Vivo a Zeiss usilovne pracujú na vývoji technológie fotoaparátu pre nadchádzajúcu sériu vlajkových lodí X90.
Systém sa skladá z niekoľkých častí, ktoré sú zodpovedné za konkrétne úlohy. Konečným cieľom systému je vytvoriť digitálny obraz, ktorý dokonale zodpovedá tomu, čo vidia ľudské oči na scéne. Táto generácia sa zameriava na dve základné scény, ktoré sú pre smartfóny stále zložité – fotografovanie portrétov a v noci. Niektoré z týchto technológií vyvinula čínska firma sama, niektoré boli vyvinuté v spolupráci s jej partnerom v oblasti spracovania obrazu, nemeckým Zeiss. Začína sa to optickým systémom, ktorý využíva pokročilé šošovky a povrchové úpravy a zlepšuje aj odstup signálu od šumu obrazového snímača. Potom je za zistenie správneho vyváženia bielej zodpovedný True Color Restoration Engine.
Ďalšou funkciou je Ultra-Clear Image Quality Engine, algoritmus super rozlíšenia, ktorý využíva virtuálny model objektívu na obnovenie približne 35% informácií, ktoré boli stratené v dôsledku optických nedokonalostí. K dispozícii je režim viacerých snímok, ktorý ešte viac zlepšuje kvalitu obrazu a dynamický rozsah. To je obzvlášť užitočné pre periskopický objektív. Na realistické zobrazenie scény musí systém rozumieť svojmu okoliu, preto telefón meria jas a teplotu farieb okolitého svetla. Ďalší systém je venovaný portrétnej fotografii a sám je rozdelený na tri časti. Prvá časť sa snaží pochopiť scénu a zisťuje až 103 charakteristických bodov na tvári a zohľadňuje aj pózu objektu. Ďalšie dve časti si rozdeľujú prácu – jedna sa zaoberá objektom a aplikuje filtre krásy na základe strojového učenia, druhá upravuje pozadie vyladením niekoľkých voličov (rozmazanie, tón, jas atď.).
K dispozícii je ďalší špecializovaný systém, tento sa používa na fotografovanie pri slabom osvetlení. Maximálna citlivosť sa zdvojnásobila a fotoaparát môže dosiahnuť hodnotu ISO 102 400. Systém je dostatočne dobrý na to, aby ste mohli zachytiť fotografiu nočnej hviezdnej oblohy bez statívu alebo dlhej expozície. Pokiaľ ide o fotoaparát, firma uvádza, že snímač použitý vo vlajkových lodiach novej generácie bude mať o 77% lepšiu citlivosť na svetlo ako vlastný snímač ISOCELL GNV použitý v sérii X80. Spoločnosti Vivo a Zeiss tiež vyvíjajú nový 50 mm portrétny objektív. Veľkú časť spracovania má na starosti nový akceleračný motor, ktorý je nástupcom ISP V1. Bol vyvinutý vo vlastnej réžii a akceleruje úlohy hlbokého učenia a počítačového videnia, kombinuje tradičné prístupy ISP s modernými riešeniami založenými na AI.
Vlastný hardvér na spracovanie bol navrhnutý tak, aby fungoval aj na videu. Na spracovanie všetkých potrebných údajov je na vlastnom čipe zabudovaná pamäť SRAM. V porovnaní s pamäťou RAM mimo čipu má nižšiu latenciu a spotrebuje menej energie. Podľa spoločnosti môže jej čip dosiahnuť 16,3 bilióna operácií za sekundu (TOPS) na jeden watt. Toto bola len ukážka systému fotoaparátov série Vivo X90. Spoločnosť zatiaľ nestanovila dátum oznámenia, ale nový rad by mal prísť v najbližších mesiacoch.