Huawei dokázal obísť sankcie a vyrobiť 5G telefón.
Čínskej technologickej spoločnosti sa podarilo obísť americké sankcie a vyrobiť prvý telefón s podporou 5G sietí. Ako sa jej to podarilo? A dočkáme sa nového 5G Huawei mobilu aj v EÚ? V roku 2019 prišiel šok na trhu so smartfónmi, keď americké ministerstvo obchodu zaradilo čínsky Huawei na tzv. Entity List, čo je zoznam spoločností, na ktoré sú uvalené obchodné sankcie.
Ich hlavným dôvodom boli obavy, že predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť USA. Razom táto popredná technologická spoločnosť stratila prístup k americkým technológiám, čo ju tvrdo zasiahlo. Nemohla využívať populárne Google služby a stratila tiež prístup k procesorom s 5G technológiou. Sankcie mali veľký dosah na jej globálnu obchodnú stratégiu a zisky, pretože predaje jej telefónov sa celosvetovo znížili, a to najmä v Európe.
Ako prvé prišli s podporou technológie 5G telefóny Samsung. Ide o najnovšiu generáciu sietí, ktoré vynikajú vysokou rýchlosť a sú takmer 100-krát rýchlejšie ako predchádzajúca generácia 4G. Mobilné telefóny s podporou 5G sú veľmi obľúbené a postupne sa stávajú štandardom aj v najlacnejších zariadeniach. Huawei si je toho samozrejme od začiatku vedomý, a tak sa snaží so situáciou niečo urobiť.
Vedenie firmy skúšalo rôzne alternatívy, obrátilo sa na výrobcov čipov Qualcomm a MediaTek, ale z dlhodobého hľadiska, pre napäté geopolitické vzťahy medzi USA a Čínou, to nebolo prijateľným riešením. Na domácej pôde spoločnosť dokonca skúšala 5G kryty na mobil, ale veľmi sa neujali, a tak išlo o dočasné riešenie. Zlom nastal v tomto roku, keď sa Huawei vďaka spolupráci s firmou SMIC podarilo vyvinúť vlastné 5G čipy.
Vyrábajú sa procesom N+1, ktorý je porovnateľný s procesom 7 nm technológie používanej ostatnými výrobcami. Prvým predstaveným smartfónom s novým čipom, ktorý umožňuje využívať 5G sieť, sa stal Mate 60 Pro, ale Európania obídu naprázdno. Bude sa totiž predávať len v domácej Číne. Krátkodobý výhľad naznačuje, že gigant bude schopný vyrobiť 2-4 milióny týchto čipov a výhľadovo okolo 10 miliónov pre vybrané modely.
Dôvodom, prečo sa výrobcovi 5G čipy dosť predražia, je ich nízka výťažnosť. Tá dosahuje len 50%. V praxi to znamená, že polovica vyrobených čipov nespĺňa požiadavky na kvalitu a funkčnosť. Kvôli týmto problémom môže byť dostupnosť telefónov s týmto čipom menšia. Spoločnosť tak stojí pred výzvou, s ktorou sa musí popasovať. Huawei sa plánuje opäť stať veľkým hráčom na trhu so smartfónmi a dostať sa na pozície, ktoré jej predtým patrili.
Značka v januári zvýšila očakávaný objem vyrobených telefónov z 30 na 38 miliónov a 20 miliónov telefónov sa už predalo. O zvyšok sa postarajú telefóny série Mate 60. Podľa všetkého sa spoločnosti podarilo obísť americké sankcie, musí sa síce popasovať s vyššou chybovosťou pri výrobe, ale pokiaľ to zvládne, tak jej svitá na lepšie časy.