Domov Novinky Štyri veci, ktoré nás tento neminú v oblasti IT bezpečnosti

Štyri veci, ktoré nás tento neminú v oblasti IT bezpečnosti

Zdielať

Slováci budú platiť výkupné za sprístupnenie dát, no firmy sa budú môcť konečne proti kybernetickým útokom aj poistiť. Rok 2017 bol v oblasti kybernetickej bezpečnosti mimoriadne rušný.

Ransomvéry ako WannaCry či NotPetya spôsobili firmám po celom svete škody v stovkách miliónov eur. Hackeri zasahovali aj do volebných kampaní a do kybernetického podsvetia unikli kódy pre zneužitie bezpečnostných dier v operačných systémoch z dielní tajných služieb.

Už tradične sa pod paľbou takzvaných DDoS útokov ocitlo množstvo webov a služieb. Na Slovensku išlo napríklad o médiá Sme.sk a RTVS, ale hackerský útok smeroval aj na operátora Orange, ktorému preto koncom novembra vypadli služby. Čo však prinesie rok 2018? Tu sú 4 predpovede, ktoré môžeme v kybernetickom svete očakávať tento rok.

1. Slováci budú platiť výkupné za sprístupnenie dát

V ostatných mesiacoch bolo po svete medializovaných viacero prípadov, kedy organizácie, vrátane nemocníc, museli zaplatiť výkupné za sprístupnenie dát zašifrovaných škodlivým kódom, takzvaným ransomvérom. Najbližší rok pribudnú takéto prípady aj na Slovensku. Napríklad doživotná licencia na malvér Halloware sa dá kúpiť už za 40 USD. Popri rastúcej sofistikovanosti ransomvérov porastie význam bezpečnostných nástrojov, ktoré dokážu odhaľovať škodlivé kódy skôr, ako sú popísané v nejakej databáze tradičného antivírusového programu.

2. DDoS útoky odstavia nielen internet

Takzvané DDoS útoky, ktoré zahlcujú sieť a odstavujú služby, sa v hackerskej komunite tešia čoraz väčšej obľube. Viaceré štatistiky, aj informácie z monitorovacích zariadení, ukazujú medziročné dvojciferné nárasty v počte útokov. Na scénu tiež vstupujú nové typy malvérov, ktoré využívajú sofistikované hackerské techniky na báze umelej inteligencie pre ovládnutie zariadení pripojených do internetu (IoT), ktoré sa následne dajú zneužiť na DDoS útok.

3. Proti kybernetickým útokom sa firmy konečne budú môcť poistiť

Na Slovensku už dlhšiu dobu nie je problém poistiť sa proti terorizmu. Poistenie proti kybernetickému útoku, ktorý je dnes podľa Národnej banky Slovenska pravdepodobnejší, ako napríklad dopravná nehoda, sa však u nás hľadá ťažko. Obdobný produkt zatiaľ poskytuje jediná poisťovňa, no iba spotrebiteľom ako doplnok k poisteniu zariadenia domácnosti. V zahraničí je poistenie proti kyber útokom a škodám bežne dostupné. V severských krajinách ho využíva viac ako tretina firiem. V roku 2018 by sa takáto ponuka mala objaviť aj u nás.

4. Na Slovensku bude chýbať tri tisíc odborníkov na IT bezpečnosť

Nová prísnejšia legislatíva s hrozbou závažných postihov (smernica GDPR, Zákon o kybernetickej bezpečnosti), sofistikovanejšie a razantnejšie kybernetické útoky, rastúca miera digitalizácie podnikania a teda aj väčšie škody, ktoré spôsobí napríklad nedostupnosť služieb – to všetko vyúsťuje do rastúceho dopytu po odborníkoch na IT bezpečnosť. Celosvetovo budú podľa niektorých odhadov do budúceho roku chýbať 2 milióny takýchto špecialistov.