Používatelia, ktorí pracujú s citlivými dátami, alebo takí, ktorí chcú svoje dáta „schovať“ pred zvedavými očami, môžu siahnuť po šifrovaných diskoch. Otestovali sme SSD aj HDD. Čo oba disky ponúkajú?
Spoločnosť Verbatim, ktorá má v portfóliu množstvo produktov, rozširuje svoj sortiment bezpečných úložných zariadení, nami testované SSD a HDD modely prišli do ponuky nedávno. Šifrovacia a biometrická technológia tak zabezpečuje, že súkromné údaje uložené v zariadeniach sú chránené aj v súlade s GDPR. Nami testovaný SSD má kapacitu 512GB (v predaji je aj 1TB variant) a HDD disk 1TB (možno kúpiť vyšší 2TB variant). Páči sa nám kvalitné hliníkové spracovanie, šasi na diskoch je pevné a robustné. Externý SSD má kompaktnejšie rozmery: 111×40×13 mm a hmotnosť 59 gramov, v porovnaní s nim je HDD väčší a ťažší: má 133×78×16 mm a 173 gramov. Oba disky sú klasicky v šedej farbe (k dispozícii je potom ešte strieborná a zlatá), ponúkajú USB-C konektor.
Pre zabezpečenie dát používajú disky kombináciu 256-bitového hardvérového AES šifrovania a technológiu rozpoznávania odtlačkov prstov v reálnom čase. Integrovaný systém rozpoznávania odtlačkov, ktorý funguje jednoducho a pri našich testoch sme nemali problém s odomykaním disku, umožňuje sprístupniť disk ôsmim oprávneným používateľom a jednému správcovi. Po úvodných nastaveniach (ktoré nie sú zložité a prevedie nás nimi jednoduchý návod v balení) možno disk uzamknúť alebo odomknúť v priebehu niekoľkých sekúnd len pomocou odtlačku prsta. Za nevýhodu považujeme len nutnosť nainštalovať výrobcom dodávanú aplikáciu do počítača (k dispozícii je pre Microsoft Windows a Apple MacOS) bez ktorej nemožno nastavenia disku realizovať.
A ako presne funguje zabezpečenie šifrovania obsahu? Po prvom spustení a pripojení do počítača sa ukazuje disk ako optická jednotka. Napriek tomu, že ju počítač nemá, ide o akúsi virtuálnu optickú mechaniku, odkiaľ treba na začiatok nainštalovať obslužný softvér od výrobcu. Pomocou preddefinovaného hesla, ktoré musí používateľ zmeniť, nasleduje nastavenie pre nasnímanie a uloženie odtlačkov prsta. Pri snímaní odtlačku ide o rovnaký proces, aký je pri smartfónoch. Odtlačok prsta treba opakovane prikladať na senzor a postupovať podľa pokynov. Ak budú mať k disku prístup iné osoby, potom pridajú odtlačok prsta na čítačke a priradia svojmu odtlačku prsta meno.
Následne po pripojení si stačí všímať tri LED diódy indikujúce stav disku. Buď blikajú modrou a červenou farbou keď je disk zamknutý, alebo po odomknutí sa zmenia na zelenú a modrú, pričom všetky dáta na disku sú k dispozícii. Ak používateľ potrebuje odísť od počítača a disk zamknúť, stačí sa opäť dotknúť čítačky odtlačkov prstov a disk sa opäť zamkne. Ak je niektorý zo súborov aktívny na pozadí (napríklad prehrávané video, alebo pieseň), v priebehu niekoľkých sekúnd po zamknutí disku sa prehrávaná hudba či video zastaví a zobrazí sa správa, že jednotka nie je dostupná. Z nášho pohľadu tak ide o vcelku jednoduché a efektívne riešenie ochrany osobných súborov, odomykanie a následné zamykanie (v prípade potreby).
Na test externých diskov, pripojených cez dodávaný USB kábel do USB-C portu, sme použili redakčný notebook Acer. Oba disky sme pred otestovaním preformátovali na NTFS. Výrobca deklaruje pri SSD rýchlosť čítania 324 MB/s a zápisu 358 MB/s, my sme v reálnych podmienkach dosiahli 326 MB/s pri čítaní a 339 MB/s pri zápise. Hoci nejde o najrýchlejší disk, aký sme testovali, ponúka solídne rýchlosti čítania aj zápisu v šifrovanom externom SSD. Pri HDD výrobca neuvádza deklarované rýchlosti, avšak v praxi sa nám podarilo dosiahnuť 150 MB/s pri čítaní a 161 MB/s pri zápise. Na externom HDD sa nám páči tichý chod, pri ktorom disk nebol takmer počuteľný a štyri praktické gumené nožičky zospodu, takže disk nekĺže po stole.
Disky majú rozhranie USB-C, avšak do počítača sa pripájajú cez USB 3.2 port a v balení je aj redukcia z USB na USB-C. Poteší softvér Nero Backup Essentials, ktorý umožňuje zálohovanie. Za nevýhodu riešenia diskov považujeme nutnosť nainštalovať obslužný softvér, bez ktorého nie je možné nastavenie disku (správa hesla, odtlačkov). Naopak v porovnaní so šifrovanými diskami cez Windows BitLocker ide o jednoduché riešenie odomykania a zamykania diskov bez nutnosti zadávania hesiel (a prípadného rizika odchytávania zadaného hesla šifrovaného disku). Oba testované disky sa predávajú s priemernou cenou 100 eur.
Výsledky benchmarkov – testov:
Zapožičal: Verbatim