Domov Novinky SpaceX poslúži na monitoring amazonského pralesa

SpaceX poslúži na monitoring amazonského pralesa

Zdielať

Zástupca brazílskej vlády sa stretol s Elonom Muskom, kde diskutovali o využívaní satelitov SpaceX na monitorovanie amazonského pralesa, ako aj o internete pre školy a zdravotnícke zariadenia.

Brazílska vláda rokuje s miliardárom, podnikateľom a generálnym riaditeľom spoločností SpaceX a Tesla Elonom Muskom o technologickej spolupráci s cieľom nájsť spôsob, ako ochrániť amazonský dažďový prales pred rastúcim odlesňovaním a lesnými požiarmi. Vláda plánuje využiť tisíce satelitov prevádzkovaných spoločnosťami SpaceX a Starlink na nízkej obežnej dráhe Zeme na monitorovanie týchto udalostí, ktoré poškodzujú dažďový prales, často nazývaný „pľúcami planéty“, pretože má obrovskú schopnosť ukladať uhlík a spomaľovať globálne otepľovanie. Amazonský prales je tiež biologicky najrozmanitejšou oblasťou na Zemi a je domovom približne troch miliónov druhov rastlín a živočíchov. Brazílska vláda uviedla, že jej minister komunikácií Fabio Faria sa 15. novembra stretol s Muskom v Austine v Texase (USA), aby s ním prediskutoval partnerstvo v tejto oblasti. Hovorili aj o zavedení internetového pripojenia do škôl a zdravotníckych zariadení vo vidieckych a odľahlých oblastiach a do domorodých komunít.

Minister sa podelil o video, na ktorom je zachytený s Muskom a vysvetlili si hlavné body, o ktorých diskutovali. „Tešíme sa, že budeme poskytovať pripojenie v podstate ľuďom s najmenšími službami v Brazílii “ a pomôžeme „zabezpečiť zachovanie Amazónie,“ povedal Musk. Stretnutie sa uskutočnilo v čase, keď odlesňovanie amazonského pralesa v Brazílii dosiahlo najvyššiu úroveň za posledných 15 rokov, uviedla BBC s odvolaním sa na oficiálne údaje. Podľa správy brazílskej agentúry pre výskum vesmíru (Inpe) sa odlesňovanie za rok zvýšilo o 22%. Správa dodáva, že v období rokov 2020-2021 došlo k úbytku takmer 13235 km2, čo je najviac od roku 2006. Dažďový prales pomáha stabilizovať miestnu a globálnu klímu a odlesňovaním sa uvoľňuje značné množstvo tohto uhlíka, čo má negatívne dôsledky na celom svete. Brazílska vláda vo vyhlásení uviedla, že pracuje na „uzavretí tohto dôležitého partnerstva“ s firmou Elona Muska. „Naším cieľom je priniesť internet do vidieckych oblastí a odľahlých miest, ako aj pomôcť kontrolovať požiare a nelegálne odlesňovanie amazonského pralesa,“ uviedlo.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno