Domov Periférie Recenzia: ZyXEL PLA-4201

Recenzia: ZyXEL PLA-4201

Zdielať

ZyXEL si azda každý používateľ spája so sieťovými prvkami, powerline adaptér PLA-4201 je jeden z nich. Výrobca sľubuje rýchlu priepustnosť, dosah až 300 metrov a jednoduchú inštaláciu. Čo je powerline adaptér a na čo ho možno použiť?

ZyXEL PLA-4201 01

Powerline adaptér do zásuvky má rozmery väčšej nabíjačky, ktorá dokáže použiť už existujúcu elektrickú infraštruktúru na prenos internetu. Týmto riešením odpadne zdĺhavá a zložitá inštalácia káblov po celom byte. Ako to celé funguje?

ZyXEL PLA-4201 02

Pri nákupe adaptéru je vhodné kupovať dva kusy, teda „Twin Pack“, ktorý obsahuje dva adaptéry. Tie možno dokúpiť aj neskôr, musí však ísť o rovnaký model a tiež ich možno mať kúpených aj päť – každý do jednej miestnosti väčšieho bytu.

ZyXEL PLA-4201 03

Adaptér dorazí v pomerne veľkej krabici, v ktorej sa nachádza jednoduchý návod, ako adaptéry spojiť a ako ich správne zapojiť a dva kusy jedného metra káblu Cat 5E s konektormi RJ45 do Ethernetu. Inštalácia je jednoduchá. ZyXEL odporúča zapojiť adaptéry priamo do zásuvky, nie do predlžovačky, či rozdvojky.

ZyXEL PLA-4201 04

Do akéhokoľvek adaptéra pripojíme zdroj internetu z routeru (adaptér nefunguje ako router), v druhej miestnosti zapojíme druhý, káblom spojíme s počítačom a na oboch adaptéroch podržíme jediné tlačidlo na zariadení. Nie je potrebné stláčať tlačidlo naraz, stačí najprv prísť k prvému, podržať tlačidlo a ísť k druhému a spraviť to isté.

ZyXEL PLA-4201 05

Týmto tlačidlom sa tiež zapína a vypína šifrovanie, ktoré je 128-bitové AES. V prípade väčšej vzdialenosti medzi powerline adaptérmi, rozvode na inej vetve, alebo pri starých elektrických rozvodoch odporúčame pre lepší prenos šifrovanie vypnúť. Adaptéru môžu prekážať aj okolité spotrebiče, najmä staršie, ktoré môžu rušiť prenos, čo môže mať za následok pomalšie prenosové rýchlosti.

ZyXEL PLA-4201 06

Na adaptéri sú tri LED diódy. Jedna indikuje prevádzku, druhá kvalitu spojenia (mení zelenú, oranžovú a červenú farbu) a tretia stav adaptéra (zapnuté – svieti, spí – bliká). Aké rýchlosti možno dosiahnuť? Na teoretickú rýchlosť 500 MB/s, ktorú udáva výrobca zabudnite, pretože z nelogického dôvodu tu je prítomný len 100 Mbps RJ45 Ethernet konektor.

ZyXEL PLA-4201 07

Powerline sme testovali na starom panelákovom rozvode s hliníkovými drôtmi na inej vetve ako druhý adaptér. Rýchlosť internetu klesla veľmi nepatrne, až zanedbateľne. Ping sa zo 4 ms pohoršil na 17 ms. Adaptér má tiež šetriace funkcie – ak sa vypne počítač na jednej strane, adaptér sa okamžite prepne do „sleep mode“ a šetrí prúd. Po zapnutí počítača opäť s druhým adaptérom nadviaže spojenie a nemusí sa znovu nič konfigurovať.

ZyXEL PLA-4201 08

Prítomné je aj QoS, ktoré zaistí, že pri VoIP bude hovor plynulý a sťahovanie na vedľajšom počítači ho neobmedzí. Cena okolo 35 eur za Twin Pack, teda sada dvoch adaptérov je veľmi dobrá, oceňujeme jednoduchú inštaláciu, šetriace funkcie, dobrú rýchlosť aj pekný dizajn. Čo vyčítame powerline adaptéru? Azda len pomerne veľkú krabicu, krátky Ethernetový kábel a udávanú 500 Mbps rýchlosť na papieri.

Parametre a špecifikácie:

Rozhranie: 1× 100 Mbps Ethernetový Port
Tlačidlo: Párovacie tlačidlo
Indikátor: LED zapnutie/kvalita signálu/aktivita siete
Rozmery: 50×60×70 mm (jeden adaptér)
Hmotnosť: 72 gramov (jeden adaptér)
Spotreba: prevádzka 4 Watty, stand by 0,5 Wattu
Dosah: 300 metrov
Šifrovanie: Powerline Security 128-bit AES
Obsah balenia: Powerline Ethernetový Adaptér, 2× 1 meter Ethernetového kábla RJ45, CD, Dokumentácia
Systémové požiadavky: Windows 2000/XP/2003/Vista, Windows 7/8, Mac, Linux 

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Jednoduchá inštalácia
+ Ekologické šetriace funkcie
+ Dobrá rýchlosť, pekný dizajn

Mínusy
– 500 Mbps rýchlosť ako reklamný ťah
– Pomerne veľká krabica, 1 meter káblu

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ZyXEL PLA-4201-EU0201F poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ZyXEL

3 komentárov

  1. Zariadenie som použil na pripojenie Smart TV do siete s DLNA serverom. FullHD MKV idú bez náznaku rozdielu oproti káblu. Výrobca uvádza 500Mbps prenos dát ale má len 100Mbps ethernet port. Powerline adaptéry sú zapojené v starom panelákovom rozvode s hliníkovým vedením. Jeden je priamo v zástrčke a druhý v predlžovačke. Nachádzajú sa v dvoch zvlášť istených vetvách (medzi adaptérmi sú dva ističe). – Reálna prenosová rýchlosť medzi adaptérmi v tomto zapojení je 5,2MB/s (cca 40Mbps) – Ping spôsobený zariadeniami pri prenose touto rýchlosťou je 20ms