Aplikácia Shazam priniesla pre svoju dedikovanú aplikáciu podporu Live Activities. Prinášame niekoľko tipov pre službu.
Shazam je populárna aplikácia na identifikáciu práve hraných pesničiek, napríklad v rádiu. Určite sa každému z nás stalo, že sme počuli nejakú pesničku, ktorá sa nám páčila, ale nepoznali sme jej názov. Jeden zo spôsobov, ako získať jej názov a interpreta, a vypočuť si ju znova cez iný zdroj bol práve Shazam, ktorý je jednou zo známych „vychytávok“ už prvých moderných smartfónov.
Službu v roku 2018 kúpil Apple a zabudoval ju v iOS 14.2 z roku 2020 priamo do systému, aj keď trochu skryto. Samotná aplikácia existuje pre viacero platforiem, vrátane konkurenčného Androidu, ale v iOS sa jej kľúčové funkcie dajú využívať aj bez inštalovania dedikovanej aplikácie. Jedným zo spôsobov, je pridanie si ikonky Shazamu priamo do ovládacieho centra (Control Center).
Postup je jednoduchý. Stačí ísť do Systémových nastavení, zvoliť položku Ovládacie centrum a zapnúť funkciu Rozpoznávanie hudby, čo nie je nič iné ako premenovaný Shazam. Potom už len stačí zoskrolovať z hornej (Face ID) alebo dolnej (Touch ID) časti obrazovky ovládacie centrum prakticky kdekoľvek v systéme a stlačiť ikonku funkcie.
Funkcia dokonca funguje aj na uzamknutom iPhone, stačí v systémových nastaveniach nájsť položku „Face ID a kód“ (Face ID & Passcode), resp. „Touch ID a kód“ (Touch ID & Passcode) v prípade iPhonu SE a niektorých starších modelov a zapnúť prístup k ovládaciemu centru zo zamknutej obrazovky.
Toto riešenie, ktoré bežne nájsť na internete, však neodporúčame, lebo v prípade krádeže iPhonu bude vedieť zlodej vypnúť funkcie ako Wi-Fi a Bluetooth, čo sťaží vypátranie ukradnutého zariadenia. Ďalším spôsobom je použiť hlasovú asistentku Siri, ktorá, pokiaľ je to povolené v nastaveniach, funguje aj v uzamknutom telefóne.
Stačí vyvolať Siri, cez hlasový povel „Hey, Siri“ a položiť otázku „What song is this?“ a Siri vďaka zabudovanému Shazamu bude vedieť odpovedať. Vzhľadom k tomu, ako je Siri spoľahlivá pri rozoznávaní pokynov, zvlášť v hlučnom prostredí, a keďže nie vždy je vhodné „rozprávať sa s telefónom“ počas hrania hudby, preferujeme dedikované tlačidlo.
Rozoznávanie hudby cez Siri však môže byť užitočné, keď sú obsadené obe ruky, pri počúvaní rádia počas šoférovania. Shazam v ovládacom centre nie je limitovaný len na iPhone, funguje aj na iPade a dokonca aj na Macu.
Stiahnutie dedikovanej aplikácie však má stále zmysel, pre archív rozoznaných pesničiek alebo pre záznam audia v dobe, keď je používateľ offline bez dát a možnosť rozoznať pesničku neskôr. Dedikovaná aplikácia taktiež dostala podporu funkcie živé aktivity (Live Activities), ktorá vie zobraziť v Dynamic Island ikonku rozoznávania hudby v reálnom čase.
Dynamic Island bol uvedený v rade iPhone 14 Pro (Max) a od série iPhone 15 je prítomný aj v základných iPhonoch. Najlacnejší variant, iPhone SE, nemá Dynamic Island. Zaujímavosťou je, že podpora živých aktivít fungovala už predtým pri rozoznávaní cez ovládacie centrum, odteraz je podpora funkcie pridaná aj do dedikovanej aplikácie.
Majitelia iPhonov 15 Pro (Max) si môžu Shazam dokonca namapovať na fyzické akčné tlačidlo, opäť bez nutnosti inštalovania dedikovanej aplikácie.