Domov Periférie Recenzia: Verbatim Store N Go Gen 2

Recenzia: Verbatim Store N Go Gen 2

Zdielať

Verbatim je ako výrobca periférii už dlhodobo známy, okrem pamäťových kariet a USB kľúčov má v portfóliu aj externé pevné disky. Nami testovaný pevný disk je k dispozícii už vo svojej druhej generácii, ponúka kapacitu 1 alebo 2 TB. Cena je pritom prijateľná vzhľadom ku kapacite.

Verbatim StoreNGo Gen2 01

Dlhodobo testujeme pevný disk Verbatim Store’n’Go Gen 2, ktorý ponúka plastové spracovanie, kapacitu 1TB dát na ukladanie a USB 3.0 port, ktorý zabezpečuje rýchly prenos dát až do rýchlosti 5 Gbps. Samozrejmosťou je spätná kompatibilita s rozhraním USB 2.0. Oceňujeme, že LED dióda, ktorá indikuje činnosť disku je malá a nerušivá. Kapacita 1TB umožňuje ukladať množstvo dát, či už ide o multimediálne súbory, fotografie a dokumenty; k dispozícii sú 5400 otáčkové platne a rýchlosť prenosu sa pohybuje bežne okolo 115 MB/s.

Verbatim StoreNGo Gen2 02 Verbatim StoreNGo Gen2 03

Prekvapením je FAT32 súborový systém, na ktorý je disk z výroby naformátovaný. My sme však hneď naformátovali disk na NTFS a všetky testy sme realizovali až potom. Hoci je NTFS novší súborový systém a používa sa pri pevných diskoch v PC a notebookoch, FAT32 je starší formát a je používaný skôr pri USB kľúčoch. Výhoda NTFS formátu je možnosť uložiť na prenosové médium väčší súbor ako 4GB, zatiaľ čo na FAT32 to nie je možné. FAT32 umožňuje pripájať disky a médiá k mobilným zariadeniam pomocou funkcie OTG (On-the-Go).

Verbatim StoreNGo Gen2 04 Verbatim StoreNGo Gen2 05

Mobilné zariadenia, ktoré OTG podporujú, zaručene FAT32 prečítajú, avšak podpora pri NTFS je otázna. Treba však poznamenať, že pri externých pevných diskoch FAT32 nemá veľký význam, keďže sú energicky náročnejšie ako USB kľúče a aj preto ich nemožno pri drvivej väčšine mobilných zariadení použiť. Poteší tiež softvér od výrobcu – Nero Backup Essentials, ktorý umožňuje jednoduchšie zálohovanie. Používateľ tak môže jednoducho naplánovať automatické zálohovanie a zabezpečiť tak, aby sa všetky dôležité súbory pravidelne zálohovali.

Verbatim StoreNGo Gen2 06 Verbatim StoreNGo Gen2 07

Verbatim Store’n’Go Gen 2 1TB je síce disk spracovaný z plastu, má však zaujímavo zaoblené diagonálne rohy a „zvlnený“ horný povrch. Ide však o veľmi dobrý externý pevný disk, na ktorý možno ukladať počas cestovania rôzny obsah. Cena okolo 65-70 eur je veľmi dobrá, vidíme však, že sa šetrilo na spracovaní, čo však funkčnosti neprekáža. Testovaný model nemá negatíva, azda jedinou je plastové spracovanie, ktoré je však dostatočne pevné a stabilné. Pevný disk odporúčame, testovali sme ho v redakčnom PC zapojenom v prednom I/O USB 3.0 porte.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 119×81×14,5 mm
Hmotnosť: 175 gramov
Formát disku: 2,5“, externý
Kapacita disku: 1 TB
Rozhranie: USB 3.0
Napájanie cez USB: áno
Rýchlosť otáčok: 5400 ot/min
Ďalšie výhody: dodávaná aplikácia Nero Backup Essentials

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Pomerne rýchly zápis a čítanie
+ Prijateľné rozmery a hmotnosť
+ Pevné konštrukčné spracovanie
+ Prijateľný pomer cena/výkon

Mínusy
– Plastové spracovanie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu VERBATIM 1TB, 2,5″, USB 3.0, 53206 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu VERBATIM Store ‚n‘ Go 1TB, USB 3.0, 53194 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Verbatim Store ‚n‘ Go 1TB, 2,5″, USB 3.0, 53200 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu VERBATIM 1TB, 2,5″, USB 3.0, 53203 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Verbatim StoreNGo Gen2 1TB NTFS CrystalDiskMarkVerbatim StoreNGo Gen2 1TB NTFS ATTO Disk Benchmark Verbatim StoreNGo Gen2 1TB NTFS HD Tune 01 Verbatim StoreNGo Gen2 1TB NTFS HD Tune 02 Verbatim StoreNGo Gen2 1TB NTFS HD Tune 03 Verbatim StoreNGo Gen2 1TB NTFS HD Tune 04 Verbatim StoreNGo Gen2 1TB NTFS AIDA64 01 Verbatim StoreNGo Gen2 1TB NTFS AIDA64 02

Zapožičal: Verbatim

Ďalšie odborné recenzie na externý disk Verbatim Store’n’Go Gen 2 nájdete na Recenzie.SME.sk

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno