Domov Periférie Recenzia: TP-Link Archer C50

Recenzia: TP-Link Archer C50

Zdielať

Wi-Fi routrov je na trhu nespočetné množstvo, avšak to platí aj o rozdieloch medzi nimi. Niektoré ponúkajú len jedno pásmo a snažia sa priniesť dobrý výkon za nízku cenu a iné idú do výkonnostných extrémov a podobajú sa skôr na vesmírne lode. Je ale aj kategória medzi týmito dvoma, do ktorej patrí aj lacný dvojpásmový router Archer C50 od spoločnosti TP-Link.

TP-Link Archer C50 01

Balenie je typické a vyzerá ako asi všetky pred ním, aspoň čo sa routrov od TP-Linku týka. Zelená krabica s obrázkom routra na prednej strane a kusami textu po stranách. Vnútri nájdeme v kartónovej vaničke zabalený samotný router, napájací kábel, manuály a inštalačné CD, ktoré ale nie je nutnosťou pri prvom nastavovaní.

TP-Link Archer C50 02

Hardvérové spracovanie je štýlové a veľkostne spadá v kategórii routrov do priemeru. Tri modré pásy akoby položené na šedom podstavci vytvárajú dobrý dojem, nevýhodou je ale plast, ktorý veľmi jednoducho zachytáva odtlačky prstov a teda je asi najlepšie router nastaviť a až potom z neho strhnúť fóliu. Jednoduchý dizajn zahŕňa aj logo TP-Linku na strednom páse a až 7 LED diód na prednej strane. Tie ukazujú napájanie, vysielanie v 2.4 a 5GHz pásmach, pripojenie k internetu, pripojenie zariadenia cez Ethernet, prítomnosť USB kľúča a pripájanie cez WPS.

TP-Link Archer C50 03

Na zadnej strane je zas vidieť, že inžinieri v TP-Linku mali veľmi málo miesta, z ktorým mohli pracovať. Na malom priestore teda nájdeme tlačidlo na WPS a reset, nad ním tlačidlo na zapínanie a vypínanie Wi-Fi, po ich pravej strane RJ-45 WAN port na internet od providera a 4 RJ-45 LAN porty na pripájanie zariadení, za nimi jeden USB port, tlačidlo napájania a konektor na napájanie. Po oboch stranách týchto portov a tlačidiel nájdeme dokopy dve neodnímateľné antény na prenos Wi-Fi signálu.

TP-Link Archer C50 04

Čo sa bezdrôtového pripojenia týka, maximálna teoretická rýchlosť je 1167 Mbit/s, pričom 2,4GHz pásmo z toho zaberá 300 megabitov  a 5GHz sieť zvyšných 867. Tieto dve pásma môžu fungovať buď pod dvomi názvami SSID, alebo iba pod jedným, čo uľahčuje prechod medzi nimi, ale nedovoľuje vybrať si. My sme odskúšali oba varianty, pričom rýchlosť Wi-Fi siete bola počas nášho testovania stabilná a vysoká v oboch prípadoch.

TP-Link Archer C50 05

Dosah je pomerne dobrý, v byte dokáže pokryť asi 30-metrový okruh, avšak na verejnom priestranstve to bolo približne o 10 metrov viac. Stačí to, ale Archer C50 rekordy rozhodne lámať nebude. S narastajúcou vzdialenosťou od routra sa prirodzene internet spomaľoval, aj v tomto aspekte bol router dobrý a spomalenie sme takmer vôbec nepocítili. Zapojenie a nastavenie routra bolo jednoduché a každý, kto ho už v minulosti robil, by tu nemal mať problém.

TP-Link Archer C50 06

Stačilo zapojiť internet od providera a v našom prípade zostavu cez LAN kábel, zapnúť router, pripojiť sa na adresu http://tplinkwifi.net alebo 192.168.0.1, prihlásiť sa kombináciou „admin“-„admin“ a prejsť jednoduchým inštalačným procesom. Potom sa dostávame do webového rozhrania, ktoré je už pre routre od TP-Linku typické. Po ľavej strane je panel s veľkým množstvom možností, v strede prebieha všetko nastavovanie a po pravej strane je zas panel s vysvetlivkami jednotlivých nastavení.

TP-Link Archer C50 07

To všetko tvorí dojem zložitého rozhrania, lebo o také aj ide, avšak ak človek vie, čo má kde hľadať, nie je to zas až také zložité. Funkcii je kvôli tomu veľa, za zmienku stojí napríklad možnosť lokálne zdieľať tlačiareň či súbory cez USB, založiť sieť pre hosťov, alebo nastaviť rodičovskú kontrolu a mať deti pod palcom. Toto rozhranie ale nie je jediným spôsobom, ako router ovládať, to je možné aj cez aplikáciu TP-Link Tether pre iOS a Android, čo rozhodne chválime, keďže to neponúka každý.

TP-Link Archer C50 08

Faktorom, ktorý rozhodne Archeru C50 pomáha v jeho atraktívnosti, je jeho cena. Približne 50 eur je totiž za dvojpásmový router celkom málo. Štýlový dizajn, jednoduchý nastavovací proces, rýchle pripojenie, pomerne veľký dosah a mnoho možností či nastavení v rozhraní, či už webovom alebo dokonca aj mobilnom – to všetko robí Archer C50 veľmi atraktívnym modelom pre tých, ktorí hľadajú dvojpásmový router s úžasným pomerom cena/výkon. Preto ho môžeme len odporučiť.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 183×124×32 mm
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Antény: 2× MIMO všesmerové
Rýchlosť prenosu Wi-Fi:  1167 Mbps (300 Mbps v 2,4 GHz + 867 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× WAN 10/100 Mbps, 4× LAN, 10/100 Mbps, 1× USB 2.0
Ďalšie funkcie: rodičovská ochrana, 2× hosťovské siete, aplikácia TP-Link Tether pre iOS a Android

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Štýlový dizajn
+ Jednoduché zapojenie a nastavenie
+ Vysoký výkon v dvoch pásmach
+ Mnoho nastavení vo webovom rozhraní
+ Mobilná aplikácia TP-Link Tether
+ Pomerne nízka cena

Mínusy
–Plast zachytáva odtlačky prstov
–Zložito vyzerajúce webové rozhranie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu TP-Link Archer C50 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: TP-Link