Domov Periférie Tipy a triky: Ako na smart domácnosť?

Tipy a triky: Ako na smart domácnosť?

Zdielať

Inteligentná domácnosť je pojem medzi technologickými nadšencami. Umožňuje takmer dokonalé nastavenie a kontrolu domáceho príslušenstva.

To zahŕňa pohodlné ovládanie inteligentných zariadení, pripojených do domácej WiFi siete, nielen z domu, ale aj na diaľku. Inteligentné zariadenia medzi sebou spolupracujú a ich prepojenie cez internet umožňuje ovládať ich funkcie z ľubovoľnej vzdialenosti. Pomocou smartfónu tak možno nastaviť teplotu, pripraviť vhodné osvetlenie, či zapnúť domáce kino a iné, ešte pred tým než používateľ odomkne vchodové dvere. Celkovo sa používa viac termínov. Smart domácnosť, Smart home, inteligentná domácnosť. Rôzne pomenovanie, ale rovnaký efekt pre istý typ vybavenia a spotrebičov. Na diaľku možno nielen ovládať rôzne zariadenia pomocou telefónu, ale aj vytvárať rôzne scény či monitorovať rôzne zmeny v domácnosti ako je bezpečnosť, teplota, vlhkosť, pohyb, či spotrebovaná energia. Na monitorovanie priestoru poslúži kamera s rozpoznávaním osôb Netatmo NSC01-EU, ktorú možno doplniť o sirénu NIS01-Pro (v prípade narušiteľa tak spustí alarm), alebo senzor dverí a okien DTG01-EUS-A, ktorý je vodotesný a používateľa upozorní na pohyb, vibrácie, otváranie či zatváranie priamo v mobilnej appke.

Tieto senzory fungujú len s inteligentnou interiérovou kamerou Netatmo NSC01-EU a spolu sa dopĺňajú. Bezpečnostná kamera zaistí bezpečnosť domova a zaujme funkciou, ktorá zaznamenáva video len po detegovaní nežiadúceho pohybu a zvuku senzora. Oceňujeme, že disponuje inteligentnou technológiou rozpoznávania tváre, ktorá umožňuje nenahrávať záznam a dopraje rodinným príslušníkom súkromie. Ale ak zaznamená nežiaduci pohyb, dokáže vytvárať video vo Full HD kvalite a počas noci ponúkne aj infračervenú víziu. Výhodou je tiež nahrávanie do cloudu zadarmo, bez ďalších poplatkov. Páči sa nám jednoduchý a moderný dizajn. Nastavenie kamery je pritom vcelku ľahké. Používateľ umiestni kameru do interiéru, otočí ju smerom ku vchodu, zapojí a stiahne aplikáciu a následne identifikujte svojich blízkych na niekoľko kliknutí. Bezpečnostná kamera disponuje funkciou, ktorá umožní zakázať nahrávanie videa a zasielať upozornenia ak zaznamená známu tvár. Zorný uhol kamery je 130° a záznam sa spustí len vtedy, keď sa niečo stane, čo šetrí úložný priestor aj energiu.

Netatmo Tags (DTG01-EUS-A) sú bezpečnostné senzory pre okná a dvere, ktoré tiež používateľa (podobne ako pri bezpečnostnej kamere) upozornia, keď sa neželaná osoba pokúsi vstúpiť do domu, bytu alebo kancelárie. Upozornenia prídu aj vtedy, ak používateľ zabudne zavrieť okná alebo dvere. Senzory sú citlivé na vibrácie, upozornia teda aj na pokus o vniknutie ešte pred ním samotným, čo považujeme za praktické. Za výhodu považujeme aj zvýšenú odolnosť senzorov voči vode, možno ich tak umiestniť aj na garážové dvere, vonkajšiu bránu, poštovú schránku alebo kdekoľvek inde. Majú pritom dosah do vzdialenosti 80 m od kamery, a v spolupráci s jednou kamerou možno použiť najviac 12 takýchto senzorov (čiže 4 balenia, v jednom sú 3 senzory). Výhodou je, že si vytvárajú vlastné bezdrôtové pripojenie a možno ich umiestniť mimo dosahu Wi-Fi siete. Dodávajú sa so silnou lepiacou páskou na ich upevnenia.

Siréna NIS01-Pro je ďalším praktickým doplnkom do tejto smart zostavy. Pripomeňme, že je plne funkčná len v kombinácii s bezpečnostnou kamerou Netatmo Smart Indoor. Páči sa nám nenápadné vyhotovenie s kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Kamera, ktorej obstaranie je pre funkčnosť sirény nutné, vie rozlíšiť tváre a vyhodnotiť, či sa v dome či byte zdržiava známa osoba, nevítaný hosť, alebo len domáce zviera. Vo chvíli, keď kamera zachytí potenciálneho narušiteľa, na mobilný telefón, v ktorom má používateľ nainštalovanú aplikáciu od výrobcu, odošle upozornenie. Súčasne so zaslaním notifikácie siréna aktivuje výrazný alarm s hlasitosťou 110 dB. A to je už niečo… Používateľ bude tiež informovaný v prípade, ak sa neoprávnená osoba pokúsi alarm vypnúť. Vo výbave sirény, ktorá je napájaná z batérií alebo priamo z elektrickej siete nechýba množstvo prednahraných zvukov, medzi ktoré patrí napríklad hudba či štekanie psa. Potenciálny narušiteľ tak nadobudne dojem, že je používateľov (reálne prázdny dom) plný života. Praktickou vychytávkou, ktorú ocení používateľ najmä vo chvíli, keď má naponáhlo, je tiež automatická aktivácia/deaktivácia alarmu v prípade odchodu z domu/návrate domov.

Domácnosť možno doplniť aj o meteorologickú stanicu Netatmo NWS01-EC-ALU, ktorá meria teplotu, vlhkosť ovzdušia, znečistenie CO2, barometrický tlak a úroveň hluku, a to v domácnosti i vonku. Samozrejmosťou je detailná predpoveď počasia na celý týždeň. Súčasťou balenia je okrem modulu pre interiér a modulu pre vonkajšie využitie aj USB kábel, sieťový adaptér a set príchytiek pre vonkajšiu inštaláciu. Po prepojení cez Wi-Fi ho informuje o aktuálnych dátach a zmenách používateľa priamo v aplikácii. Taktiež používateľa upozorňuje ak je potrebné vyvetrať na zníženie úrovne znečistenia. Vhodným doplnkom pre meteostanicu je zrážkomer NRG01-WW, ktorý je bezdrôtovo pripojený medzi modulmi. Posiela upozornenia na mobil v okamihu, keď začne pršať. Pracuje ale iba s meteostanicou a na jednu stanicu môže byť pripojený iba jeden zrážkomer.

Anemometer NWA01-WW meria rýchlosť a smer vetra. Je to ďalší vhodný doplnok ku meteostanici. Používateľ si môže tiež nastaviť upozornenie, ktoré ho informuje o dosiahnutí určitej rýchlosti vetra. Zariadenie je vybavené štyrmi ultrazvukovými snímačmi, ktoré merajú poveternosť a ich odchýlka rýchlosti je 0,5 m/s. Najviac dokáže zmerať veľmi silný vietor do rýchlosti 45 m/s. Anemometer je napájaný 4 kusmi AA batérií. Pomocou krivky si možno zobraziť priemernú silu aj rýchlosť nárazového vetra. Informácie sú pri prehliadaní aktuálne, keďže snímače kontrolujú stav vetra každých 5 minút. Ku každej meteorologickej stanici možno pripojiť maximálne jeden merač vetra. Medzi modulmi pritom funguje bezdrôtové prepojenie s dosahom 100 metrov. Vhodným a aj žiadaným doplnkom je montážna sada NWM01-WW, ktorá obsahuje držiak na anemometer a zrážkomer, teda oba dodatočné moduly k meteostanici.

Výhodou popísanej smart domácnosti je kompatibilita s iOS aj Android smartfónmi, nastavenie a spravovanie v jednej spoločnej aplikácii, ktorá umožňuje prehľad a ovládanie celého portfólia inteligentných prvkov domácnosti. Zamrzí len vysoká cena, ktorá v prípade týchto modulov vyjde na zhruba 800 až 900 eur, čo je dosť. Páči sa nám jednoduchá montáž bez nutnosti zásahu do stien, či fasád a bezdrôtové pripojenie, ktoré z jednotlivých modulov robí vcelku praktických pomocníkov do domácnosti.

Zapožičal: Netatmo

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno