. novembra, keď je v hre všetkých 435 kresiel v Snemovni reprezentantov USA a približne tretina zo 100 kresiel v Senáte USA. Politika zakazuje používateľom zverejňovať zavádzajúci obsah, ktorého cieľom je odradiť ľudí od hlasovania, a tvrdenia, ktorých cieľom je podkopať dôveru verejnosti vo voľby, vrátane nepravdivých informácií o výsledku volieb.