Domov Periférie Recenzia: ZyXEL WAH7706

Recenzia: ZyXEL WAH7706

Zdielať

Spoločnosť ZyXEL má na trhu multifunkčné zariadenie WAH7706. Novinka slúži ako mobilný Wi-Fi modem až pre 32 zariadení naraz. K internetu sa pripája cez najnovšiu mobilnú sieť LTE, kde dosahuje maximálnu rýchlosťou 300 Mbps. V dobe rastúceho trendu mobilných pripojení, potrebe dátovania a veľkého pokrytia LTE/4G sietí sa prispôsobujú aj výrobcovia sieťových prvkov a predstavujú svoje riešenia. WAH7706 testujeme dlhodobo, aké máme s ním skúsenosti?

ZyXEL WAH7706 01

Po prvom zapnutí modemu sa všetko nastavilo automaticky a následne sa modem pripojil k mobilnému internetu. Nemali sme žiadny problém s pripojením, pričom hneď nato sme si zmenili základné prístupové heslá k modemu i heslo Wi-Fi siete. Tento postup odporúčame každému. Modem sme dlhodobo testovali s dátovou SIM kartou SWANu, stačí však nastaviť podľa návodu prístupový bod (APN) a internet už „fičí“.

ZyXEL WAH7706 02

Zapnutie alebo vypnutie modemu sa realizuje pomocou jediného tlačidla. Treba ho podržať po dobu piatich sekúnd. Dlhšie podržanie je dobre vymyslené, zabraňuje sa tým náhodným zapnutiam a vypnutiam vo vrecku používateľa pri prenášaní. Pri vzdialenosti 20-25 metrov je Wi-Fi signál z tohto modemu stabilný, my sme ho však väčšinou nosili vo vrecku.

ZyXEL WAH7706 03

Popri funkcii mobilného modemu a prístupového bodu Wi-Fi ponúka aj možnosť zdieľať vloženú pamäťovú kartu s kapacitou do 32 GB. Malé rozmery a kompaktné prevedenie sú vhodné k noseniu v cestovnej taške, kufri alebo batohu. Batéria má kapacitu 2800 mAh a hoci podľa slov výrobcu má vydržať 10 hodín prevádzky, my sme namerali výdrž okolo 9 hodín pri dvoch pripojených mobilných zariadeniach.

ZyXEL WAH7706 04

Podľa kompatibility pripojených zariadení si môže používateľ zvoliť pásmo 2,4 GHz alebo menej rušené pásmo 5 GHz, ktoré sú podporované novšími zariadeniami. Modem je vybavený slotom na microSD karty s maximálnou kapacitou 32 GB, vďaka čomu umožňuje zariadeniam, pripojeným v sieti, ukladať a zdieľať fotografie, hudbu, videá a ďalšie súbory. Táto funkcia príde vhod najmä vtedy, ak má používateľ viacero mobilných zariadení súčasne, alebo ak sa chce podeliť o zážitky s priateľmi.

ZyXEL WAH7706 05

Modem podporuje prenosy dát vo všetkých generáciách mobilných sietí, čo zaisťuje možnosť pripojenia skutočne všade tam, kam zasahuje mobilný signál. V 4G/LTE sieti dosahuje rýchlosti až 300 Mbps pre sťahovanie a 50 Mbps pre odosielanie dát, čo postačuje pre hladké prehrávanie videa vo Full HD kvalite, rýchle sťahovanie súborov alebo videokonferenčné hovory bez výpadkov. Výhodou je aj tlačidlo „WPS“ vďaka ktorému možno pripojiť mobilné zariadenie bez nutnosti zadávať heslo.

ZyXEL WAH7706 07

Prehľadný stavový displej zobrazuje všetky potrebné informácie vrátane sily signálu, stavu Wi-Fi siete, zostávajúcej kapacity batérie a objemu dát prenesených v mobilnej sieti. V prípade, ak si používateľ nastaví mesačný cyklus, vždy v stanovený deň sa prenesený objem dát vynuluje a počíta sa objem prenesených dát od nuly. Nevýhodou je však povrch displeja, ktorý zachytáva odtlačky prstov ako magnet a veľmi ľahko sa poškriabe. Nosenie vo vrecku spolu predstavuje taktiež riziko, čo môžeme potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Niekoľko nosení vo vrecku stačilo na veľa dostatočne viditeľných škrabancov.

ZyXEL WAH7706 09

Mnoho používateľov má svojho operátora, ktorý je fér a má dobrú ponuku v rámci všeobecných služieb, avšak má slabé a pomalé pokrytie mobilného internetu či v prípade využívania národného roamingu internet výrazne obmedzuje. Riešením aj pre týchto ľudí môže byť vreckový 4G modem. Stačí si kúpiť ľubovoľnú SIM kartu (aj bez viazanosti) a využívať výhody rýchleho a lepšie pokrytého mobilného internetu. Odporúčame siahnuť po dátovej SIM karte SWANu – dostať za 5 eur mesačne 100 GB dát, to je ponuka, ktorú len tak iný poskytovateľ neponúkne. Výhodou modemu je tiež cesta do zahraničia s ktorou môže odpadnúť aj problém predražených roamingových dátových prenosov. Stačí si zadovážiť SIM kartu v danej krajine, ktorá bude slúžiť iba na tento účel.

ZyXEL WAH7706 06

ZyXEL WAH7706 je zaujímavý model, ktorý funguje veľmi dobre. Ide o vreckový 4G modem, jeho cena sa pohybuje okolo 120 eur. Oceňujeme prijateľné rozmery a hmotnosť, vysokú výdrž batérie, veľký dosah Wi-Fi siete ako i prehľadný OLED displej spolu s jednoduchým nastavením, ktoré však nie je lokalizované. Cena mohla byť nižšia, tu sa však platí za funkcie. Vreckový 4G modem však považujeme za veľmi dobré riešenie pre cestovateľov a náročných používateľov.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 111×66×15 mm
Hmotnosť: 115 gramov
Batéria: Li-Ion 2800 mAh
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), 2,4 GHz a 5 GHz
Formát SIM: miniSIM
Zabezpečenie: WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Ďalšie výhody: OLED displej zobrazuje informácie o sile signálu, typ siete, stave bezdrôtovej siete, prenesených dát a úrovni nabitia batérie

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Prijateľné rozmery a hmotnosť
+ Široká podpora LTE/4G sietí
+ OLED displej s informáciami
+ Prítomnosť WPS tlačidla
+ Veľký dosah Wi-Fi siete
+ Jednoduché nastavenia
+ Kvalitné spracovanie
+ Slot na pamäťovú kartu
+ Podpora pre 32 zariadení
+ Vymeniteľná 2800 mAh batéria

Mínusy
– Absencia SK/CZ lokalizácie
– Povrch náchylný na škrabane
– Vyššia cena zariadenia

Zapožičal: ZyXEL