Domov Návody Tipy a triky: Fotografujeme jesennú krajinu

Tipy a triky: Fotografujeme jesennú krajinu

Zdielať

Pestrofarebná jeseň je jedno z najfotogenickejších ročných období. Babie leto je ako stvorené na prechádzky prírodou, ktorá hrá všetkými farbami a ponúka nádherné obrazy. Ak vám doteraz na zachytenie okolitej krajiny či detailov, ktoré počas prechádzky zbadáte stačil mobil, naučíme vás ako sa stať (takmer) profíkom s fotoaparátom v ruke.

Jesenna krajina 01

Na fotografovanie jesennej krajiny môžete využiť kvalitnejšie kompakty a ultrazoomy. Ideálna je samozrejme zrkadlovka, ku ktorej je k dispozícii široká paleta objektívov a filtrov alebo mirrorless fotoaparát, ktorého obrazová kvalita je tiež veľmi dobrá. Digitálne zrkadlovky Nikon disponujú najväčším dynamickým rozsahom, ktorý je dôležitý práve pri fotení krajiny. Vďaka nemu je ľahšie zvládnuť náročné svetelné podmienky. Najlepšie svetlo je krátko po východe slnka alebo naopak pre západom.

Jesenna krajina 02

Neodmysliteľným príslušenstvom je statív. Krajina vám neutečie, máte dosť času na to, aby ste spravili pre kvalitu maximum. Krajinársky statív by mal byť ľahký ale dostatočne pevný, pretože s ním budete chodiť kilometre. Nohy by mali byť polohovateľné, aby sa dal statív dobre nastaviť aj v členitom teréne. Pri fotení použite diaľkovú spúšť alebo samospúšť, u zrkadloviek aj predsklopenie zrkadla pre minimalizáciu otrasov. Fotoaparáty s WiFi môžete ovládať aj prostredníctvom inteligentného zariadenia. Bonusom je , že fotky z takýchto fotoaparátov môžete okamžite zdieľať na sociálnych sieťach. Úplne ako mobil, len lepšie

Ak chcete maximálne využiť potenciál svojho fotoaparátu odporúčame fotografovať do formátu RAW. Vypnite si vtedy funkciu rozšírenia dynamického rozsahu (D-Lightning), môže ovplyvniť správnu expozíciu.

Jesenna krajina 03

Školiteľ spoločnosti Nikon, Micheal Jurák zhrnul niekoľko praktických rád, s ktorými aj neskúsení fotografi vykúzlia nádherné fotky jesennej prírody:

  • Fotografujte v ideálnom svetle, to je v ranných a večerných hodinách (golden hour, magic hour, blue hour)
  • Experimentujte s vyvážením bielej farby (WB), aby vynikli farby jesene, je vhodné použiť voľbu zatiahnuté hoci svieti slnko
  • Nebojte sa malej hĺbky ostrosti – zvýraznite priestorový dojem krajiny , podporte najkrajší prvok v obraze
  • Pustite sa do protisvetla , magický zlatý závoj alebo skupiny farebných reflexov v obraze môže byť tou pomyselnou čerešničkou na torte
  • Buďte ako profesionálny fotograf prírody – používajte statív a polarizačný filter (využite nízke hodnoty ISO , pracujte s dlhým expozičným časom)
  • Dbajte na kompozičné pravidlá, vedenie pohľadu pomocou línií a kriviek, vyskúšajte zlatý rez, rámovanie, rytmus i jeho porušenie. Ak je v prírode rieka s lesklou hladinou, stromoradie alebo horská cesta plná zákrut využite ju na fotke. Tieto línie vedú pohľad diváka.
  • Zakomponujte výrazné prvky (dominantné stromy, skalné veže , drevené chalupy) v krajine tak, že budú mimo stredu vašej fotografie. Ak sa v krajine vyskytuje nejaký výrazný tvar alebo farba (vrcholy hôr, trsy divokých kvetov, sfarbené jesenné lístie), fotografujte tak, aby sa tento motív v zábere viackrát opakoval.

Zdroj: TS