Domov Novinky Steve Jobs predstavil prvý iPhone pred 10 rokmi

Steve Jobs predstavil prvý iPhone pred 10 rokmi

Zdielať

Dnes je to presne 10 rokov, čo Steve Jobs predstavil úplne prvý iPhone na Macworld Conference & Expo. Bol to vôbec prvý mobilný telefón a tiež prvé zariadenie bežiace na operačnom systéme iOS.

Na svoju dobu boli hardvérové špecifikácie nadpriemerné a preto niet divu, že sa tomuto ich zariadeniu tak darilo. V podstate prvý iPhone možno nazvať revolučným smarfónom. No pokračovali v tomto trende aj jeho nástupcovia? Poďme sa spolu pozrieť, ako sa toto zariadenie od firmy Apple formovalo až do súčasnej podoby iPhonu 7.

Prvý iPhone dostal naozaj, na tú dobu, výkonné kúsky hardvéru. Procesor dodávala firma Samsung a jednalo sa o model S5L8900, ktorý bol taktovaný na 412 MHz a sekundovala mu 128 MB operačná pamäť. Pouívatelia mohli svoje fotky, videá alebo aplikácie ukladať na 4, 8 či 16 GB úložisko. Telefón bežal na operačnom systéme iOS vo verzii 1.0 ktorú bolo možné aktualizovať až na verziu 3.1.3 vydanú v roku 2009.

O rok neskôr, 9. júna Apple na konferencii WWDC v San Franciscu predstavil nástupcu ich úspešného prvého modelu, ktorý tento raz dostal názov iPhone 3G. 3G-čko po novom podporovalo GSM siete a aj GPS, zvýšila sa výdrž batérie a taktiež nástupca prešiel aj drobnými zmenami v oblasti hradvéru. Spolu s telefónom predstavili aj novú verziu iOS, tento krát 2.0 ktorá sa dostala von spolu s novým modelom a časom si ju mohli stiahnuť aj majitelia prvého iPhonu.

Ako sme si už u veľkých spoločností zvykli, tak aj Apple má problém s počítaním a teda po čísle 3, respektíve po modeli 3G nasleduje model 3GS. iPhone 3GS bol tiež predstavený na konferencii v San Franciscu a v porovnaní s predchodcom už prešiel radikálnejším vylepšením hardvéru.

Procesor od Samsungu s jadrom Cortex-A8 taktovaným na 600 MHz a pamäť s veľkosťou 256 MB už poskytovali omnoho vyšší výkon ako u jeho predchodcu, no a maximálna kapacita úložneho priestoru sa zvýšila na 32 GB. Okrem vyššieho výkonu tento model priniesol aj možnosť nahrávania videa bez nutnosti sťahovania aplikácie tretích strán. Aké revolučné, nie?

Štvrtý model nahryznutého jabĺčka prešiel zmenou aj v oblasti dizajnu. Predchádzajúce zaoblené modely tento krát nahradil Apple ostrými hranami na prednej a zadnej strane, ktorá je tento krát už sklenená a nie plastová. Mnoho používateľov hodnotí tento model a dizajn ako najkompaktnejší a najlepšie vyzerajúci.

Partia Steva Jobsa opäť vylepšila hardvér, tento krát už použili vlastný čipset Apple A4, ktorého jadrom bol stále Cortex-A8 taktovaný na  789 MHz a tiež došlo k zdvojnásobeniu operačnej pamäte, ktorá teraz mala 512 MB. Tomuto modelu možno s plnou vážnosťou prideliť titul revolučný.

iPhone 4S už tak žiaľ nazvať nemôžme, pretože jedinú väčšiu zmenu, ktorú táto 5. generácia iPhonu priniesla bolo umiestnenie antény v zariadení a taktiež silnejší procesor Apple A5 s dvoma jadrami Cortex-A9 taktovanými na 1,0 GHz.

Pri tomto zariadení došlo tiež k zmene veľkosti používateľskej pamäte, ktorá tento krát dosahovala až 64 GB. Samozrejme boli dostupné aj verzie s 8, 16, 32 GB pamäťou. Jedinou záchranou pre tento model bol hlasový asistent Siri, ktorý sa prvý krát objavil práve v tejto generácii iPhonov.

V roku 2012 bol predstavený šiesty model s názvom iPhone 5. Ten je opäť jeden z tých revolučných modelov. Okrem väčšieho, 4“ displeja priniesol aj zmenu v napájaní telefónu. Všetky novšie modely od tejto doby používajú takzvaný Lightning konektor. Hardvér si tiež prešiel istými zmenami, ako v oblasti procesoru, tak došlo aj k zvýšeniu RAM.

Procesor Apple A6, dve jadrá Cortex-A15 taktované na 1,02 GHz a 1 GB RAM už poskytovali v tej dobe hardvérovú konkurenicu aj telefónom s operačným systémom Android, nehovoriac o tom, že iOS je ďaleko vyladenejší operačný systém. Kombinácia hardvéru a iOS 6.0 robila z tohto telefónu naozaj revolučný a rýchly prístroj.

Modely 5C a 5S predstavené v roku 2013 sa v podstate veľmi nelíšili od svojho predchodcu. Model 5C prišiel s rovnakým hardvérom, jedinou zmenou bolo plastové prevedenie telefónu, ktoré malo päť farebných kombinácii. S modelom 5S Apple prezenoval revolučnú novinku v segmente smartfónov, ktorú nazval Touch ID. Išlo o skener odtlačkov prstov, ktorý konkurencia už nejaký ten piatok vo svojich zariadeniach používala.

Nasledujúce modely iPhone 6 a iPhone 6 Plus znova priniesli zmenu dizajnu a zmenu veľkosti uhlopriečky. Pri modeli 6 Plus to bolo 5,5“ s Full HD rozlíšením, menšia klasická verzia mala príjemných 4,7“ a HD rozlíšenie. Telo telefónov sa začalo znova mierne zaoblovať. V oboch modeloch bol použitý Apple A8 čipset ktorý bol postavený na 64-bitovej architektúre. Najvyšší model mal veľkosť pamäte 128 GB.

Vyzerá to tak, že Apple svoje zariadenia radikálnejšie mení len každé dva roky. Jedinou novinkou pri modeloch 6S a 6S Plus je písmeno S na ich zadnej strane. Pri tejto generácii však Apple urobil radikálnejšie zmeny v oblasti softvéru.

Rok 2016 nám priniesol hneď 3tri nové modely a to iPhone SE, iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Poďme k SE-čku. Tento model bol predstavený ako nástupca modelu 5S a je skôr pre tých oldchoolových používateľov jabĺčka, ktorým zmena veľkosti zo 4“ na vyššie moc nesadla. K tomu treba dodať, že má vzhľad iPhonu 4 a hardvér si požičal z modelu iPhone 5S. SE je skratkou Special Edition čo naozaj špeciálna edícia je, pričom to je mix toho najlepšieho, čo Apple do tej doby vydal medzi ľudí.

Teraz sa ale pozrime na priamych nástupcov modelov z roku 2015. Oba modely si od svojich starších bratov ponechali veľkosť displeja, no čo sa konštrukčnej stránky týka, nové iPhony spĺňajú certifikáciu IP67, čo znamená, že sú vodeodolné, nie však vodotesné! Telefón by tak teda mal prežiť krátkodobé ponorenie pod vodou, ako napríklad pád do umývadla a podobne. Väčší model je opäť o niečo vybavenejší a dostáva duálnu kameru. Mnoho fanúšikov značky nepotešilo odstránenie 3,5 mm audio jacku, no túto zmenu možno z časti nahrádzajú kvalitné stereo reporoduktory a zmenou tiež prešiel aj Home button, ktorý teraz dokáže reagovať na tlak. Výkonný Apple A10 procesor a 2GB ramky u menšej verzii a 3GB u väčšej hravo zvládajú operačný systém iOS 10. Pre tých najnáročnejších Apple pripravil telefón s pamäťou 265 GB.

Apple za 10 rokov vývoja svojho iPhonu zažil skvelé, no aj menej svetlé chvíle a mnoho z ich funkcíí bolo naozaj revolučných, tak ako to pri ich predstaveniach prezentujú. Uvidíme, čo nám prinesie nová generácia ich modelov, či sa zmena bude týkať len hardvéru, alebo znova zasiahnú aj do dizajnu ich smartfónov, no myslím si, že toto zariadenie je už teraz veľkým menom vo svete IT a každý človek vie, čo slovo iPhone znamená.

 

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno