Domov Periférie Recenzia: Western Digital My Cloud

Recenzia: Western Digital My Cloud

Zdielať

Western Digital, dobre známy a popredný výrobca pevných diskov, má v portfóliu okrem iného cloudové riešenia v podobe My Cloud. Aj vďaka tomu umožní používateľovi vzdialený prístup k súborom z lokálnej siete alebo odkiaľkovek z internetu. Osobný cloud je zároveň aj akýmsi kompromisom medzi externým diskom a NAS serverom, ktorý ponúka jednoduchú inštaláciu a obsluhu.

Western Digital My Cloud 01

Okrem ľahkej inštalácie je výhodou integrovaný disk, čo mnohým používateľom uľahčuje situáciu, keďže netreba kupovať disky ako pri NAS serveroch. Cloud je aktuálnym trendom, ktorý je na vzostupe, pričom WD My Cloud možno označiť aj za jednoduchý domáci NAS server s možnosťou pripojenia mobilných zariadení. Dizajnovo vychádza zo staršieho zariadenia WD My Book, dostupný je v bielej farbe a tvarom trochu pripomína knihu. Hoci je zariadenie spracované z plastu, konštrukcia je kvalitná a na veľmi dobrej úrovni.

Western Digital My Cloud 03 Western Digital My Cloud 04

Za nevýhodu považujeme absenciu tlačidla pre rýchle zapnutie a vypnutie úložiska, výhodou je potom fakt, že činnosť zapnutého cloudu takmer nepočuť. Zapnutý stav indikuje LED dióda na prednej strane, ktorá svieti namodro. Zo zadnej strany je k dispozícii gigabitový Ethernet RJ45, jeden rýchly USB 3.0 port pre rozšírenie kapacity externým diskom, napájací konektor z elektrickej siete, bezpečnostný zámok Kensington a tlačidlo na reset zariadenia. My Cloud je k dispozícii v 2 TB, 3 TB a 4 TB verzii, pričom nami testovaná verzia má kapacitu 2 TB.

Western Digital My Cloud 05 Western Digital My Cloud 06

V úvode sme ako výhodu spomenuli jednoduchú inštaláciu, ktorá je intuitívna. Tú možno realizovať cez internetový prehliadač a hoci nie je k dispozícii slovenčina, oceňujeme lokalizáciu do češtiny, ktorá je prítomná. V nasledujúcom kroku sa treba registrovať a prihlásiť do účtu, stiahnuť inštalačný súbor pre daný operačný systém či aplikácie pre vzdialenú správu. K dispozícii je tiež diagnostika zariadenia, prideľovanie jednotlivých opravnení či správa používateľov a jednotlivé nastavenia oprávnení priečinkov na disku.

Western Digital My Cloud 07 Western Digital My Cloud 08

Ďalšou nespornou výhodou je osobný cloud. Získať tak možno prístup k súborom, hudbe a fotografiám pomocou telefónov, smartfónov a tabletov s bezplatnými mobilnými aplikáciami WD My Cloud pre prehliadanie súborov. Vďaka tomu možno všetky dáta uchovať v bezpečí domova a mať ich neustále po ruke zabezpečené, vo svojom vlastníctve a bez mesačných poplatkov poskytovateľovi služby. Oceňujeme aj aplikáciu pre počítač, alebo notebook, táto však nie je potrebná a pristupovať k súborom možno aj priamo zadaním názvu zariadenia alebo IP adresy do súborového manažéra (napr. \\WDMYCLOUD).

Western Digital My Cloud 09Western Digital My Cloud prostredie 07

Zariadenie ponúka aj zálohovací softvér, ktorý je súčasťou produktu. Ten využíva automatické zálohovanie všetkých osobných súborov zo všetkých počítačov v rámci domácnosti, ktoré sa potom ukladajú na vstavaný pevný disk. Výhodou je aj služba na automatické odosielanie správ rôznych udalostí na e-mailové adresy – tých môže byť maximálne päť, pričom možno upozorniť na automatickú aktualizáciu firmvéru, či reštartovaniu disku. K dispozícii je aj funkcia zrkadlenia dát z počítača na Cloud, pričom používateľ si môže vybrať priečinky, ktoré chce synchronizovať.

Western Digital My Cloud prostredie 01 Western Digital My Cloud prostredie 02

Mobilná aplikácia, ktorá je k dispozícii pre iOS a Android, umožňuje okrem prístupu k jednotlivým súborom a nahrávania nových aj možnosť sprístupniť link na stiahnutie nahratých súborov v Cloude. Vďaka tomu možno napríklad fotografie z dovolenky nahrávať na Cloud a priateľom posielať linky na stiahnutie súborov z dovolenky mailom. Toto riešenie je lacnejšie v porovnaní s posielaním rovnakých súborov viacerým osobám, keďže sa nahrá raz na osobný cloud doma, odkiaľ ich budú priatelia sťahovať, čím sa ušetria aj mobilné dáta v roamingu.

Western Digital My Cloud prostredie 03 Western Digital My Cloud prostredie 04

Vzdialený prístup k obrázkom zabezpečuje aplikácia WD Photos, ktorá tiež umožňuje aj automatické nahrávanie fotografií a videí, zrealizované smartfónom či tabletom priamo na cloud z ľubovoľného miesta s pripojením na internet. Vidíme tu však rozdiel voči NAS serverom, keďže My Cloud umožňuje jednoduchú správu, ale chýbajú tu mnohé funkcie. Ocenili by sme možnosť nastavenia automatického zapnutia a vypnutia zariadenia, čím by sa ušetrila elektrická energia – avšak na WD My Cloud nemožno pripojiť ani tlačiareň a zdieľať ju medzi viacero zariadeniami.

Western Digital My Cloud prostredie 05 Western Digital My Cloud prostredie 06

Rýchlosti prenosov integrovaného pevného disku sú však na prijateľnej úrovni. V prípade nami testovaného pripojenia cez Ethernetový kábel na gigabitový Wi-Fi router sa pohybovala rýchlosť čítania okolo 80 MB/s, v prípade zápisu to bolo okolo 60-65 MB/s. Prenos súborov z integrovaného disku na externý, pripojený cez USB rozhranie, je však zložitejší. Zatiaľ čo rýchlejšie kopírované súbory boli priamo cez aplikáciu WD My Coud (a súbory sa tak presúvali z My Cloud na externý disk), chýba ukazovateľ stavu prenosu. V prípade presunu cez prieskumník Windows je kopírovanie pomalšie, keďže transfer ide aj cez sieť.

Western Digital My Cloud 02

Naša prvá skúsenosť s osobným cloudom pri Western Digital bola pri Wi-Fi routri v kombinácii s integrovaným pevným diskom WD My Net N900 Central. Tento model sme vtedy odporúčali používateľom, ktorí chcú využívať výhody osobného cloudu s Wi-Fi routrom v jednom zariadení. Ocenili sme výhodu integrovaného disku, ktoré ostatné Wi-Fi routre neponúkajú. WD My Cloud je však ešte lepší, zmenou prešiel softvér a tiež konštrukcia, ktorá je minimalistická. Napriek tomu, že toto zariadenie nemôže konkurovať NAS serverom, v prospech hrá jeho cena okolo 125 eur a jednoduchosť nastavenia.Parametre a špecifikácie:

Procesor: dvojjadrový
Pevný disk: integrovaný 2 TB Western Digital
Rozmery: 171×139×49 mm
Hmotnosť: 960 gramov
Konektivita: 1× 10/100/1000 Mbps RJ45, 1× USB 2.0, 1× napájací konektor, 1× zámok Kensington
Podporovaní klienti: Windows XP a novší, Mac OS X 10.3 a novší, Ubuntu 9.04 a novší
Podporované prehliadače: Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer 7 a novší, Safari 4 a novší

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Jednoduchá inštalácia
+ Používateľské rozhranie
+ Česká lokalizácia
+ Mobilné aplikácie
+ Dobrý pomer výkon/cena

Mínusy
– Absencia vypínacieho tlačidlo
– Chýba plánované zapnutie/vypnutie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Western Digital My Cloud 2TB, WDBCTL0020HWT-EESN poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Western Digital My Cloud 3TB, WDBCTL0030HWT-EESN poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Western Digital My Cloud 4TB, WDBCTL0040HWT-EESN poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Western Digital

Ďalšie odborné recenzie na NAS disk WD My Cloud nájdete na Recenzie.SME.sk

Western Digital My Cloud

125,00€
Western Digital My Cloud
9

Celkové hodnotenie

9.0 /10

Plusy

 • Jednoduchá inštalácia
 • Používateľské rozhranie
 • Česká lokalizácia
 • Mobilné aplikácie
 • Dobrý pomer výkon/cena

Mínusy

 • Absencia vypínacieho tlačidlo
 • Chýba plánované zapnutie/vypnutie

2 komentárov

 1. Skusali ste synchronizaciu medzi dvoma pocitacmi? Ja sa s tymto trapim. Dam zdielat adresar s cloudom a v druhom pocitaci dam ten isty adresar v cloude zdielat. To co nahrajem z jedneho pc sa ulozi do cloudu, nenahra do druheho pc. Co nahram v druhom pc tak to hodi do cloudu a nenahra do prveho. Cize vsetko sa kumuluje do Cloudu ale nie na pocitace.

  • Zdravím.
   Synchronizáciu medzi dvomi PC s WD Cloud sme netestovali. Odporúčam skúsiť obrátiť sa na podporu WD, predsa len zamestnanci a technici firmy WD budú mať asi viac skúseností ako my.
   Martin

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno