Domov Počítače Recenzia: Transcend SSD220 240GB

Recenzia: Transcend SSD220 240GB

Zdielať

Otestovali sme SSD postavené na TLC pamätiach, ktoré možno vďaka univerzálnemu 3,5“ formátu použiť v širokom spektre notebookov či počítačov. Nami testovaný 240GB model je akýsi „zlatý stred“, keďže disk je k dispozícii aj v kapacite 120GB a 480GB.

SSD je zabalený v malej krabičke, v balení sú iba skrutky a návod. Mnohé doteraz testované disky mali v balení aj redukčný plastový rámik, ktorý tu však nie je. Pokiaľ ide o veľkosť, ide o klasický 2,5“ disk s hrúbkou 7 mm, ktorý sa zmestí do ultrabookov, avšak svoje využitie nájde aj v notebookoch a stolových počítačoch. Azda hlavnou výhodou disku sú rýchlosti čítania a zápisu.

Výrobca ponúka používateľom softvér na správu diskov s názvom „SSD Scope“, ktorý možno stiahnuť z webstránky spoločnosti. Softvér ponúka štyri hlavné sekcie – „Stav“, ktorý poskytuje informácie o disku a tiež o tom, koľko kapacity je využitej (a koľko voľnej), aké je aktuálne opotrebenie disku a S.M.A.R.T údaje. Ďalšou časťou je sekcia „Nástroje“, ktorá umožňuje preveriť výkon disku a zistiť, aké sú údaje zápisu a čítania, možnosť vymazania disku, ale tiež možnosť rýchlej a plnej kontroly disku.

Softvér dodávaný od výrobcu tiež ponúka klonovanie disku, ktorý používateľovi umožní klonovať len oblasť disku s operačným systémom, alebo celý disk. K dispozícii je tiež možnosť skontrolovať firmvér disku a v prípade potreby ho aktualizovať. Výrobca na stránke uvádza hodnoty čítania a zápisu disku na úrovni 540 MB/s, resp. 500 MB/s. To však už v dnešnej dobe rozhodne nie je veľa, v minulosti sme mali podobné disky, ktoré cez rozhranie SATA III dokázali dosahovať rýchlosti viac než 565 MB/s pri čítaní a 550 MB/s pri zápise. Aké rýchlosti však dosiahne testovaný Transcend?

Na test disku sme použili redakčnú zostavu, pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz, ktorý bol pretaktovaný na 3,85 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom nás zaujímalo, aké výsledky dosiahneme v reálnej prevádzke.

Výrobcom udávané rýchlosti čítania a zápisu sa v reálnych podmienkach rôznia. Hoci pri rýchlosti čítania sme dosiahli 556 MB/s čo je o necelé 3% vyššia rýchlosť, ako je výrobcom deklarovaná a sme s ňou spokojní, pri rýchlosti zápisu sme ostali prekvapení. Deklarovaných 500 MB/s pri zápise je pre SSD ozaj málo – v reálnej prevádzke sme však dosiahli rýchlosť iba 420 MB/s a teda až o 16% menej ako je deklarované výrobcom.

Používatelia, ktorí pri hľadaní SSD sú zameraní predovšetkým na cenu za rozumnú kapacitu, môžu zvoliť riešenie od Transcendu. Pre tých, ktorí však nejdú v prvom rade po cene, odporúčame siahnuť po inom disku, napríklad konkurenčné SSD ADATA, Western Digital alebo SanDisk, ktoré dosahujú oveľa lepšie (cca o tretinu vyššie) prenosové rýchlosti a prehľadnejší softvér (najmä WD a SanDisk). Cena testovaného 240GB disku je 45 eur.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 100×70×7 mm
Hmotnosť: 58 gramov
Formát disku: 2,5“, interný
Kapacita disku: 240GB (alt. 120GB/480GB)
Rozhranie: SATAIII (6 Gbps)
Radič: Silicon Motion SM2256KAB

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Veľmi dobre nastavená cena
+ Softvér umožňuje klonovanie
+ Kompaktné rozmery SSD
+ Priaznivá spotreba disku

Mínusy
– Nízka rýchlosť zápisu na SSD
– Softvér mohol byť prehľadnejší

Zapožičal: Transcend

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno