Domov Recenzie Tip na letnú dovolenku: Pine Beach Pakoštane

Tip na letnú dovolenku: Pine Beach Pakoštane

Zdielať

Chorvátsko je dlhodobo veľmi obľúbená destinácia medzi slovenskými turistami, ktorí najčastejšie cestujú k jadranskému pobrežiu autom.                                 [FOR ENGLISH VERSION CLICK HERE]

Pakoštane sa nachádza v páse medzi najväčším jazerom Vransko a morskou úžinou pri ostrove Pašman. Na okraji obce je rozsiahly areál Pine Beach, vsadený veľmi citlivo do prostredia borovicového hája. Okrem borovíc sú tu olivovníky a množstvo inej zelene.

Koncept rezortu je veľmi zaujímavý a vcelku výnimočný. Namiesto veľkých budov je medzi stromami situovaných pomerne veľa malých samostatných chatiek. Veľký dôraz bol kladený na ekologické a trvalo udržateľné riešenie s nízkou uhlíkovou stopou. Drvivá väčšina objektov je totiž drevená s rákosovými strechami, v celom rezorte boli použité prevažne prírodné materiály.

Na ubytovanie pre hostí sú určené dva typy chatiek. Bungalovy so strechami z rákosia majú 2-5 lôžok a iba základné vybavenie. Spoločné sanitárne zariadenia pre bungalovy sú sústredené do sanitárnych boxov na 8 miestach areálu. Návštevníci takto môžu zažiť dovolenku v dotyku s prírodou s nádychom malého dobrodružstva.

Okrem bungalovov sú k dispozícii aj mobilné domčeky s terasami. Ide skutočne o unikátne drevené objekty s plytkými plechovými strechami, ktoré sú premiestniteľné a nemajú klasické základy. Ich vybavenie zodpovedá štandardu na úrovni medzi 3* a 4*. Sú to vlastne apartmány s dvomi spálňami, dvomi kúpeľňami s WC a spoločnou miestnosťou, kde je plne vybavená kuchyňa. Určené sú pre 2-4 osoby.

My sme využili druhú možnosť. Týždňový pobyt v mobilnom domčeku medzi zeleňou bol príjemný. Interiér je zariadený a využitý veľmi účelne, bonusom je veľká drevená terasa so závesmi, lehátkami a priestorom na posedenie. Každý mobilný dom má klimatizáciu a vlastnú Wi-Fi sieť s rýchlosťou 20/20 Mbps.

Stravovanie je zabezpečené v centrálne umiestnenej jedálni, možno využiť ponuku all inclusive light. Jedlo je servírované čiastočne vo forme bufetu aj švédskych stolov. Je pestré a vybrať si možno od morských plodov po vegetariánske produkty. V ponuke je aj množstvo zeleniny, ovocia či zákusky a mrazené pochúťky. Na pitie je okrem nealkoholických nápojov aj miestne víno a pivo.

Koncept rezortu je zameraný predovšetkým na mladých ľudí, ktorí chcú dovolenku alebo školské prázdniny tráviť aktívne medzi svojimi rovesníkmi. V areáli sa nachádza množstvo športových plôch a návštevníci majú možnosť skúsiť aj viacero aktivít vo vode. Aj toto je jedným z dôvodov, že viacero rokov sa tu konajú medzinárodné letné tábory pre mladých.

Počas nášho pobytu v Pine Beach sme mali možnosť skutočne zažiť mnoho programov pre mládež. Miesto je vhodné aj pre rodiny s deťmi, pre ktoré tu je vytvorené priateľské prostredie. Pláž je zaujímavo upravená. Okolo plytkej zátoky je piesčitá, v ďalších úsekoch skalnatá s terasami. K dispozícii je množstvo lehátok. Voda je čistá a priezračná.

Rozsiahly areál s chatkami, ktoré sú situované v prírodnom prostredí medzi stromami, pôsobí pre Európana mierne exoticky. Citlivo vybudované chodníky a cestičky umožňujú len peší pohyb a premávku malých obslužných elektrovozidiel pre dopravu návštevníkov a batožiny. Rovnako je riešené medzi stromami aj záchytné parkovisko na začiatku areálu. Je tu čisto a celkovo má hosť pocit akoby bol súčasťou tábora v prírode. V chatkách a mobilných domoch si udržiava poriadok každý návštevník sám.

Pine Beach rezort je zameraný predovšetkým na mentálne mladú klientelu. Je vhodný zvlášť pre aktívnych ľudí, ktorým neprekáža rušnejšia kulisa a dbajú na ekologický prístup k dovolenke. Ide o pozoruhodný koncept trávenia voľného času pri mori, aký sme doteraz neskúšali. Našli sme tu dobré miesto na oddych a odporúčame ho tým, ktorí chcú skúsiť niečo nezvyčajné.