Domov Periférie Recenzia: SPC Gear GK650K a Supremo FM2

Recenzia: SPC Gear GK650K a Supremo FM2

Zdielať

Zaujať na trhu herných klávesníc či zdrojov, ktorý je priam už presýtený tradičnými hráčmi, nie je jednoduché.

Značka SilentiumPC prináša svoj model SPC Gear GK650K, ktorý je u nás dostupný za cenu zhruba 70 eur. V predaji sú tri verzie s mechanickými spínačmi Omnis Kailh Brown, Red, aj Blue. Všetky tri sme testovali, poteší česko-slovenský lokalizovaný layout. Pritom vôbec nie je bežné – a je to skôr svetlá výnimka – ak má klávesnica lokalizáciu. Drvivá väčšina modelov nie je lokalizovaná, má americký layout. Dôležitým benefitom je taktiež odnímateľná opierka, ktorá napomáha pri používaní a pohodlný regulátor hlasitosti. Chýbajú však vyhradené tlačidlá na ovládanie médií, vystačiť si treba s ovládaním pomocou FN kláves.

Oceňujeme hliníkové spracovanie, hoci jednotlivé klávesy sú plastové, konštrukcia je dostatočne pevná. Páči sa nám odpojiteľný kábel, čo je praktické a nevídať to často. Klávesnica podporuje rôzne prednastavené režimy podsvietenia a taktiež aj možnosť prispôsobenia v softvéri, ktorý je na webe výrobcu. Ten však má len základné funkcie a nie je univerzálny. Pre každú si treba stiahnuť zvlášť softvér a má iba základné možnosti nastavenia. Páči sa nám, že už nastavený profil s predvoľbami možno uložiť priamo do klávesnice. Herná klávesnica s mechanickými snímačmi je veľmi dobrá na hranie hier a vďaka lokalizácii je vhodná aj na písanie textu.

Hoci na pravidelné písanie textu je podľa nás najvhodnejšia Brown, ktorá je tichšia a zároveň je vhodná pre univerzálne použitie. Pre hráčov pre hranie hier je vďaka dobe reakcie naopak najvhodnejšia Red, prípadne Blue, ktoré sú však hlučnejšie. SPC Gear GK650K je zaujímavá a dostupná herná klávesnica, ktorá má aj svoje negatíva, ako je absencia univerzálneho softvéru na personalizáciu pre všetky klávesnice bez nutnosti stiahnutia si ku každému modelu inú aplikáciu. Páči sa nám kvalitné spracovanie, lokalizácia, ovládač hlasitosti, aj odnímateľná opierka na zápästie. Poteší prijateľná cena, ktorá je nižšia voči viacerým konkurenčným herným mechanickým klávesniciam.

Ďalším testovaným produktom je modulárny zdroj Supremo FM2 Gold 750W. Aktuálna séria zdrojov má certifikáciu 80 Plus Gold a aj vďaka tomu patria do nižšej strednej triedy. To znamená, že ich účinnosť je 88 – 92% (podľa záťaže). K dispozícii sú dva modely, 650W a nami testovaný 750W model. Rozmery zdroja sú 160×150×86 mm (D׊×V), pričom jeho hmotnosť je 2370 gramov. Dizajn je ladený do čiernej farby so zlatými akcentami. Kvalita spracovania je veľmi dobrá. Testované zariadenie je plne modulárne, teda všetky káble možno odpojiť a usporiadať podľa potreby používateľa. Výhodou je veľa dostupných konektorov.

Na rozdiel od väčšiny ostatných prémiových výrobcov (ako je Seasonic) nepoužíva SilentiumPC režim hybridného ventilátora – teda, že pri nízkych zaťaženiach sa vypne. Ventilátor sa stále točí a jeho bežná hlučnosť sa pohybuje na úrovni 36 – 42 dB(A). Teplota bola podľa zaťaženia v rozmedzí 35 – 48 °C. Zdroj je pri väčšine činností záťaže tichý a nenápadné čierne káble nezavadzajú ani v priehľadnej skrinke. Pri zapnutí aj vypnutí počítača však počuť výrazné cvaknutie, treba s tým počítať. Oceňujeme, že má zdroj kvalitnú a pevnú konštrukciu, vrátane ventilátora a mriežky.

Zapožičal: SilentiumPC

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno