Domov Počítače Recenzia: Western Digital Purple 1TB

Recenzia: Western Digital Purple 1TB

Zdielať

Pevné disky sú stále v kurze, najmä pokiaľ má používateľ veľa dát, ktoré potrebuje ukladať. Nami testovaný disk zo série Purple je rozumným riešením za cenu okolo 60 eur.

Z dizajnového hľadiska nejde o nič nové. Strieborný náter dopĺňa štítok, ktorý je ladený do fialova. Za nevýhodu považujeme balenie – disk totiž prichádza zbalený iba v malej antistatickej fólii. Na test interného disku sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon disku, pričom nás zaujímalo, aké rýchlosti dosiahneme v reálnej prevádzke.

WD Purple majú o niečo nižší výkon pokiaľ ide o rýchlosti prenosu ako vyššie série tohto výrobcu (Blue a Black), azda jediný rozdiel je v záruke (Black má až päť rokov). Od pevných diskov sa v súčasnosti očakáva veľká kapacita na ukladanie dát, keďže ide o 3,5“ disk, možno ho použiť len v stolovom počítači. S neustále sa vyvíjajúcimi záznamovými zariadeniami je kladený čoraz vyšší dôraz na kapacitu disku. Napríklad pre tvorcov videí je testovaný WD Purple zaujímavou voľbou.

Disk má 5400 otáčkové platne, rýchlosť prenosu sa pohybuje bežne okolo 147 MB/s pri čítaní a 145 MB/s pri zápise. Vzhľadom k tomu, že disk používa nižšie otáčky, hodnotíme prenosové rýchlosti ako celkom dobré. Počas testu sme ani pri kopírovaní dát nezaznamenali problémy. Disk je dostupný v rôznych kapacitách 500GB, 1TB, 2TB, 3TB, 4TB, 6TB, 8TB a 10TB. Používatelia, ktorí hľadajú vhodný disk, kam si môžu ukladať zálohy z počítača, teda môžu siahnuť po rovnakej kapacite ako my.

Testovaný model prekvapí priaznivou cenou (okolo 60 eur), ktorá je pre mechanické pevné disky stále priaznivá. Disk nemá negatíva, azda jedinou je balenie (resp. antistatická fólia, kde je disk zbalený) a nič viac. Séria Purple je vhodná pre kamerové systémy, pokiaľ však ide o bežné používanie, je vhodný pre stolové PC, napríklad na zálohovanie.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 102×147×26 mm (Š×H×V)
Hmotnosť: 650 gramov
Formát disku: 3,5“, interný
Kapacita disku: 1TB
Rozhranie: SATAIII, 6Gbps
Rýchlosť otáčok: 5400 ot/min
Ďalšie výhody: rôzne kapacity, pomer cena/kapacita

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Prijateľné rýchlosti čítania a zápisu
+ Nízka hlučnosť, kvalitné spracovanie
+ 64MB cache pomáha pri prenose
+ Nízka prevádzková teplota

Mínusy
– Disk sa dodáva iba v antistatickej fólii

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Western Digital Purple 1TB, 3,5″, WD10PURZ poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Western Digital Purple 1000GB, 3,5″, 64MB, WD10PURX poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Western Digital

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno