Domov Recenzie Recenzia: Sony Xperia E

Recenzia: Sony Xperia E

Zdielať

Sony Xperia E-7Sony medzi svojimi zariadeniami ponúka aj Xperiu E, ktorú sme podrobili testovaniu a zaradili by sme ju do nižšej triedy, pretože ponúka nie až tak výrazné parametre. Keď sa pozrieme na dizajn, tak pripomína vzhľadom Xperiu J, ale vráťme sa k dnešnému testovanému modelu.

Na ľavej stene sa nachádza len microUSB vstup pre nabíjanie smartfónu, ktorý je tak netradičné umiestnený a to nám vadilo hlavne vtedy, keď je smartfón pripojený k nabíjačke, pretože je nepohodlné takto telefonovať. Na pravej hrane sa nachádza tlačidlo na reguláciu hlasitosti a hneď pod ním je tlačidlo napájania. Taktiež je tu prítomné tlačidlo spúšte fotoaparátu, ako to je zvykom u zariadení spoločnosti Sony.

Sony Xperia E-5

Pokiaľ si pozrieme vrchnú hranu, tam je len 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel, ale v dolnej hrane sa nenachádza nič. Tu sa mohol kľudne dať microUSB z ľavej hrany. Pokiaľ sa pozrieme na smartfón z prednej časti, tá disponuje 3,5 palcovým TFT displejom s rozlíšením 320×480 pixelov odolným proti poškrábaniu. Nad displejom sa nachádza reproduktor a taktiež snímač priblíženia a notifikačná dióda, ktorá je veľmi malá. Pod displejom sú dotykové tlačidla späť, domov a menu a celkom na hrane displeja sa nachádza hlavný mikrofón. Je veľká škoda, že dotykové tlačidlá niesú podsvietené.

Sony Xperia E-6

Zadná časť disponuje v hornej časti je 3,2 MPx fotoaparátom, ktorý nemá automatické zaostrovanie a ani blesk. Nad fotoaparátom je sekundárny mikrofón. V strede zadného krytu je logo Xperia a v dolnej časti je reproduktor, ktorý nás prekvapil svojou hlasitosťou. Pomáha mu funkcia xLOUD Engine, ktorá sa dá aktivovať v nastavení zvukov. Celý smartfón je vyhotovený z plastu, ktorý po obvode lemuje chrómový plastový pruh a je pogumovaný. Pod zadným krytom sa nachádza 1500 mAh batéria, ktorý ponúkne 6 hodín hovoru, 8 hodín sledovania videa alebo 22 dní v pohotovostnom režime. Nad batériou sa nachádza slot na SIM kartu a slot na pamäťovú kartu.

Sony Xperia E

Vo vnútri smartfónu sa nachádza procesor Qualcomm Snapdragon MSM7227A s taktom 1 GHz, ktorému sekunduje 512 MB RAM, čo má za následok častejšie sekanie a pomalé reakcie.To sa odrazilo aj na benchmarkových testoch, ktoré sú na konci recenzie. Sony Xperia E prichádza s operačným systémom Android 4.1.1 Jelly Bean, a tak ako aj v ostatných modeloch, aj v tomto Sony pridala nadstavbu Timescape UI. V nastaveniach je možné sledovať, koľko bolo za dané obdobie prenesených internetových dát, ale aj koľko SMS správ bolo odoslaných a nastaviť si upozornenie v prípade, že sa operátor ponúka určitý počet SMS zdarma. Po nastavení počtu SMS vás smartfón upozorní, ak sa používateľ blíži k stanovenému limitu.

Sony Xperia E-9

Čo nás trošku mrzí je to, že sa nedá osobitne nastaviť zvuky oznámení a zvonení. Taktiež tu nieje prítomné nastavenie automatického jasu displeja. K dispozícii je vnútorná pamäť 4 GB, ale používateľ má k dispozícii len 2,2 GB, a preto sme uvítali slot pre pamäťové karty do veľkosti 32 GB. Je prítomný aj režim stamina, ktorý vypne prenos mobilných dát, pokiaľ je displej vypnutý. Taktiež je tu režim slabej batérie, ten šetrí energiu vypnutím funkcií, ktoré je možné vybrať. Táto funkcia sa zapne automaticky, keď batéria klesne na takú úroveň, akú si používateľ sám nastaví. Predvolené nastavenie je na hodnote 30%.

Sony Xperia E-8

Ďalšia výhoda, ktorú majú smartfóny spoločnosti Sony, je aplikácia Smart Connect. V tejto aplikácii je možné nastaviť rôzne udalosti. Po pripojení nabíjačky sa smartfón sám prepne do tichého režimu a po odpojení sa prepne späť do normálneho režimu. Taktiež je možné nastaviť, že po pripojení slúchadiel do smartfónu sa ihneď spustí aplikácia na prehrávanie hudby. Ale táto aplikácia je dostupná aj pre iné zariadenia a Google Play store, takže si ju môže stiahnuť každý.

Sony Xperia E-4

Počas testovania tohto smartfónu sme zaznamenali časté sekanie a spomalené reakcie, ktoré sú spôsobené slabším procesorom a malou RAM. To sa môže zmeniť v prípade, ak spoločnosť Sony posunie aktualizáciu 4.4 KitKat aj do tohto smartfónu. Podľa dostupných informácií testuje Sony Android 4.4 KitKat na viacerých zariadeniach v nižšej triede, ako sa s ním budú smartfóny správať.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.1 Jelly Bean + nadstavba Timescape UI
Chipset: Qualcomm Snapdragon MSM7227A
Procesor: 1 GHz
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Rozmery: 114×62×11 mm
Hmotnosť: 116 gramov
Displej: 3,5 palcový TFT, 480×320 pixelov, odolný proti poškriabaniu
Fotoaparát: 3,2 MPx, tlačidlo spúšte, nahrávanie VGA videa (640×480 px)
Predná kamera: nie
Pamäť: 512 MB RAM + 4 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Globálny prenos dát: prenos GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 b/g/n), DLNA
Hudba: MP3 prehrávač, rádio FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack, TV-Out, xLoud
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer
Batéria: Li-Ion 1 500 mAh

Hodnotenie: 60%

Plusy
+ Smart Connect
+ Spúšť fotoaparátu
+ STAMINA
+ HD Voice

Mínusy
– Malá RAM
– Slabý procesor
– Neprítomnosť blesku
– Fotoaparát bez autofókusu

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Sony Xperia E poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Sony Xperia E - AnTuTu 4.0.3.xSony Xperia E - AnTuTu
Sony Xperia E - CF Bench
Sony Xperia E - Quadrant
Sony Xperia E - NeNa
Sony Xperia E - NeNa2
Sony Xperia E - Vellamo1
Sony Xperia E - Vellamo11
Zapožičal: Sony

Ďalšie odborné recenzie na mobil Sony Xperia E nájdete na Recenzie.SME.sk

Zdielať
Predchádzajúci článokSamsung Galaxy NX je už v predaji
Nasledujúci článokASUS P2B je prenosný LED projektor
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno