Domov Novinky Tipy a triky: Najfotogenickejšie miesta Slovenska?

Tipy a triky: Najfotogenickejšie miesta Slovenska?

Zdielať

Banská Štiavnica, Slovenský raj či Vysoké Tatry – práve tieto miesta považujú Slováci podľa prieskumu za najfotogenickejšie.

Vysoke Tatry 01

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Pokiaľ by ste chceli urobiť pekné fotografie z potuliek nielen po Slovensku, mali by ste si v prvom rade všímať počasie. Aj keď si veľa ľudí myslí, že najvhodnejšia je modrá obloha bez mráčikov, nemusí to byť vždy tak. Ideálne na fotenie môžu byť aj snehové vločky, pár krásnych mrakov či nádherná závojová vysoká oblačnosť, ktorá dodá fotografii to pravé čaro. Podľa prieskumu až 96% Slovákov chodí na výlety po Slovensku, z toho 57% niekoľkokrát ročne, 18% raz za mesiac, 7% každý víkend a 10% len počas dovolenkového obdobia. Prieskum tiež ukázal, že až 89% z nás na výletoch fotografuje. Za najfotogenickejšie miesta považujú Slováci Banskú Štiavnicu, Slovenský raj, Vysoké Tatry, Spišský hrad a Vlkolínec. Určite si viete vybaviť niekoľko notoricky známych fotiek týchto miest. Ako však urobiť vlastnú dokonalú fotku, ktorou sa budete môcť pochváliť rodine, známym aj neznámym?

Spissky hrad

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Alfou a omegou každej fotografie je svetlo. Pri fotografovaní obľúbených miest je vhodné si ráno privstať alebo večer zostať až do úplne posledného lúču Slnka. Známe sú tzv. magické hodinky: modrá a zlatá. Je to čas okolo východu a západu Slnka, kedy je svetlo veľmi mäkké a má teplé farby.

Banska Stiavnica

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Modrá hodinka je vtedy, keď je ráno Slnko ešte pod horizontom, ale už na fotografiách registrujeme modrú oblohu s teplým gradientom na horizonte. Zlatá hodinka sa zasa začína tesne pred východom Slnka a trvá asi hodinu po východe, večer začína hodinu pred západom a končí tesne po západe Slnka. V týchto časoch je svetlo na fotenie najkrajšie – tiene sú krásne dlhé a krajina je kontrastnejšia ako počas pravého poludnia.

Vysoke Tatry 02

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Zaujímavé fotografie vznikajú aj v protisvetle. Zvolené motívy nádherne vyniknú v siluetách. Skúste rovnaký motív nafotiť v rozličnej expozícii, nebojte sa fotiť aj v noci. Mesiac sa dá krásne vkomponovať do fotografie, samotné hviezdy či mliečna dráha alebo tzv. startrails za pomoci dlhej expozície alebo niekoľkých zložených fotografií hviezd vyčarujú sústredné kružnice, zaznamenávajúce pohyb hviezd po oblohe. Ale aj nočné mesto má svoju výnimočnú atmosféru – na dobrú fotku stačí len kvalitná fototechnika a odhodlanie vyskúšať nové veci.

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

A aké sú ešte rady na vyčarovanie originálnych fotografií miest, ktoré stoja naozaj za to?

  • Predtým, než pôjdete na nové miesto, si pozrite existujúce fotografie zo zvolenej destinácie. Vyvarujte sa foteniu záberov, ktoré sú neoriginálne a môžete si ich kúpiť na pohľadnici v každom obchode so suvenírmi.
  • Niekedy stačí pohľad pár metrov doprava či doľava – panoramatická vyhliadka alebo zaujímavé popredie so súčinnosťou počasia dokážu vyčarovať jedinečnú fotografiu.
  • Pokúste sa nekomponovať na stred a nerozdeľovať fotografiu na polovicu. Omnoho príjemnejšie sú kompozície v tzv. zlatom reze, teda na tretiny. Všetko závisí od toho, kde je najfotogenickejší námet či dej.
  • Nezabudnite, všetky pravidlá sú na to, aby sa porušovali. Obzvlášť to platí pri fotografii, ktorej vtlačíte vlastnú pečať a štýl.

Zdroj: TS