Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia Z5 Compact

Recenzia: Sony Xperia Z5 Compact

Zdielať

Jeden z najvybavenejších smartfónov Sony Xperia Z5 má na trhu aj zmenšený model  Z5 Compact, ktorý si zachováva to najlepšie, ale je v praktickejšej veľkosti. Tešiť sa tak môžeme na špičkový fotoaparát s vysokým rozlíšením, kvalitný IPS displej s jemným HD rozlíšením, zvýšenú odolnosť voči vode a prachu, či kvalitné spracovanie pôsobiace luxusným dojmom.

Sony Xperia Z5 Compact 01

Oceňujeme najmä malé rozmery a fakt, že ide o zmenšený model vlajkovej lode bez kompromisov. Sony už opäť pri zmenšení nejde „trendom“ zmenšenia vlajkovej lode a okresaním parametrov. Oceňujeme a chválime. Voči „veľkému bratovi“ sa tak líši len v troch detailoch. Má menší a kompaktnejší displej, nižšie rozlíšenie a je o niečo hrubší. Konštrukcia je pevná a mohutná, ani pri veľmi silnom prítlaku nič nevŕzga. Konštrukčne je telefón spracovaný výborne a aj napriek použitým plastom je pevný a na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre.

Sony Xperia Z5 Compact 02

Telefón prináša v novej generácii (Z5) aj čítačku odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza vo vypínači. Pod ním je dvojtlačidlo regulácie hlasitosti a samostatné tlačidlo pre fotoaparát. Prekvapilo nás umiestnenie dvojtlačidla, ktoré je zvyčajne v hornej časti, teraz sa však výrobca rozhodol zmeniť jeho umiestnenie. V malej verzii smartfónu nám to však neprekáža a po chvíli používania sme si na to zvykli. Oceňujeme aj rýchlu a jednoduchú čítačku odtlačkov prstov, ktorá je spoľahlivá.

Sony Xperia Z5 Compact 03

Výrobca aj v tomto modeli ponechal odolnosť voči vode a prachu, čo je tradícia už od prvého modelu zo série Z. Telefón je k dispozícii v štyroch prevedeniach – v čiernej, bielej, limetkovej (žltej) a ružovej (červenej) čím si každý príde na svoje. My sme testovali elegantnú čiernu, ktorá sa nám páči zo všetkých najviac. Plastový rámik lemujúci boky dopĺňa matne pogumovaný materiál na zadnej strane, ktorý je príjemný na dotyk. Hoci vo všeobecnosti platí, že tmavé farby majú nevýhodu v tom, že na nich vidieť každý odtlačok či špinu, na tomto modeli to neplatí.

Sony Xperia Z5 Compact 04

Oceňujeme dvojicu stereo reproduktorov po bokoch displeja telefónu, ktoré majú veľmi dobré podanie basov a maximálnu hlasitosť. Telefón tak možno používať aj na multimediálne účely bez nutnosti externého audia. Predná strana ďalej obsahuje 5 MPx predný selfie fotoaparát spolu so senzormi a notifikačnou LED diódiou. Nabíjací nekrytý microUSB konektor s mikrofónom sú na spodnej strane, na hornej je potom druhý mikrofón a audio 3,5 mm jack konektor. Ľavá strana hostí miesto na pútko a kryt pod ktorým sú dva sloty – nanoSIM a microSD pre pamäťové karty.

Sony Xperia Z5 Compact 05

O zobrazovanie sa stará 4,6“ IPS displej s HD rozlíšením (1280×720 pixelov), vďaka čomu dosahuje telefón jemnosť 319 ppi (počet pixelov na palec). Obraz je napriek tomu dostatočne jemný a pozorovacie uhly ako aj čitateľnosť sú výborné. Hardvérový základ tvorí osemjadrový 64-bitový procesor Qualcomm Snapdragon 810, ktorý sa skladá z dvojice štvorjadrových procesorov. Štyri jadrá Cortex-A57 sú taktované na 2,0 GHz a štyri jadrá Cortex-A53 sú taktované na 1,5 GHz.

Sony Xperia Z5 Compact 06

Operačnú pamäť 2 GB dopĺňa grafika Adreno 430, na dáta je k dispozícii vnútorná 32 GB pamäť, reálne dostupných pre používateľa je 27 GB. Vďaka podpore microSD si možno ukladací priestor rozšíriť maximálne o 200 GB pamäťovú kartu. Operačný systém Android Lollipop 5.1.1 s nadstavbou TimeScape je rýchly a odladený. Použiť výkonný procesor a HD rozlíšenie displeja znamená nielen nižšiu záťaž na batériu, ale aj na vykresľovanie jednotlivých pixelov pri každej činnosti, čo sa prejavilo aj v testoch. Zariadenie je plynulé a svižné, pričom ani počas dlhodobého testu sme nezaznamenali žiadne pády či zaváhania. Pri náročných činnostiach však bolo možné vnímať vyššie zahrievanie. Poteší aj výsledok v teste so skóre viac ako 62000 bodov, čo je skvelý výsledok!

Sony Xperia Z5 Compact 07

Integrovaná batéria má kapacitu 2700 mAh. To je v porovnaní s väčšinou vlajkových lodí podobná hodnota, keďže pri Full HD displejoch zvyčajne prevažujú 3000-3100 mAh batérie. Vďaka tomu pri kompaktnom modeli používateľ dosahuje vynikajúce výsledky pri výdrži na batériu a ani pri náročnom používaní nie je problém dosiahnuť 1,5 dňa na jedno nabitie. V prípade menej aktívneho použitia sa čas medzi dvoma nabíjaniami môže rátať na viac dní.

Sony Xperia Z5 Compact 08

Veľkou výhodou smartfónov Sony je tiež použitie šetriaceho režimu STAMINA, ktorý pomáha predĺžiť výdrž batérie. Lokalizácia Wi-Fi šetrí batériu a zapamätá si približnú lokalitu pripojenia podľa siete a mimo tejto lokality je Wi-Fi neaktívna a nevyhľadáva siete na pozadí. Na lokalizáciu využíva smartfón polohu z GSM siete operátora a nie na energiu náročné GPS. V šetriacom režime možno zapnúť režim vypnutia aplikácii na pozadí pri zhasnutom displeji. V prípade potreby sa dajú do zoznamu pridať akékoľvek aplikácie do výnimiek.

Sony Xperia Z5 Compact 09

Z našich reálnych testov môžeme potvrdiť prínos šetriaceho režimu STAMINA. Samozrejme záleží na používateľovi a jeho individuálnych nastaveniach o aký čas sa výdrž predĺži. Medzi ďalšie prednosti telefónu patrí aj bohatá konektivita – bezdrôtové štandardy Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac spolu s Bluetooth 4.1, poteší FM rádio s RDS, či GPS a GLONASS pre navigáciu. GPS funguje výborne, fixácia polohy pomocou asistencie je okamžitá a polohu drží.

Sony Xperia Z5 Compact 10

Oceňujeme podporu LTE/4G sietí s podporou až do rýchlostí 300 Mbps. Výborná je tiež široká podpora LTE pásem 700, 800, 850, 900, 1700, 1800, 2100 a 2600 MHz, vďaka čomu možno používať všetky pásma používané u nás. Počas dlhodobého používania sme aj na tomto telefóne testovali 4G sieť SWANu, ktorý zaujme ponukou so 100 GB mesačným dátovým trafficom. Oceňujeme prítomný NFC čip a možnosť pripojenia príslušenstva cez USB OTG, ktorý je v modeli natívne podporovaný.

Sony Xperia Z5 Compact 11

Zadný fotoaparát je vynikajúci, ponúka rozlíšenie 23 MPx a patrí medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť. Prítomná je aj podpora pre natáčanie 4K videa, ktorá je v TOP modeloch samozrejmosťou. Mnohých zákazníkov poteší fakt, že fotoaparát nie je vystúpený a lícuje so zadnou stranou smartfónu. Prítomný je aj LED blesk a automatické zaostrovanie, čo dotvára vynikajúce fotky.

Sony Xperia Z5 Compact 12

Prekvapila nás rýchlosť zhotovenia fotografie. Dostupná je tiež možnosť fotiť aj vtedy, keď je displej vypnutý. Stačí stlačiť samostatné tlačidlo fotoaparátu a začať robiť fotky. K dispozícii je automatický režim s podporou HDR, aj manuálny režim, kde si možno nastaviť ISO. Predný fotoaparát, ktorý donedávna slúžil len na videohovory, môže poslúžiť aj na selfie vďaka 5 MPx prednému fotoaparátu.

Sony Xperia Z5 Compact 14

Sony Xperia Z5 Compact je vynikajúci smartfón, ktorý ponúka kompaktné rozmery, výkonný hardvér, dostatočne jemný displej, nízku hmotnosť či kvalitné konštrukčné spracovanie z plastu. Poteší výborný fotoaparát, dlhá výdrž batérie, plynulé a rýchle reakcie systému a podpora pre všetky pásma LTE. Dá sa niečo vyčítať tomuto smartfónu? Ocenili by sme väčšiu operačnú pamäť – 2 GB je v súčasnosti predsa už na hrane. Nepoteší vyššie zahrievanie pri vysokom zaťažení, čo je však všeobecne známy problém procesoru Qualcomm Snapdragon 810. Napriek tomu však smartfón odporúčame, hoci jeho cena mohla byť o niečo nižšia.


Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 810
Procesor: osemjadrový (4× Cortex-A57@2,0 GHz + 4× Cortex-A53@1,5 GHz)
Grafika: Adreno 430
Pamäť: 2 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 200 GB)
Operačný systém: Android 5.1.1 + nadstavba TimeScape
Displej: 4,6“, IPS LCD, 1280×720 px., 319 ppi, Corning Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 23 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Ultra HD 4K videí; predný – 5 MPx
Rozmery: 127×65×9 mm
Hmotnosť: 138 gramov
Batéria: Li-Ion, 2700 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC, USB OTG
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, snímač odtlačku prsta

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kompaktné rozmery
+ Výkonný hardvér
+ Kvalitný fotoaparát
+ Plynulý systém
+ Funkcie a výbava
+ Zvýšená odolnosť
+ Režim STAMINA
+ Výdrž na batériu
+ Podpora LTE pásem

Mínusy
– Vyššie zahrievanie procesora
– Ocenili by sme väčšiu RAM
– Vyššia cena smartfónu

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Sony Xperia Z5 Compact poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Sony Xperia Z5 Compact AnTuTu Benchmark 01Sony Xperia Z5 Compact AnTuTu Benchmark 02
Sony Xperia Z5 Compact AnTuTu Benchmark 03Sony Xperia Z5 Compact AnTuTu Benchmark 04
Sony Xperia Z5 Compact 3D Mark 01Sony Xperia Z5 Compact 3D Mark 02
Sony Xperia Z5 Compact 3D Mark 03Sony Xperia Z5 Compact 3D Mark 04
Sony Xperia Z5 Compact 3D Mark 05Sony Xperia Z5 Compact 3D Mark 06
Sony Xperia Z5 Compact 3D Mark 07Sony Xperia Z5 Compact 3D Mark 08
Sony Xperia Z5 Compact Geekbench 01Sony Xperia Z5 Compact Geekbench 02
Sony Xperia Z5 Compact Geekbench 03Sony Xperia Z5 Compact Geekbench 04
Sony Xperia Z5 Compact Vellamo 01Sony Xperia Z5 Compact Vellamo 02
Sony Xperia Z5 Compact Vellamo 03Sony Xperia Z5 Compact Vellamo 04
Sony Xperia Z5 Compact CF Benchmark 01Sony Xperia Z5 Compact CF Benchmark 02
Sony Xperia Z5 Compact CPU-ZSony Xperia Z5 Compact Quadrant

Zapožičal: Finesa

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Sony Xperia Z5 Compact nájdete na Recenzie.SME.sk

3 komentárov

  1. výborný, rýchly, výborný obraz, foták, odfotí aj v takmer úplnej tme, ISO 12800, neviem čo by som mu vytkol, v tejto veľkosti nemá konkurenciu

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno