Domov Periférie Recenzia: ZyXEL NBG-418N v2

Recenzia: ZyXEL NBG-418N v2

Zdielať

ZyXEL vydáva druhú generáciu routera s označením NBG-418N v2, je to nástupca úspešnej prvej generácie. Router má minimalistický dizajn a zakladá si na tom, aby bol čo najjednoduchší. Tu sa dostávame k prvému kompromisu vyhradeného LED diódam. Chýbajú nám stavové LED diódy aktivít jednotlivých LAN portov.

ZyXEL-NBG-418N-v2-01

Diódy sú tu iba štyri: indikácia stavu Wi-Fi, spoločná dióda na všetky LAN porty, indikácia WAN a stav routeru (zapnutý, štartujúci či vypnutý). Konektorová výbava je v tejto cenovej kategórii priemerná, tvoria ju štyri 100 Mbps porty LAN spolu so 100 Mbps WAN portom a napájacím konektorom.

ZyXEL-NBG-418N-v2-02

Potešia dve odnímateľné antény so ziskom 5 dBi, ktoré možno nahrať lepšími. Router bez problémov pokryje trojizbový byt, alebo menší rodinný dom. Čipset dodáva spoločnosť Realtek a aj pri záťaži sme nezaznamenali problémy. Všimli sme si však, že router produkuje viac tepla ako by sme čakali. Tá sa však nemenila ani pri záťaži.

ZyXEL-NBG-418N-v2-03

Administrácia routeru je pomerne ľahká. Po rozbalení a pripojení zariadenia prehliadač automaticky presmeruje do používateľa do administrácie routeru, kde možno vykonať inštaláciu vo „wizard“ móde. Tu sa nachádza sprievodca, ktorý používateľa prevedie základným nastavením.

ZyXEL-NBG-418N-v2-04

V základe sú možnosti ako je nastavenie SSID (teda názvu siete), hesla, typ šifrovania alebo pridelenie statickej IP k providerovi. V pokročilej administrácii možno nastaviť oveľa viac parametrov, medzi ktoré patrí aj nastavenie DHCP servera, prioritu dát, klonovanie MAC adries, prideľovanie statických IP adries k jednotlivým MAC adresám.

ZyXEL-NBG-418N-v2-05

Potrebujete nastaviť IPv6? V pokročilej administrácii to nie je problém. V nastavení možno ľahko nastaviť prioritu rôznych služieb, môže ísť o prioritu pre multimédiá akými je sledovanie videí na YouTube tak, aby to neobmedzilo ostatných používateľov. To čo nám tu však chýba je možnosť nastaviť funkciu WISP a universal repeater.

ZyXEL-NBG-418N-v2-06

Router sme testovali so šiestimi naraz pripojenými zariadeniami do Wi-Fi siete a tri zariadenia po kábli (cez LAN). Tam kde to bolo možné sme spustili prehrávanie 4K videa na YouTube. Na strane routera nenastali komplikácie a ako jediný problém vidíme v použití 100 Mbps portov.

ZyXEL-NBG-418N-v2-08

Napriek tomu, že Wi-Fi ponúka „papierovo“ 300 Mbps, reálne ich možno ťažko použiť. Reálne počítajte s rýchlosťami 100 Mbps pri sťahovaní a 100 Mbps pri odosielaní ako maximum, keďže je potrebné zohľadniť aj straty pri prenášaní signálu a tiež odrazy signálu.

ZyXEL-NBG-418N-v2-07

Aký je Wi-Fi router ZyXEL NBG-418N v2? Oceňujeme výkon, možnosti nastavenia, jednoduchú inštaláciu a rýchlu Wi-Fi sieť vzhľadom na cenu routera – 20 eur. Medzi nedostatky patrí menší dosah, hoci na základné potreby stačí a tiež menej indikačných LED diód a vyššie zahrievanie. Napriek tomu ho však odporúčame – 20 eur je cena adekvátna jeho vybaveniu.

Parametre a špecifikácie:

Technológia: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
Pásma: 2,4 GHz
Antény: 2× 5 dBi
Porty: 1× WAN, 4× 100 Mbps Ethernet RJ45
Rýchlosť: max. 300 Mbps

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Výkon
+ Možnosti nastavenia
+ Jednoduchá inštalácia

Mínusy
– Menší dosah
– Málo indikačných LED diód
– Vyššie zahrievanie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ZyXEL NBG-418NV2-EU0101F poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ZyXEL

6 komentárov

    • Dobrý den,
      spotřebu jsme bohužel neměřili, ale vzhledem k minimální spotřebě zařízení nebude nějaký ten Watt sem tam vadit. ZyXEL ale u většiny svých zařízení myslí na ekologii a implementuje šetřící funkce, které byly například u nedávno testovaného ZyXELu NBG-6616 velmi pokročilé. Děkuji za chválu 🙂

  1. Zdravím, nedávno jsem koupil tento router a všechno funguje jak má (internet v PC přes LAN i WiFi), ale přestal mi fungovat e-mail. Mám účet u Centrum.cz i Seznam.cz a u obou mi to při odesílání e-mailu po dlouhé době napíše, že e-mail nelze z neznámých důvodů odeslat. Firewall mám v routeru i v PC vypnutý a nevím, co můžu mít špatně nastaveno, že jsou e-maily blokovány. Dříve jsem používal TP-Link TL-WR841ND a e-mail mi fungoval, takže předpokládám, že chyba bude v nastavení ZyXELu. Mohl by mi prosím Vás někdo poradit?

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno