Domov Počítače Recenzia: Shuttle SH370R8

Recenzia: Shuttle SH370R8

Zdielať

Napriek tomu, že sa segmentu stolových počítačov darí a väčšina ich preferuje najmä pre ich jednoduchú personalizáciu a výmenu jednotlivých komponentov, sú na trhu aj malé a zároveň kompaktné riešenia barbelone počítačov. Počítač totiž nemusí byť ako veľká skrinka, ktorá je schovaná pod stolom, ale môže ísť o kompaktné riešenie ako je Shuttle SH370R8. Toto zariadenie dlhodobo testujeme a je veľmi ľahko konfigurovateľné podľa predstáv používateľa.

Ide o počítač typu barbelone, čo znamená, že používateľ dostane okrem kompaktnej skrinky aj zabudovanú základnú dosku, zdroj, chladič spojený s heatpipe a ventilátorom. Cena za tento základ pre mini PC je 380 eur. Skrinka je veľmi malá, jej rozmery sú 332×215×190 mm a hmotnosť 3,5 kg. Spracovanie testovaného modelu je veľmi dobré. Je z tenkého čierneho plechu, ktorého materiálom je brúsený hliník. Z oboch bočných strán má perforované malé otvory na prúdenie vzduchu, zo zadnej je jeden 92 mm ventilátor a menší ventilátor 53 mm je na maličkom pico zdroji, ktorý má 500W. Druhý 92 mm ventilátor je vnútri z prednej strany. Na prednej strane sú logá Shuttle a xPC, tlačidlo vypínania a dve LED diódy indikujúce stav zapnutia a zaťaženia procesora.

Spodná predná strana má vyklápateľný kryt pod ktorým sú dva USB 3.0 porty a dva audio konektory (vstup pre mikrofón a výstup pre slúchadlá). Na zadnej strane sú štyri USB 3.1, dva USB 3.0 a dva USB 2.0, dva RJ45 Ethernet gigabit konektory, tri audio konektory a taktiež tri obrazové výstupy (dva DisplayPorty a jeden HDMI. Počas nášho testovania sme si na našom kuse všimli horší kontakt s HDMI konektorom – treba ho silnejšie zasunúť dnu a má tendenciu vypadávať. Ak použije užívateľ iné obrazové výstupy (napr. niektorý DisplayPort alebo výstupy na diskrétnej grafike), tento problém nemusí mať.

Ako sme spomenuli na začiatku, nami testovaný barbelone počítač si možno poskladať podľa svojich predstáv. Skladanie bolo extrémne jednoduché – stačí odstrániť tri skrutky na zadnej strane, odmontovať vonkajšiu konštrukciu, odskrutkovať a dať preč koše na disky, a to isté spraviť s chladením. Základná doska, zdroj, ako aj predný panel sú už od výroby zapojené. Dva ventilátory na prednej a zadnej strane je možné odpojiť a získať tak nižšiu hlučnosť. Následne stačí iba pridať procesor, disk, RAM,  znovu namontovať vonkajšiu konštrukciu a fixovať ju skrutkami. Celá táto montáž nám trvala sotva päť minút a zvládne ju každý.

Kompaktný počítač – na rozdiel od veľkých skriniek – využíva miesto v takejto malej skrinke naplno, čo znamená, že niektoré veci sú na sebe natlačené. Oceňujeme však, že sú všetky komponenty dostupné a ľahko ich možno aj dodatočne vymeniť. M.2 disk je na ľavej strane a v prípade, ak nepoužijeme diskrétnu grafiku, je k nemu prístup veľmi dobrý. Vymieňať, alebo dopĺňať možno aj operačnú pamäť. V prípade, ak potrebujeme vymeniť procesor, je nutná demontáž celého chladenia vrátane heatpipe.

Keďže základná doska podporuje socket LGA1151v2, na výber sú procesory Intel 8. a 9. generácie (Coffee Lake), pričom tu možno osadiť aj modely s 95W TDP (teda vrátane najvýkonnejšieho modelu Core i9-9900K). My sme do nášho mini počítača použili Intel Core i3-8100, ktorý má štyri jadrá a štyri vlákna s pracovnou frekvenciou 3,6 GHz, 65W TDP a 6MB L3 cache. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese a obsahuje aj integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphic 630. Hoci ide o pomerne úsporný a málo výkonný model, na kancelársku prácu plne postačuje. Jeho cena sa pohybuje okolo 120 eur.

V prípade, ak to používateľ potrebuje, môže osadiť aj dedikovanú grafickú kartu, platia tu však obmedzenia na rozmery karty, ktorá môže byť najviac 280×120×40 mm alebo menej a v prípade, ak je napájací konektor na karte, tak je maximom 273 mm. Keďže mini PC má 500W zdroj 80 PLUS Silver, možno použiť aj kartu NVIDIA GeForce RTX 2080, ktorú uvádza aj výrobca na svojej stránke medzi podporovanými. Na doske sú tiež štyri sloty na DDR4 RAM, tie sú štandardné ako v počítači a maximálna podporovaná kapacita je 4× 16GB (64GB). V našom prípade sme osadili jeden 16GB slot pamäte (a to model Crucial 16GB DDR4 2400 MHz (CT16G4DFD824A.M16FE).

Ako úložisko sme použili M.2 slot pre NVMe disk Patriot Viper VPN100 512GB. Disk zaujme hneď na prvý pohľad masívnym pasívnym chladičom. Problémom diskov typu NVMe M.2 je totiž vysoká pracovná teplota, častokrát atakujúca až 70 °C, pri maximálnej záťaži až 90 °C, čo nie je dobré pre životnosť disku. Ak disky dosahujú vysoké teploty, znižujú svoj výkon (rýchlosť čítania a zápisu), aby klesla teplota. Výhoda masívneho chladiča je v tom, že disk si svoj výkon pri rýchlosti zachováva a jeho výkon nepokrivkáva.

Cena nami testovaného disku Patriot sa pohybuje na úrovni 80 eur, pričom ponúka nekompromisný výkon, ktorý konkuruje najlepším diskom Samsung 970 Pro, ale je lacnejší ako verzie Evo. Rýchlosť zápisu sa pohybuje na úrovni 2100 MB/s a čítanie 3200 MB/s. Doménou tohto disku je však teplota, ktorá sa pohybovala pri zaťažení okolo 50 °C a pri maximálnej záťaži necelých 60 °C. To je obrovský rozdiel oproti ostatným diskom bez chladiča. Osadený a testovaný disk tak nemá ani pri dlhej a sústavnej záťaži výpadky (poklesy) výkonu, na ktoré trpia iné disky.

Naše dojmy z dlhodobého používania kompaktného počítača sú veľmi dobré. Potešili nás najmä malé rozmery, konfigurovateľnosť, ľahké skladanie a prístupné komponenty, ktoré sa dajú rýchlo vymeniť alebo doplniť. Hlučnosť zariadenia je vyššia ako na klasickom veľkom redakčnom počítači, je to z dôvodu malých ventilátorov. Šum je počuteľný aj z pol metra, je na úrovni 35 dB(A). O niečo nižšiu hlučnosť možno docieliť odpojením predného a prípadne aj zadného ventilátora. Zatiaľ čo predný by sme mohli odpojiť natrvalo, zadný odporúčame vzhľadom na chladenie procesora nechať pripojený. Najvyššiu hlučnosť (55 dB) sme namerali pri zapnutí počítača, kedy sa ventilátor v zdroji rozbehne na dve sekundy naplno, potom sa však jeho hlučnosť ustáli na rozumnej úrovni.

Počas nášho dlhodobého testovania sme sa nestretli s problémami, či komplikáciami. Inštalácia Microsoft Windows 10 prebehla hladko a bez problémov. Poteší tiež rýchly nábeh do systému, nie sú tu žiadne rušivé logá alebo nápisy. V prípade chýb však nemožno zistiť príčinu problému (na doske nie je displej na výpis chybovej hlášky ako to býva pri bežných základných doskách pre počítače, chýbajú zvukové výstražné zvuky aj diagnostika). To sme však počas nášho používania nepotrebovali, denné používanie je pohodlné, bez zásekov a ak aj nejaké sú, je to dané limitmi vybratého procesora, ktorý sme použili na test.

Shuttle SH370R8 je perfektné riešenie pre používateľov, ktorí hľadajú počítač s kompaktnými rozmermi. Model zároveň umožňuje osadiť plnohodnotné komponenty ako je procesor, grafika, operačná pamäť. To, čo je limitujúce, je možnosť chladenia a tiež taktovania. Ale to nemožno očakávať aj vzhľadom na rozmery zariadenia. Ak teda hľadáte kompaktné zariadenie, ktoré je zároveň konfigurovateľné, nami testovaný barbelone počítač rozhodne odporúčame.

Parametre a špecifikácie:

Základná doska: Shuttle FH370V2 (chipset Intel H370)
Procesor: Intel Core i3-8100, 4 jadrá / 4 vlákna, 3,6 GHz, 6 MB cache, 65 W TDP, 14 nm, Coffee Lake
Grafika: integrovaná Intel Graphics 630
Pevný disk: SSD Patriot Viper VPN100 M2 NVMe 512GB
Operačná pamäť: Crucial 16GB DDR4 2400 MHz (1× 16GB), max. 4× 16GB
Rozmery: 332×215×190 mm
Hmotnosť: 3500 gramov
Chladenie: 2× 92 mm ventilátor + 1× 53 mm ventilátor v zdroji pico
PC Skriňa: Shuttle SH370R8
Zdroj: Shuttle PC63J 500W 80 PLUS Silver
Monitor: AOC 273QCG
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Enterprise 64-bit SK (1903)
Konektivita: predný panel – 2× USB 3.1 Gen 1, 2× 3,5 mm jack; zadný panel – 4× USB 3.1 Gen 2, 2× USB 3.1 Gen 1, 2× USB 2.0, 2× Gigabit LAN (RJ45), 3× 3,5 mm jack, 1× HDMI 2.0a, 2× DisplayPort 1.2, 1× Clear CMOS tlačidlo, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: nemá (voliteľne Wi-Fi)
Ďalšia výbava: nemá

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kompaktné rozmery, hmotnosť
+ Veľmi jednoduchá inštalácia
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Bohatá konektivita portov
+ Podpora procesora do 95W
+ Rýchle bootovanie systému
+ Možnosť pripojiť štyri disky
+ Podpora pre high-end grafiky

Mínusy
– Vyššia hlučnosť ako herné PC
– Obmedzené zmeny v chladení
– WiFi karta nie je súčasťou výbavy

Zapožičal: Shuttle

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno