Domov Novinky Tipy a triky: Ako správne používať karty v zahraničí?

Tipy a triky: Ako správne používať karty v zahraničí?

Zdielať

Počas jarných prázdnin v zahraničí sa oplatí rozumne využívať debetnú aj kreditnú kartu.

V nasledujúcich týždňoch, počas jarných prázdnin, sa množstvo Slovákov vydá na cesty, viacerí aj do zahraničia. Či pôjde o lyžovačku na horách, dovolenku v exotike, wellness pobyty či krátke výlety po okolitých štátoch. Všade tu môžu pomôcť praktické rady pri rôznych platbách, ale aj v prípade neočakávaných problémov. Prinášame tipy, ako to zvládnuť.

Počas pobytu v cudzine je vždy dobré mať so sebou debetnú, ale ideálne aj kreditnú kartu. Vo väčšine prípadov, v lyžiarskych strediskách, v reštauráciách, hoteloch alebo v požičovniach sa dá bežne platiť kartou. Na druhej strane, v niektorých menších prevádzkach alebo na odľahlejších miestach sa vám zase hodí aj nejaká malá hotovosť, takže treba myslieť aj na to. Pre používanie platobných kariet za hranicami platia tieto základné pravidlá:

Preverenie platnosti kariet a limitov – pred odchodom do zahraničia je dôležité skontrolovať, kedy sa končí platnosť kariet, aby sa predišlo nepríjemnostiam pri platení. Rovnako je potrebné overiť maximálny denný limit, nakoľko v cudzine môže byť potrebné zaplatiť viac, ako je bežné na Slovensku. Na druhej strane, limity je možné aj znížiť, ak je potrebné zabezpečiť, aby zahraničný obchodník nestiahol z účtu viac peňazí, ako by mal.

Tieto informácie sú dostupné v internetovom bankovníctve, kde sa dajú limity aj upravovať. Platenie kartami, výber hotovosti len v nevyhnutnosti – všade, kde je to možné, je výhodnejšie platiť kartou, než vyberať hotovosť z bankomatov. Ak sú k dispozícii platobné karty Visa aj MasterCard, odporúča sa vziať obe, keďže niektoré miesta preferujú jednu spoločnosť pred druhou.

Nevyberať hotovosť kreditkou – bez hotovosti sa niekedy nezaobíde, napríklad na miestach, kde kartou nie je možné zaplatiť. Hotovosť by sa však mala vyberať debetnou kartou, pretože výber kreditkou je často spojený s vysokými poplatkami a na hotovostné transakcie sa zvyčajne nevzťahuje bezúročné obdobie. Na zníženie poplatkov za výber je vhodné preferovať bankomaty patriace do rovnakej bankovej skupiny.

Kreditná karta ako užitočný nástroj – kreditná karta môže byť užitočná pri rezervácii ubytovania alebo pri požičiavaní auta, kde si požičovne často zablokujú vyšší depozit. Ak je kreditná karta k dispozícii, odporúča sa vziať ju so sebou do zahraničia, kde môže poslúžiť ako poistka v prípade finančných problémov. Pred cestou je však potrebné overiť, či je karta aktívna, čo sa dá jednoducho zistiť testovacou platbou v obchode.

Ako to býva zvykom, aj počas jarných prázdnin sa mnohí Slováci chystajú do exotických destinácií alebo alpských stredísk, kde je potrebné počítať s vyššími nákladmi na dovolenku. Je dôležité si dobre prerátať, či to rodinný rozpočet umožňuje, a stanoviť si finančné limity. Nie je vhodné požičiavať si na krátkodobé zážitky a luxusné pobyty, ktoré rýchlo vyprchajú, no zanechajú dlhy na dlhé obdobie.

Počas prázdninových výjazdov za hranice sa môžu vyskytnúť rôzne nepríjemné situácie, ako úraz, náhla choroba, autonehoda, vysoká pokuta, spôsobená škoda, krádež osobných vecí či strata dokladov. Tieto situácie môžu skomplikovať pobyt, no dajú sa riešiť. Základom je mať uzavreté cestovné a úrazové poistenie, ktoré pokryje náklady spojené s riešením týchto problémov, pričom tieto náklady môžu dosahovať aj desiatky tisíc eur.