Domov Recenzie Recenzia: Vivo Y76

Recenzia: Vivo Y76

Zdielať

Cenovo dostupný smartfón od čínskej značky Vivo ponúka slušnú výbavu a klasický dizajn, najmä v nami testovanej čiernej farbe.

Konštrukčné spracovanie je už klasika. Šasi telefónu je vyrobené z plastu a hoci firma tvrdí, že matný zadný kryt zabráni zachytávaniu odtlačkov prstov, v praxi sme si túto „vychytávku“ veľmi nevšimli. Hoci nie je telefón magnetom na odtlačky, na zadnej strane bolo badať aj šmuhy,  viditeľné pod svetlom. Zaoblenia na stranách sú príjemné, vďaka čomu sa telefón veľmi dobre drží v ruke. Páči sa nám aj veľmi príjemná (nízka) hmotnosť 175 gramov a aj praktické rozmery 164×75×8 mm. Konštrukcia šasi má síce svoje limity, hoci vzhľadom k cene na úrovni 270-290 eur je v poriadku. Kvalita zvuku je priemerná až podpriemerná. Môže za to reproduktor, ktorý ponúka iba monofónny výstup a obmedzený rozsah frekvenčného spektra.

Telefón má viac-menej štandardné rozloženie ovládacích prvkov. Všetky tri tlačidlá sú na pravej strane, vypínač zároveň slúži aj ako čítačka odtlačkov prstov. Výrobca umožňuje odomykať mobil aj s pomocou rozpoznania tváre – avšak ide o klasický 2D sken (menej bezpečný), a navyše v prítmí má značné limity. Na spodnej strane je 3,5 mm audio jack, mikrofón, monofónny reproduktor a USB-C. Na hornej strane je druhý mikrofón spolu so šuplíkom na dve SIM karty (alebo pre jednu nanoSIM kartu a microSD kartu). Mobilu chýba zvýšená ochrana proti vode a prachu (podľa IPx4) čo je rozhodne škoda. Neteší nás absencia sterea, monofónny reproduktor totiž slúži skôr ako nevyhnutný základ.

O zobrazenie sa stará 6,58“ IPS LCD panel s Full HD+ rozlíšením (2408×1080px, pomer strán 20:9). Farby sú v porovnaní s AMOLED panelom menej živé a nemožno očakávať najmä dokonalú čiernu, to je zrejmé. Výrobca pri tomto paneli ponúka len štandardných 60 Hz, čo aj pri odozve systému badať. Telefóny s vyššou obnovovacou frekvenciou pôsobia rýchlejšie už na prvý pohľad vďaka plynulejším prechodom v menu, nastaveniach, o náročných aplikáciách a hrách nehovoriac. Svojou výbavou má tak panel limitované možnosti, 10-bitové farby ani podpora HDR tu nie je. V zásade však používateľom, pre ktorých je mobil určený, to zrejme chýbať nebude. Hoci má zobrazovací panel určité rezervy, pre používateľov s menšími nárokmi bude zrejme stačiť.

O výkon sa stará procesor MediaTek Dimensity 700 s podporou 5G sietí. Je to tradičný zástupca low-end triedy, spolu s grafikou Mali-G57 MP2. Počas nášho testovania sme zaznamenali aj pomalšie reakcie a spomalenia. Multitasking je vďaka 8GB RAM dobrý, vnútornú pamäť 128GB možno rozšíriť pomocou pamäťových kariet, najviac na 512GB. Telefón je vhodný najmä pre používateľov, ktorí hľadajú najmä cenovo výhodné modely. Výrobca v telefóne predinštaloval systém Android 12 s nadstavbou FunTouchOS 12. Prostredie má rezervy a občas sa zasekáva, problém sú predinštalované duplicitné (či zbytočné) aplikácie, ktorých je veľa. Oceňujeme, že niektoré z nich možno odinštalovať alebo zakázať, avšak nie všetky.

Zadná strana neprináša výrazné rozdiely oproti bežnej konkurencii. Výrobca použil tri snímače: hlavný 50 MPx s clonou f/1.8, makro 2 MPx f/2.4 a bokeh 2 MPx f/2.4. Hlavný snímač si pri fotografovaní zachováva detaily počas dňa aj v prítmí, chýba im však sýtosť a vernosť farieb. Celkovo ho hodnotíme ako priemerný, resp. priamo úmerný cene a zameraniu. Pri pohľade na fotografie na veľkom monitore vidieť výraznejší šum. Ďalšie dva snímače nenájdu veľké využitie. Makro a bokeh snímače s 2 MPx možno označiť len za priemerné, chýba vyššie rozlíšenie, ale tiež svetelnosť, takže aj zábery budú menej použiteľné. Oba teda berieme skôr ako marketingový doplnok výrobcu, ktorým chce ukázať, že má viac ako jeden snímač. Mobil umožňuje samozrejme aj záznam videa, a to v maximálnom rozlíšením Full HD (1080p) pri 30 fps.

Telefón má batériu s kapacitou 4100 mAh, vďaka čomu môže pohodlne vydržať jeden deň pri bežnom až strednom používaní. Mobil podporuje nabíjanie s najviac 44W, nabitie batérie z 0% do plna vďaka tomu trvalo cca 1,5 hodiny. Vivo Y76 je smartfón pre menej náročných a cenovo orientovaných používateľov. Ponúka klasický dizajn aj funkcie, ktoré sa v tejto cenovej triede očakávajú. Na trhu je pritom veľká konkurencia a sú aj mobily, ktoré ponúknu viac funkcií, ako je napríklad vyššia obnovovacia frekvencia. Tá nám rozhodne chýbala najviac, spolu s pomalším procesorom.

Zapožičal: Vivo