Domov Recenzie Recenzia: Xiaomi Mi5

Recenzia: Xiaomi Mi5

Zdielať

Xiaomi je čínska, dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť, ktorá je už posledné tri roky veľmi populárna aj na Slovensku. Fenomén súčasnosti je ponúkať výkonný hardvér za prijateľnú cenu. Veľmi obľúbený a výkonný rok a pol starý model Mi4 má však už aj svojho nástupu – Mi5 a to hneď v troch verziách. Poďme sa pozrieť, čo ponúka.

Xiaomi Mi5 01

Konštrukcia a kvalita spracovania je pri modeli Mi5 na prvom mieste. Teda aspoň pri najvyššej verzii – tvorí ho keramika. My sme testovali stredne vybavenú verziu z troch dostupných, ktorá ponúka zadnú aj prednú stranu spracovanú z plastu poktyú sklom. Táto je však po celom obvode doplnená o brúsený rámik z nerezovej ocele a tým dotvára pocit luxusu a už na prvý pohľad pôsobí exkluzívne. Konštrukcia je pevná, ani pri silnom pritlačení nič nevŕzga.

Xiaomi Mi5 02 Xiaomi Mi5 03

Spredu dozadu je Mi5-ka jemne zaoblená, aby sa lepšie držala v ruke. Oceňujeme aj  prijateľné rozmery a hmotnosť, vďaka čomu smartfón padne do ruky a jeho ovládanie je pohodlné. Nevýhodou je šmykľavý povrch a preto odporúčame kupovať spolu so telefónom aj ochranné flipové puzdro. Dizajnovo ide o výborne spracovaný model, ktorý zaujme už po vybalení z krabice. Základné balenie obsahuje okrem telefónu, nabíjačky a prepojovacieho káblu aj redukciu na európsku zástrčku.

Xiaomi Mi5 04 Xiaomi Mi5 05

Po stranách Mi5 je okrem nerezového rámika na pravej strane dvojtlačidlo regulácie hlasitosti a vypínacie tlačidlo. Na ľavej strane je voči predchodcovi zmena – šuplík pre dva sloty na nanoSIM karty, horná strana obsahuje 3,5 mm audio jack konektor a infraport, ktorým možno ovládať domáce spotrebiče. Na spodnej strane je v strede USB C konektor a jeho hlavnou výhodou je možnosť zapojiť konektor obojsmerne (teda nezáleží akou stranou ho používateľ pripája).

Xiaomi Mi5 06 Xiaomi Mi5 07

Na spodnej strane sú aj dve mriežky, avšak len v pravej je reproduktor, ktorý ponúka dostatočne hlasný zvuk. Na kvalitný zvukový prejav však zabudnite, slúži skôr pre bežných poslucháčov a hoci je maximálna hlasitosť dostatočná, kvalitou zvuku určite nepresvedčí náročných audiofilov. Doménou aktuálnej vlajkovej lode – Xiaomi Mi5 je však už aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá sa ukrýva v tlačidle Domov. Ide o fyzické tlačidlo a čítačka je realizovaná podobne ako v smartfónoch od Samsungu, ktoré ju obsahujú. Tlačidlo „domov“ po bokoch dopĺňa tlačidlo na vyvolanie multitaskingu a späť.

Xiaomi Mi5 08 Xiaomi Mi5 09

Na zadnej strane je 16 MPx fotoaparát a dvojitý LED blesk. Voči predchodcovi je tu istý posun – zo snímača s 13 MPx na 16 MPx rozlíšenie, clona sa zmenila z f/1.8 v prípade Mi4-ky na f/2.2. Kvalita fotografii je porovnateľná, avšak Mi5 fotí rýchlejšie a aj zaostrovanie a preostrovanie vo videách prebieha rýchlejšie. Kvalita fotografií je perfektná najmä počas dňa a pri vhodných svetelných podmienkach. Fotky nie sú presaturované a farby sú príjemné. Podobne ako Mi4, aj aktuálny TOP model Mi5 ponúka možnosť nahrávať video v 4K rozlíšení pri 30 fps, pričom k dispozícii je aj HDR.

Xiaomi Mi5 10 Xiaomi Mi5 11

O zobrazovanie sa stará 5,15“ displej s rozlíšením Full HD (1920×1080 pixelov). IPS panel sa vyznačuje peknými a reálnymi farbami so širokými pozorovacími uhlami (178°/178°). Displej ponúka pomer strán 16:9, parametrami a funkciami je totožný s predchodcom. Pozorovacie uhly, ako aj čitateľnosť na slnku sú na výbornej úrovni. Displej je pri maximálnom podsvietení jasný, automatický jas displeja funguje výborne. Reakcia na dotyk je veľmi dobrá, krytý je ochranným sklom Corning Gorilla Glass 3.

Xiaomi Mi5 12 Xiaomi Mi5 13

Hardvérový základ telefónu tvorí štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 820, ktorý je taktovaný maximálne na 2,15 GHz. Dopĺňa ho grafika Adreno 530 a 3 GB RAM. Vnútorná pamäť má 64 GB, z ktorých je 53 GB reálne dostupných pre používateľa. Toto je síce dostatočne vysoká kapacita, avšak podpora pamäťových kariet tu chýba a riešením pre náročných tak bude rozšírenie pamäte buď pomocou USB kľúčov alebo externých diskov zapojených cez OTG kábel, príp. cloudové úložiská. Mi5 má výkon na rozdávanie, zvládne hravo najnáročnejšie aplikácie a hry.

Xiaomi Mi5 14 Xiaomi Mi5 15

Operačný systém Google Android 6.0 Marshmallow je doplnený o grafickú nadstavbu MIUI 7. Tá sa výrazne odlišuje od bežného Androidu alebo od ostatných nadstavieb iných výrobcov. Všetky aplikácie, ktoré sú nainštalované v smartfóne, sa ukladajú na plochu. S pribúdajúcim množstvom aplikácii narastá postupne aj počet plôch. Prehľadné zoradenie aplikácii je možné vďaka zložkám. Zoznam aplikácií tak, ako to poznáme z Androidu, tu nie je. Má to aj svoju výhodu – odinštalovanie aplikácie je jednoduché. Stačí potiahnuť ikonu smerom nahor a potvrdiť odinštaláciu.

Xiaomi Mi5 operacny system 01Xiaomi Mi5 operacny system 02

Prostredie operačného systému smartfónu. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Nadstavba MIUI vyzerá už na prvý pohľad veľmi dobre, rýchlosť je na vynikajúcej úrovni. Nič neseká, všetko je plynulé a pri testovaní sme nezaznamenali žiadne problémy. Hoci je u nás MIUI skupina, ktorá rieši lokalizovanie prekladov, musíme podotknúť, že počas nášho krátkeho testovania telefónu ešte stále nie je k dispozícii lokalizácia a vďaka tomu sa možno spoľahnúť iba na angličtinu, ktorá je však sčasti (asi 30%) aj doplnená o čínske originály. Okrem nej tu je potom na výber už len tradičná a zjednodušená čínština.

Xiaomi Mi5 operacny system 03Xiaomi Mi5 operacny system 04

Prostredie operačného systému smartfónu. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Mnoho funkcii je už tradičných pre nadstavbu Xiaomi a sú prítomné aj v staršom modeli Mi4, ktorý sme testovali. Mi5 ponúka bohatú konektivitu, prítomná je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac v pásme 2,4 a 5 GHz, Bluetooth 4.1 a USB-Type C. Z navigačných technológii je k dispozícii americký GPS s asistovaným A-GPS, ruský GLONASS a čínsky Beidou, pričom lokalizácia je presná a rýchla. K dispozícii je možnosť zdieľať internetové pripojenie, Wi-Fi Direct a infraport pre ovládanie domácich spotrebičov.

Xiaomi Mi5 operacny system 05Xiaomi Mi5 operacny system 06

Prostredie operačného systému smartfónu. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Xiaomi Mi5, podobne ako nami testovaný predchádzajúci TOP model Mi4 FDD-LTE ponúka podporu aj pre LTE/4G pásma. Používateľ sa však musí spoľahnúť len na podporu pre 1800, 2100 a 2600 MHz pásmo, 800 MHz pásmo stále chýba. Všetci operátori na Slovensku používajú 800 MHz pásma na dedinách, v mestách sú na 1800 MHz pásme SWAN, dvaja najväčší operátori – Orange a Telekom používajú 2600 MHz, O2 používa 800 MHz pásmo aj v mestách čo je dosť nepochopiteľné. Ak teda máte O2, na podporu pre najrýchlejšie 4G siete rovno zabudnite.

Xiaomi Mi5 16 Xiaomi Mi5 17

Smartfón Xiaomi Mi5 ponúka kvalitný a dizajnovo zaujímavý kovový rámik, vyrobený z nerezovej ocele, pevné konštrukčné spracovanie, avšak s klzkým povrchom. Za cenu okolo 480 eur dostane používateľ k dispozícii výkonný hardvér. Oceňujeme kvalitný Full HD IPS displej a vynikajúci fotoaparát, páči sa nám prítomnosť dual SIM režimu, prítomnosť čítačky odtlačkov prstov a NFC čipu, zamrzí azda len absencia podpory 800 MHz LTE pásma.

Xiaomi Mi5 19 Xiaomi Mi5 18

V čínskych obchodoch, dovážajúcich Mi5 na Slovensko, možno tento model kúpiť už v cene za cca 415 eur, naše obchody sú však tradičné svojou prirážkou na vyššej cene (v tunajších eshopoch od 485 eur), čo je však stále prijateľná cena vzhľadom na hardvér. Veľa nedostatkov je v operačnom systéme – chýba lokalizácia, je tu kvantum nevyužiteľných čínskych aplikácií. Xiaomi je zameraný na domáci čínsky trh a aj v systéme je to cítiť. Avšak toto všetko sa už čoskoro zmení po lokalizovaní MIUI ROM tunajšou komunitou.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 820
Procesor: štvorjadrový, 2,15 GHz
Grafika: Adreno 530
Pamäť: 3 GB RAM + 64 GB ROM
Operačný systém: Android 6.0 Marshmallow + MIUI 7
Displej: 5,15″, IPS, Full HD (1920×1080 px.), Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 16 MPx, dvojitý LED blesk, autofókus, f2.0, nahrávanie Ultra HD videí (3840×2160 px., 30 fps); predný – 4 MPx, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 145×69×7 mm
Hmotnosť: 129 gramov
Batéria: Li-Ion, 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, USB C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC, infraport
Formát SIM: 2× nanoSIM
Ostatné: GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, akcelerometer, informačná dióda

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Výborné konštrukčné spracovanie
+ Výkonný hardvér, rýchly systém
+ Funkcie a výbava, super dizajn
+ Vynikajúci pomer cena/výkon
+ Kvalitný 16 MPx fotoaparát
+ Veľmi dobrá výdrž batérie
+ Nízka hmotnosť a rozmery
+ Prítomnosť NFC a BT 4.1
+ Pravidelná aktualizácia OS

Mínusy
– Šmykľavá zadná strana náchylná na odtlačky
– Absencia podpory pre 800 MHz LTE pásmo
– Operačnému systému chýba lokalizácia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Xiaomi Mi5 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

Xiaomi Mi5 AnTuTu Benchmark 01Xiaomi Mi5 AnTuTu Benchmark 02
Xiaomi Mi5 AnTuTu Benchmark 03Xiaomi Mi5 AnTuTu Benchmark 04
Xiaomi Mi5 AnTuTu Benchmark 05Xiaomi Mi5 AnTuTu Benchmark 06
Xiaomi Mi5 3D Mark 01Xiaomi Mi5 3D Mark 02
Xiaomi Mi5 3D Mark 03Xiaomi Mi5 3D Mark 04
Xiaomi Mi5 3D Mark 05Xiaomi Mi5 3D Mark 06
Xiaomi Mi5 3D Mark 07Xiaomi Mi5 3D Mark 08
Xiaomi Mi5 GeekBench 01Xiaomi Mi5 GeekBench 02
Xiaomi Mi5 GeekBench 03Xiaomi Mi5 GeekBench 04
Xiaomi Mi5 Vellamo 01Xiaomi Mi5 Vellamo 02
Xiaomi Mi5 Vellamo 03Xiaomi Mi5 Vellamo 04

Zapožičal: Finesa

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Xiaomi Mi 5 nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno