Domov Novinky Smart okuliare odhaľujú identitu cudzích ľudí

Smart okuliare odhaľujú identitu cudzích ľudí

Zdielať

Pokus bol spravený prostredníctvom Ray-Ban okuliarov od vlastníka Facebooku.

Funkcia rozoznávaní tvári je tu s nami dlho, v niektorých krajinách ako USA a Čína býva častokrát súčasťou kamier na verejných priestoroch. Študenti Harvardu vyvinuli systém, ktorý nazvali I-XRAY, a slúži na rozoznávanie tvári pomocou umelej inteligencie. Nie je to však obyčajné rozoznávanie tvári. Použité smart okuliare Ray-Ban využili sofistikovanú umelú inteligenciu na získanie množstva osobných dát o zosnímanej osobe.

A to dokonca vrátane mena, ale niekedy aj tak citlivých údajov ako telefónne číslo, adresu a dokonca príbuzných. Ray-Ban okuliare majú možnosť vysielať video naživo na Instagram. Program monitoruje tento živý stream a rozoznáva jednotlivé tváre, ktoré sa na ňom objavia. Takto získanú snímku použijú na verejné databázy, ako napríklad sociálne siete, a identifikujú konkrétneho človeka. A všetko to trvá len niekoľko sekúnd.

Aj keď rozoznávanie tvári vie byť užitočná funkcia, napríklad v súkromnej knižnici fotografií ktorá môže mať aj tisíce fotografií, keď sa kombinácia rozoznávania tvári, umelej inteligencie a sledovania dostane do rúk spoločnostiam typu Meta a Google, o ktorých je verejne známe že sú najväčšími sledovateľmi (zbieračmi dát) na internete, nedopadne to dobre.

V minulosti platilo, že na takúto databázu by bolo treba treba neskutočne veľa človekohodín a veľa šťastia. V dobe umelej inteligencie to však už neplatí. Študenti sa v ukážkovom deme pokúšali aplikovať teóriu v praxi, a identifikovali množstvo ľudí bez ich vedomia, aj keď systém v pár prípadoch uviedol nesprávne mená. Autori systému nemajú v úmysle kód zdieľať, nie sú však prvými kto takéto niečo dokázal.

V nesprávnych rukách dokáže táto technológia narobiť obrovské škody s nepredstaviteľnými následkami. V roku 2022 spoločnosť s názvom Clearview AI dostala permanentný zákaz predávať jej databázu tvári na území USA. Firma zbierala obrázky zo sociálnych sietí, ako Facebook, YouTube, Venmo a iných. Firma teraz predáva svoj produkt orgánom činným v trestnom konaní a skúma aj inteligentné okuliare, ktoré by využívali jej technológiu rozpoznávania tváre.

Taktiež v roku 2022, PimEyes bola obvinená zo sledovania a prenasledovania v doteraz nepredstaviteľnom rozsahu. Je to online vyhľadávač tvárí, ktorý vyhľadáva na internete obrázky konkrétnych tvárí. Vyhľadávač využíva umelú inteligenciu na rozpoznávanie tvárí v kombinácii s technológiou reverzného vyhľadávania obrázkov na nájdenie ďalších fotografií osôb uverejnených na internete na základe fotografie, ktorú zadal používateľ.

Mimochodom, podobnú technológiu podľa časopisu New York Times vyvíjal aj samotný Facebook a Google, obe spoločnosti ju však verejne nevypustili a údajne na nej už nepracujú. Základnou obranou je na internete o sebe nič nezdieľať, čo je však problematické. Aj po vymazaní informácií zo sociálnych sietí ich ešte môžu vyhľadávače dlho indexovať.

Typický príklad je Instagram, aj keď si profil používateľ po čase uzamkne ako súkromný, cudzí človek môže zadať jeho Instagram konto do povedzme Google Search a vďaka naindexovaným dátam z minulosti sa môže k časti alebo aj všetkým súkromným fotografiám dostať.

To kam sa až umelá inteligencia v kombinácii s iných technológiami môže dostať, je veľmi nebezpečné a niekedy vo vzdialenejšej budúcnosti nám už možno ani nebude pripadať čudné, keď nám tu na verejnosti budú chodiť ľudia v maskách káčera Donalda…

Zdroj