Domov Novinky Roboti opäť hliadkujú v singapurských uliciach. Prečo?

Roboti opäť hliadkujú v singapurských uliciach. Prečo?

Zdielať

Nie je to prvýkrát, čo sa Singapur snaží sledovať svojich obyvateľov pomocou robotov a rýchlo sa vyvíjajúcich technológií.

Na stĺpoch verejného osvetlenia má nainštalovaných neuveriteľných 90-tisíc policajných kamier. Tie majú technológiu na rozpoznávanie tváre, ktorá umožňuje úradom sledovať osoby. Zdá sa, že v Ázii si skrátka idú svoje a Total Control nastupuje razantnými krokmi vpred. Aktuálne hliadkujúci robot má meno Xavier a je vybavený až 7 kamerami. Tieto hliadkovacie roboty boli naprogramované tak, aby sa pohybovali po singapurských uliciach a údajne zisťovali (podľa ich autorov) „nežiaduce sociálne správanie“. Roboty sa pohybujú medzi ľuďmi na pravidelných cestách. Boli vybavené siedmimi kamerami, ktoré majú odhaliť akúkoľvek anomáliu.

Za tzv. nežiaduce správanie ich autori považujú ak niekto nesprávne zaparkuje vozidlo, alebo ak si niekto zapáli cigaretu v nepovolenej zóne. Robot bude tiež monitorovať, či ľudia dodržiavajú správne spoločenské dištančné protokoly alebo nie (zdá sa teda, že koronatyrania môže byť v tejto krajine vyššia ako by sme mohli u nás predpokladať, pozn. red.). Na videu vyzerá robot ako sofistikovaná a kompaktná kovová konštrukcia na kolieskach a má zdvihnutý krk, ktorý takmer dosahuje výšku človeka. Je výkonný, pretože dokáže zhromažďovať vizuálne informácie prostredníctvom svojich siedmich rôznych kamier. Robot tiež zobrazuje správy o udržiavaní bezpečnosti v meste a zachovávaní sociálneho odstupu.

Vedúci projektu Michael Lim povedal, že tieto stroje sú novou bezpečnostnou zbraňou. Vo videorozhovore povedal: „Aj keď je Singapur bezpečný, môžu sa stať veci, ktoré sme nečakali. Takže ak je robot nablízku a niečo sa stane, ľudia v riadiacej miestnosti budú mať o tom záznam a môžu vidieť, čo sa stalo.“ Roboty najprv v septembri absolvovali trojtýždňovú skúšku, testovali sa na sídlisku a v nákupnom centre. Hoci tieto kamery a policajné roboty majú kontrolovať tzv. protispoločenské správanie, ich neustály dohľad vyvoláva aj otázky týkajúce sa ľudských práv. Je rozhodne na mieste, či je takéto správanie v mene akejsi „bezpečnosti“ prípustné, alebo nie (podľa nášho názoru rozhodne nie, pozn. red.), avšak až budúcnosť ukáže, kam sa tieto (a podobné) technológie posunú, či ľudia (takéto sledovanie) budú akceptovať.

Zdroj