Domov Periférie Recenzia: SanDisk Extreme Pro Portable SSD 500GB

Recenzia: SanDisk Extreme Pro Portable SSD 500GB

Zdielať

Otestovali sme externý disk s NVMe, ktorý používa rozhranie USB-C a zároveň si zachováva kompatibilitu s klasickým USB 3.0 portom.

Disk je spracovaný z plastu, jeho činnosť však neindikuje žiadna LED dióda (keďže nie je na šasi osadená). Konštrukčné spracovanie je na výbornej úrovni, nemáme k nemu pripomienky. Na prvý pohľad zaujme pogumovaný matný plast po celom obvode a perforované spracovanie z hornej strany disku, na ktorom sa v strede vyníma logo SanDisk. Na zadnej strane možno nájsť základné informácie o disku. Pre používateľa je k dispozícii aj pribalený 10 cm prepojovací kábel (USB-C – USB-C). Oceňujeme, že matný plast nezachytáva odtlačky prstov. Vďaka malým rozmerom sa disk ľahko prenáša v taške či batohu. V balení je krátky prepojovací kábel USB-C, čo môže byť problém pre používateľov, ktorí nemajú USB-C a musia sami siahnuť po redukcii (tá je však v balení).

Za výhodu považujeme aj možnosť pripojiť externý disk k mobilným zariadeniam a to najmä vďaka USB-C káblu. Používateľ tak môže zálohovať fotky, videá, alebo iné dáta priamo z mobilných zariadení a to bez nutnosti ďalšieho napájania. Hoci nie je softvér priamo dodávaný, možno ho stiahnuť z webstránky. Považujeme ho za veľmi dobrý a užitočný nástroj, má jednoduché a intuitívne rozloženie prvkov. Na test externého SSD, pripojeného cez dodávaný USB kábel do USB-C portu, sme použili redakčný notebook. Hoci výrobca deklaruje rýchlosť čítania 1050 MB/s a zápisu 1000 MB/s, my sme v reálnych podmienkach dosiahli 1060 MB/s pri čítaní a 981 MB/s pri zápise. Vysoká prenosová rýchlosť sa dosiahla najmä použitím technológie NVMe, ktorá nahrádza klasickú SATA SSD.

SanDisk Extreme Pro Portable je malý, ľahký a kompaktný externý SSD s kapacitou 500GB. Svoje uplatnenie si nájde pri prenose dát ako napríklad záloha fotografií a videí z mobilných zariadení, zálohe dát notebookov či PC. Jeho cena sa pohybuje na úrovni 100 eur, čo je síce viac ako interné SSD, ale treba si uvedomiť, že ide o maličký a kompaktný disk. Potešia priam vysoké prenosové rýchlosti a nízka latencia, ktoré umožnia pohodlné prenášanie dát. Odporúčame však použiť aj šifrovanie, aby v prípade straty disku neprišlo k odcudzeniu dát.

Vďaka funkčnosti v kompaktnom šasi udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu SanDisk Extreme Pro Portable SSD 500GB ocenenie Mobilita

Zapožičal: SanDisk