Čínska firma TCL, ktorú poznáme najmä vďaka jej televízorom, vyrába v posledných rokoch aj smartfóny. Z nedávno uvedenej série sme otestovali nový model pod názvom „TCL 30 SE“.
Testovaný mobil možno považovať za lacný telefón so všetkými (typickými) výhodami a nevýhodami. Produkt do recenzie poskytol e-shop Edwaybuy, ktorý ho v konfigurácii 4GB RAM a 128GB pamäť predáva za 200 eur. Telefón je zbalený v malej bielej krabici bez farebných pútačov. V balení je okrem telefónu aj silikónový zadný kryt, nabíjačka a USB/USB-C kábel spolu s manuálmi a nástrojom na vysunutie šuplíku SIM karty. Príjemným bonusom sú aj špuntové slúchadlá, ktoré sú síce slabé a kvalitou neohúria, ale na základné funkcie stačia. V prípade potreby možno pripojiť ľubovoľný headset, či externý reproduktor pomocou Bluetooth, alebo 3,5 mm audio jack konektoru. Mobil je k dispozícii v dvoch verziách – v sivej, alebo nami testovanej modrej a tiež v dvoch kapacitách vnútornej pamäte – 64GB a 128GB. Keďže ide o lacný, cenovo dostupný mobil, výrobca stavil na plastové spracovanie. To je našťastie pevné a nevšimli sme si problémy s konštrukciou.
Dizajn je minimalistický, vcelku jednoduchý, no pre cieľovú skupinu používateľov to nebude problém. Zadná strana je veľmi lesklá, hneď po úchope sa na nej zachytávajú odtlačky prstov a tiež nečistoty. Telefón má hmotnosť až 190 gramov a rozmery 165×76×9 mm. Vzhľadom k použitým materiálom by sme ocenili nižšiu hmotnosť. Na zadnej strane je v ľavom hornom rohu fotoaparát s tromi snímačmi a LED bleskom. Snímače sú umiestnené v obdĺžnikovom „podstavci“ z matného drsného plastu a ešte viac vytŕčajú zo šasi zariadenia. Vedľa fotoaparátu je umiestnená čítačka odtlačkov prstov, ktorá je vyššie umiestnená ako je ideálne a počas používania je nutný prechmat pre odomknutie. Telefón umožňuje odomykanie aj pomocou rozpoznania tváre, ale – podobne ako mnohé smartfóny s Androidom – má rezervy (problém pri rozpoznaní v tme, prítmí, či na priamom slnku). Hoci displej používa malý výrez vo forme „slzy“, rámiky okolo neho sú pomerne veľké, najmä „brada“ – teda rámik pod displejom na spodnej strane.
Ovládacie tlačidlá (vypínač a dvojtlačidlo na hlasitosť) kladú vyšší odpor, vďaka čomu ich používateľ nestlačí omylom. Sú umiestnené dosť vysoko, pre pohodlné ovládanie by sme ocenili ich umiestnenie nižšie. Na opačnej, ľavej strane je šuplík na SIM karty a pamäťovú kartu. Výrobca tak ponúka používateľom plnohodnotný Dual SIM spolu s rozšírením vnútornej pamäte microSD kartami až do 512GB (nejde teda o tzv. hybridný režim). Na spodnej strane je nabíjací USB-C port a symetrická perforácia pre reproduktor (avšak ten je iba napravo od nabíjacieho portu a ľavá mriežka je len na „parádu“, z dizajnového hľadiska na vytvorenie symetrie). Poteší tiež prítomnosť 3,5 mm audio jack konektoru, ktorý je umiestnený zhora spolu s mikrofónom. Mono reproduktor je síce hlasný, ale na filmy či hudbu to nestačí, odporúčame siahnuť radšej po slúchadlách.
O zobrazenie sa stará 6,52“ displej s IPS panelom. Rozlíšenie má nízke, aj vzhľadom k cene, 1600×720 pixelov (HD) s hustotou pixelov 269 ppi. Štandardná obnovovacia frekvencia je len 60 Hz. Displej je celkom dobrý, vyznačuje sa prirodzeným podaním farieb a slušnými pozorovacími uhlami. V nastaveniach možno zmeniť režim farieb, na výber sú možnosti: živý, prirodzený a pokročilý (pri ktorom sú na výber sýte farby alebo sRGB). V rámci prispôsobenia možno zapnúť tmavý režim operačného systému, vzhľadom k použitému IPS displeju je však čierna skôr šedá a pri jej aktivácii používateľ nemôže využiť výhody tmavej témy – šetrenie batérie, keďže toto platí iba pri telefónoch s AMOLED panelmi. Ďalej je k dispozícii automatické nastavenie jasu, prispôsobiteľný režim ochrany očí, nastavenia uzamknutia obrazovky a podobne. K dispozícii je nástroj NXTVISION, v ktorom sú ďalšie nastavenia.
Hardvérovým základom testovaného smartfónu je MediaTek Helio G25, ktorý používa osem jadier v kombinácii 4+4 (výkonné+úsporné) s maximálnym taktom 2,0+1,5 GHz. Telefón je vhodný pre menej náročných používateľov a nie je vhodný pre hranie hier. Všimli sme si niekoľko pomalých reakcií a zaváhaní pri náročnejšom multitaskingu. Aj vzhľadom k parametrom s tým treba počítať. Telefón používa najnovší operačný systém Android 12 s nadstavbou výrobcu – TCL UI 4.0. Používateľské rozhranie je príjemné, hoci v ňom nie je nič výnimočné. Oceňujeme možnosť väčšinu nepotrebných predinštalovaných aplikácii odinštalovať (alebo zakázať), z výroby ich bolo dosť veľa.
V telefóne je Wi-Fi (avšak len v 2,4 GHz pásme), Bluetooth v5.0, NFC a navigačné technológie GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou. Telefón podporuje najviac 4G (LTE) siete a to do maximálnych rýchlostí podľa štandardu Cat4, do 150/50 Mbps. Batéria má kapacitu 5000 mAh a podporované 15W nabíjanie. Súčasťou balenia je ale pomalšia, 10W nabíjačka. Nabíjanie z 30% na 100% trvá viac ako 2 hodiny, z nuly do plnej kapacity to trvá zhruba 3 hodiny. Výdrž je podľa záťaže minimálne jeden deň, ale pri 60 Hz frekvencii, ktorá toľko „nevyšťaví“ batériu to môžu byť aj dva dni menej náročného používania.
Výrobca použil tri snímače fotoaparátov. Hlavný snímač 50 MPx od Samsungu má svetelnosť f/1.9, dopĺňa ho 2 MPx makro s f/2.4 a 2 MPx hĺbkový snímač s f/2.4. Za nevýhodu považujeme limit výrobcu, ktorý umožňuje nahrávať videá iba vo Full HD pri 30 fps. Hlavný snímač fotí vzhľadom k cene celkom dobre v exteriéri pri peknom a slnečnom počasí. Vtedy produkuje fotky s dobrými detailmi, ale pri slabšom osvetlení sa objavuje šum, zrnitosť a strácajú sa detaily. V noci je však výsledok v automatickom režime nekvalitný: obraz je častokrát rozmazaný. Pri kvalite pomôže nočný režim, ktorý je jedným z typov scén rozpoznaných umelou inteligenciou. Aj keď AI vylepšuje obraz, výsledok zodpovedá nižšej cene smartfónu. Ďalšie dva snímače ponúkajúce slabé 2 MPx rozlíšenie, preto sú len obmedzene použiteľné a považujeme ich tak trochu za snímače „do počtu“.
TCL 30 SE je cenovo dostupný smartfón pre nenáročných používateľov, ktorí chcú za čo najnižšiu sumu dostatočne vybavené zariadenie. Nový telefón má pekný displej s dobrými pozorovacími uhlami a jasom, elegantný nenápadný dizajn, dostatočný výkon na väčšinu každodenných úloh, fajn používateľské rozhranie, vcelku slušný modul hlavného fotoaparátu, NFC a dobrú výdrž batérie. Telefón má dosť veľa kompromisov, s ktorými pred kúpou treba počítať.
Zapožičal: Edwaybuy