Domov Recenzie Tip na výlet: Bratislava z UFO vyhliadky

Tip na výlet: Bratislava z UFO vyhliadky

Zdielať

Ako vyzerá hlavné mesto z „vtáčej“ perspektívy? Aj to možno zistiť pri pohľade zhora z vyhliadkovej plošiny na veži UFO nad Mostom SNP.

Most s vyhliadkovou vežou UFO možno právom považovať za ikonickú súčasť a jeden z moderných symbolov Bratislavy. Je to dnes neodmysliteľná súčasť siluety nášho hlavného mesta a rozhodne sa oplatí vežu navštíviť. Most SNP je slovenská stavba 20. storočia v kategórii mostné stavby a zároveň najväčší bratislavský most cez Dunaj. Výnimočnosť mu však dodáva najmä vyhliadka a reštaurácia na vrchole dvojice šikmých pylónov. Vyviezť sa až do výšky 85 metrov rýchlym výťahom za 45 sekúnd je zaujímavý pocit. Po vystúpení z výťahu je k dispozícii reštaurácia a bar, alebo schody, ktorými sa možno presunúť až na samotný vrchol – na vyhliadku. Tá je vo výške 95 metrov, odkiaľ sa naskytne jeden z najkrajších výhľadov na Bratislavu vôbec.

Z najvyššieho miesta (vyhliadky) vidieť nádherný pohľad na historickú časť Bratislavy

Panorámu hlavného mesta možno vidieť „ako na dlani“. Priamy výhľad na Bratislavský hrad, parlament, dóm svätého Martina, nábrežie Dunaja a dominanty centra mesta na severnej strane. Smerom na juh možno vidieť naše najväčšie sídlisko – Petržalku, ktorá zahŕňa Pečniansky les, Sad Janka Kráľa a tiež Aupark alebo Digital Park, v pozadí vidno časť Rakúska. Most vyvoláva aj určité kontroverzie. Stačí sa pozrieť na miesto, kde premosťuje Dunaj. Stavbe mosta totižto padla za obeť podstatná časť historického podhradia s neologickou synagógou. Škoda, ktorú už nikto nenapraví. Most bol postavený medzi rokmi 1967 až 1972.

Z najvyššieho miesta (vyhliadky) vidieť nádherný pohľad aj na tzv. nový downtown Bratislavy

V čase svojho vzniku existovali na celom svete len dve stavby podobnej konštrukcie, pričom jednou z nich bol práve Most SNP. Visutý most je unikátnym architektonickým kúskom, drží len na dvoch pilieroch, ktoré sa nenachádzajú v strede rieky ale na jednom brehu Dunaja a má rozpätie až 303 metrov. Autormi projektu sú architekti J. Lacko, L. Kušnír, I. Slameň a inžinieri-statici A. Tesár a J. Zvara. 26. augusta 1972 boli most a vyhliadková veža uvedené do prevádzky. V dobe vzniku bola táto stavba jednou z dvoch takto konštrukčne riešených stavieb na celom svete.

Reštaurácia s barom tesne pod vyhliadkou, odkiaľ vidieť nádherný pohľad na historickú časť Bratislavy

Odporúčame navštíviť vyhliadku spolu s reštauráciou počas poobedia a večera, keď vidieť všetky dôležité miesta Bratislavy, a večer, keď sa zotmie, si treba vychutnať pohľad na nočné mesto. Ide vskutku o výnimočný zážitok, ak tomu dopomôže aj priaznivé počasie. Dominantou mosta je vyhliadka a reštaurácia s barom na vrchole pylónov v tvare lietajúceho taniera. Odtiaľ sa návštevníkom naskytne skvelý výhľad na Bratislavu a popritom sa v reštaurácii možno najesť alebo si posedieť pri dobrej káve či drinku. Na výber je niekoľko jedál, ceny sú vyššie, zodpovedajúce výnimočnému miestu. Stále je pritom možné sa aj z reštaurácie kochať úžasným výhľadom.

Z najvyššieho miesta (vyhliadky) vidieť naskytne nádherný pohľad na historickú časť Bratislavy

UFO je miesto, ktoré treba vidieť a zažiť jeho výnimočnosť. Po vlastnej osobnej skúsenosti určite odporúčame vyhliadku zaradiť medzi miesta, ktoré treba v našom hlavnom meste navštíviť.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno