Domov Audio Tipy a triky: Príslušenstvo pre hráčov (1)

Tipy a triky: Príslušenstvo pre hráčov (1)

Zdielať

Herné príslušenstvo má na trhu svoje stabilné miesto a preto sme otestovali dve myši, dve klávesnice, bezdrôtové slúchadlá, slúchadlá, mikrofón a podložku pod myš.

Podložka pod myš HyperX Pulsefire Mat v čiernom prevedení ponúka používateľovi dynamické RGB podsvietenie pre navodenie správnej atmosféry pri dlhých herných sedeniach. Podložka má povrch z husto tkanej textílie a protišmykovú základňu. Jednoduché prenášanie zaistí možnosť zrolovania. Poteší dvojzónové prispôsobiteľné osvetlenie a pohodlný vstavaný dotykový senzor pre prepínanie predpripravených profilov. Osvetlenie a jednotlivé efekty si možno prispôsobiť prostredníctvom softvéru HyperX NGENUITY a profily uložiť do vstavanej pamäte. Na pripojenie k počítaču, alebo notebooku slúži dvojmetrový opletaný kábel s USB konektorom. Cena je 36 až 55 eur.

K podložke sa veľmi dobre hodia obe testované myši. HyperX Pulsefire Surge je z nich lacnejšia, stojí 40 až 70 eur. Ide o ergonomickú čiernu myš pre hráčov, ktorá ponúka používateľovi RGB podsvietenie a možnosť nastaviť si svetelné efekty. Je vybavená šiestimi tlačidlami, spínačmi Omron s výdržou 50 miliónov kliknutí aj vstavanou pamäťou pre uloženie troch profilov. O sledovanie pohybu sa stará optický snímač Pixart 3389 s citlivosťou až 16000 DPI. Konektivitu zabezpečuje opletený kábel s USB konektorom. Podporuje nastavenia pomocou softvéru. Myš sa dobre drží v ruke a nevypadáva z nej. K dispozícii je taktiež možnosť nastavenia si svetelných efektov – dýchanie, farebný cyklus, vlna, spúšť a stále podsvietenie. 134 gramová hmotnosť nie je najnižšia, ale ešte zvládnuteľná vzhľadom ku celodennému používaniu pri práci.

Druhá myš, HyperX Pulsefire Haste, ktorej cena sa pohybuje na úrovni 47 až 95 eur ponúkne určitý komfort počas používania. Je ľahká, jej hmotnosť je iba 59 gramov. Vďaka tomu sme si ju vcelku obľúbili. Základom je optický snímač Pixart 3335 s citlivosťou až 16000 DPI (rovnako ako lacnejšia myš); avšak zaujme svojim perforovaním. Dimenzovaná je na 60 miliónov kliknutí. Pohodlie zaistí aj flexibilný USB kábel, zatiaľ čo RGB podsvietenie sa postará o tradičný herný vzhľad. Rovnako ako ostatné modely aj tu prostredníctvom rovnakého softvéru možno prispôsobiť presnosť myši, RGB podsvietenie, aj priradiť funkcie tlačidlám atď.

Základom hernej zostavy je tiež klávesnica. HyperX Alloy Origins Aqua má americké rozloženie kláves (layout) a používa už tradične mechanické spínače s odozvou 1 ms. Životnosť kláves je až 80 miliónov stlačení, ponúka anti-ghosting a N-key rollover. Má tiež integrovanú pamäť na uloženie troch herných profilov. Klávesnica je vybavená RGB podsvietením s dynamickými efektmi, ktoré si možno personalizovať pomocou softvéru. Oceňujeme kvalitné konštrukčné spracovanie zo zliatiny hliníka. Výbavu dopĺňajú nožičky, ktoré umožňujú výber z troch rôznych úrovní náklonu. Páči sa nám oddeliteľný kábel, ktorý má USB-C konektor. Ku počítaču sa pripája s káblom s dĺžkou 1,8 metra zakončeným USB konektorom. Cena je na úrovni 77 až 120 eur.

Ďalšia herná klávesnica HyperX Alloy Elite 2 je vybavená kvalitnou oceľovou konštrukciou, má RGB podsvietenie klávesov aj podsvietenie lišty. Disponuje funkciou Anti-ghosting, N-Key Rollover, má samostatné multimediálne klávesy, potenciometer na reguláciu hlasitosti a USB 2.0 rozhranie. O pripojenie sa postará 1,8 metrový kábel s dvomi konektormi. Klávesy z ABS plastu poskytnú v porovnaní s inými modelmi vyššiu svetelnosť. Už na prvý pohľad nás prekvapila vysoká svietivosť podsvietenia jednotlivých kláves, čo je dané špeciálnymi nekrytými LED diódami spínačov v spojení s priesvitnými klávesmi. Pre používateľov, ktorí si nevedia zvyknúť na až príliš vysoký jas samozrejme existuje možnosť znížiť ho priamo v dodávanom softvéri, alebo pomocou klávesovej skratky.

Rovnako ako aj prvý model, aj tá je vyrobená z pevného oceľového rámu. Vďaka tomu je konštrukcia prvotriedna a nemáme k nej žiadne výhrady. Používatelia, ktorí chcú pripájať USB kľúče alebo iné zariadenia, rozhodne ocenia USB priamo na klávesnici. Klávesnica aj z toho dôvodu používa dva USB porty pri pripojení do počítača – jeden slúži na pripojenie jej samotnej a druhý slúži na funkciu USB host (pripojenie druhého zariadenia do klávesnice). Rozloženie (layout) je americké a má možnosť personalizácie v softvéri. Cena za klávesnicu je 105 až 140 eur.

Headset HyperX Cloud II Wireless s priestorovým zvukom 7.1, kvalitnou konštrukciou, odpojiteľným mikrofónom s potlačením šumu a výdržou batérie 30 hodín je určený na herné účely, ale poslúži aj na počúvanie hudby. Počas testovania sme pri bezstratovej streamovacej službe Tidal objavili nedostatky, ale pri hráčskych slúchadlách treba tiež brať do úvahy, že hudba je skôr jej doplnkom než primárnym zameraním. Oceňujeme 53 mm dynamické meniče s frekvenčným rozsahom 15 – 20000 Hz. Podporuje aj virtuálny priestorový zvuk 7.1. Slúchadlá sadnú na hlavu a príjemne sa nosia. Uzavretá konštrukcia zaistí, že používateľa pri hraní nič neruší (napríklad hluk z počítača alebo chladenia notebooku).

Na modeli oceňujeme kvalitné spracovanie, ako aj jednoduchý, ale decentný hráčsky dizajn. Poteší mäkký hlavový most a polstrovanie z pamäťovej peny. Je tu aj odpojiteľný mikrofón vybavený technológiou potlačenia šumu. Slúchadla sú plne kompatibilné s PC aj hernými konzolami Sony PlayStation a Nintendo Switch. O pripojenie sa postará bezdrôtový USB vo veľkosti (rozmerného) USB kľúča cez 2,4 GHz pásmo s dosahom 20 metrov. Batéria vydrží na jedno nabitie 30 hodín. Cena je na úrovni 128 až 239 eur. Zaujímavým doplnkom je samostatný mikrofón HyperX QuadCast, ktorý je vybavený antivibračným systémom a pop filtrom. K dispozícii sú štyri režimy nahrávania zvuku (stereo, viac-smerový, kardioidný, obojsmerný). Citlivosť možno nastaviť otočným potenciometrom v spodnej časti mikrofónu. Cena je 96 až 185 eur.

Káblové slúchadlá HyperX Streamer Starter Pack sa pripájajú jednometrovým káblom s 3,5 mm jack konektorom a majú  uzavretú konštrukciu. Poteší frekvenčný rozsah 15 – 25000 Hz, ako aj vnútorný mikrofón. Používatelia, ktorí sú často na cestách, určite ocenia skladaciu konštrukciu. Slúchadlá si možno presne nasadiť vďaka otočnej mušli. V balení je aj puzdro na bezpečné prenášanie, pripomeňme, že sú kompatibilné s platformou PC, Sony PlayStation 4 a 5, Xbox One a Series a zároveň Nintendo Switch. Hmotnosť slúchadiel je 295 gramov, pričom mikrofón je schopný potlačiť šum. Cena je 128 až 135 eur.

Osem produktov a tipov pre hráčov a mnohé z produktov sa vzájomne dopĺňajú. Za zaujímavú možno považovať kombináciu podložky, myši, klávesnice a tiež headsetu. Záleží len na preferenciách. Každý z testovaných produktov je zaujímavý a môže si nájsť inú skupinu záujemcov, avšak to, čo majú spoločné je, že sú všetky vhodné pre hráčov.

Zapožičal: HP HyperX