Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia U

Recenzia: Sony Xperia U

Zdielať

Sony_Xperia_U_01Sony Xperia U patrí do série NXT, ktorá prichádza s kvalitným dotykovým displejom uhlopriečky 3,5 palca a rozlíšením 854×480 pixelov. Vďaka enginu Mobile Bravia dokáže verne zobrazovať realitu, pri ktorom si vychutnáte každú chvíľu.

Sony Xperia U je malý a lacný telefón, ktorý v sebe ukrýva Android vo verzii 2.3.7 Gingerbread, dvojjadrový procesor STE U8500, ktorý je taktovaný na frekvencii 1 GHz. Dostupná tu je 512 MB RAM, interná pamäť veľkosti štyri gigabajty, no slot na pamäťové karty chýba. Nájdeme tu kvalitný päťmegapixelový fotoaparát s šestnásťnásobným digitálnym zoomom. Pri tejto výbave sa môžeme tešiť na fotky s rozlíšením 2560×1440 pixelov. Videá zhotovíte v HD, s rozlíšením 1280×720 pixelov a 30 snímkov za sekundu. Fotoaparát fotí celkom dobre, avšak fotky trpia šumom, ak nie ste v dobrom svetelnom prostredí.

Netreba sa obávať ani škrabancov a nešetrného zaobchádzania, nakoľko je displej potiahnutý pevným poťahom proti poškriabaniu. Na smartfóne sa nachádza konektor microUSB, ktorý je umiestnený naľavo na bočnej hrane, oproti je tlačidlo na vypnutie displeja, ovládač hlasitosti a tlačidlo fotoaparátu. Z dodávaných slúchadiel sme mali zmiešané pocity. Z hľadiska podania kvality zvuku nemáme žiadne námietky. Kritika však prichádza zo strany konštrukcie. Už dlhé roky má Sony zlý zlozvyk robiť slúchadlá typu na jednej strane pár centimetrov od káblu k uchu a na druhej dlhý kábel a to ešte aj bez spony na upevnenie.

Sony Xperia U má v sebe Android Gingerbread. Je to škoda, že Sony nezaradilo Android Jelly Bean ako operačný systém pre toto zariadenie, no predpokladá sa, že Xperia U takúto aktualizáciu dostane už v tretej štvrtine roka. S dvojjadrovým procesorom je Xperia U viac než rýchla. Nezvládne však úplne všetko. Najlepšie sa jej darí s jednoduchými aplikáciami a mobilnými verziami stránok. Na čo nie je stvorená je pokročilý multitasking alebo 3D hry, je to skôr ľahučké zariadenie pre rýchle prezeranie webu, správu e-mailov a hranie sa s jednoduchými aplikáciami je ako stvorená. Pochopiteľne, tento telefón si poradí aj s náročnejším obsahom, ale tu sa sa začína prejavovať strop jeho výkonnosti. 3D hry zásadným spôsobom ovplyvňujú výdrž batérie, spomaľuje sa FPS alebo sa hra počas prevádzky zasekne a vypne.

Sony_Xperia_U_02

Čím ale Sony Xperia U zaujme predovšetkým a čo sa jej nedá vytknúť, je mimoriadne kompaktná konštrukcia a prítomnosť výrazného imidžového doplnku (priehľadného pásu na spodku telefónu), ktorý zaujíma pozornosť každého. Až natoľko sa dbalo na estetický zážitok, že samotné symboly tlačidiel sú také nevýrazné, že je problém naučiť sa s nimi pracovať. Je ale zrejmé, že po krátkej dobe aktívneho používania si ľudia zvyknú a budú poznať polohy tlačidiel aj bez premýšľania. Len pre pochopenie, skúste si teraz spomenúť, ako má váš telefón rozmiestnené tlačidlá pod displejom, skutočne si ich polohy pamätáte?

Ostatné tlačidlá na bokoch sú rozmiestnené vhodne, majú dobrý zdvih a nestalo sa, že by sa stálačali nechcene. Veľkú pochvalu si zaslúži Sony za integrovanie dvojpolohovej spúšte fotoaparátu, ktorá v ostatných mobiloch chýba. S týmto detailom využijete fotoaparát skutočne tak, ako si to jeho kvalitný snímač zaslúži.

Na záver treba dodať, že v balení spolu s mobilom nový majiteľ nájde aj redukciu microSIM na štandardnú veľkosť SIM, vymeniteľný dolný farebný kryt „brady“ a dokumentáciu, ktorá vás stručne prevedie vlastnosťami telefónu. Ako to už ale býva, úvodný tutorial o používaní sa spustí pri prvom zapnutí telefónu.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 2.3 Gingerbread + nadstavba TimeScape
Procesor: dvojjadrový 1 GHZ STE U8500
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSPA
Rozmery: 112×54×12 mm
Hmotnosť: 112 gramov
Displej: TFT s technológiou WhiteMagic, 854×480 pixelov, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 3,5“ (88 mm), 43×77 mm, sklo odolné proti poškriabaniu
Fotoaparát: 5 Mpix, LED blesk, autofókus, tlačidlo spúšte, nahrávanie HD videa (1280×720 pixelov, 30 fps), 3D Sweep Panorama, predná kamera: VGA
Pamäť: 512 MB RAM + 8 GB ROM
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n), DLNA
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack, TV-Out, 3D priestorový zvuk
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer, informačná dióda
Batéria: Li-Ion 1320 mAh

Celkové hodnotenie: 80%

Plusy
+ Rýchly dvojjadrový procesor
+ Mobile bravia engine
+ Malé rozmery
+ Rozlíšenia displeja
+ Vymeniteľná batéria
+ Vymeniteľné kryty

Mínusy
– Extrémne malá vnútorná kapacita
– Zlá konštrukcia slúchadiel
– Android Gingerbread
– Ťažkopádne stlačenie spúšte fotoaparátu

Zapožičal: Sony