Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy K Zoom

Recenzia: Samsung Galaxy K Zoom

Zdielať

Samsung-Galaxy-K-zoom-3Potom čo spoločnosť Samsung minulý rok predstavila prvé hybridné zariadenie Galaxy S4 Zoom, každý očakával, že prinesie aj druhú verziu tohto zariadenia. Po roku je tu druhá generácia, aj keď tento model má zmenený názov na Galaxy K Zoom.

Už na prvý pohľad je vidieť výrazný posun, pokiaľ ide o zadnú časť. Rozmery nového smartfónu sú 138×71×17 mm a hmotnosťou 200 gramov – v porovnaní s S4 Zoom – je smartfón väčší, širší a hrubší (125,5×63,5×15,4 mm). Zároveň však je o 8 gramov ľahší ako S4 Zoom.

Na pravej hrane nachádzame v hornej časti dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti, v strede tlačidlo napájania, a v dolnej časti je hardvérové tlačidlo fotoaparátu. Na ľavej hrane v hornej časti sa nachádza priestor pre pripnutie šnúrky a v dolnej časti je krytka, pod ktorou je slot na microSD kartu.

Samsung-Galaxy-K-zoom-5

Dolná hrana obsahuje microUSB konektor na nabíjanie, alebo na prepojenie smartfónu s počítačom. Nájdeme tu aj primárny reproduktor. Horná hrana disponuje sekundárnym mikrofónom a 3,5 mm jackom.

Samsung-Galaxy-K-zoom-6

Prednú časť zaberá 4,8-palcový Super AMOLED displej s HD rozlíšením (1280×720 pixelov). Nad displejom sa nachádza slúchadlo, senzor priblíženia a jasu displeja. Tu je zabudovaný aj predný fotoaparát s rozlíšením 2 MPx. Pod displejom sú k dispozícii dve dotykové tlačidlá: menu a späť. Medzi nimi sa nachádza hardvérové tlačidlo domov. Toto tlačidlo neobsahuje sken otlačkov prstu, ako to je pri Galaxy S5.

Samsung-Galaxy-K-zoom-7

Zadná časť ponúka v hornej časti reproduktor, pod ktorým sa nachádza veľký 20,2 MPx fotoaparát. Ten je však lepšie spracovaný, ako to bolo pri S4 Zoom. V strede zadnej časti je xenónový blesk. Zadný kryt je možné zložiť. Pod ním sa ukrýva batéria s kapacitou 2430 mAh. Pod ňou sa nachádza ešte slot pre microSIM kartu.

Samsung-Galaxy-K-zoom-8

Hybridné zariadenie poháňa šesťjadrový procesor Exynos 5260. Má štyri jadrá Cortex-A7 (takt 1,3 GHz) spolu s dvomi jadrami Cortex-A15 (1,7 GHz). Je tu aj grafika Mali-T624 a 2 GB RAM. Vnútorná pamäť ponúka skromných 8 GB na ukladanie dát (dostupných cca 3,5 GB pre používateľa). Pamäť možno rozšíriť pomocou microSD kariet do veľkosti 64 GB. Použitý operačný systém Android 4.4.2 KitKat obsahuje nadstavbu od výrobcu (TouchWiz UI).

Samsung-Galaxy-K-zoom-9

Fotoaparát má rozlíšenie 20,2 MPx (5184×3888 px) a je tu aj BSI CMOS snímač. Tlačidlami na reguláciu hlasitosti je možné použiť 10× optický zoom. Fotoaparát, samozrejme, ponúka aj autofókus a optickú stabilizáciu. Opäť ako v predchodcovi, aj pri tomto modeli sa fotoaparát nedá zapnúť, ak je vypnutý displej. Avšak Samsung pridal ikonu fotoaparátu na lockscreen. Ten ponúka až 28 dostupných režimov a pri nakrúcaní videí je možné zvoliť rozlíšenie na Full HD (1920×1080 pixelov pri 60 alebo 30 fps). Kvalita fotografií a videa je na vynikajúcej úrovni.

Samsung-Galaxy-K-zoom-10

Prostredie v smartfóne je totožné s prostredím S5-ky. Pridané boli aj rôzne aplikácie, ale keďže má zariadenie len 8 GB vnútornej pamäte, väčšina aplikácií je k dispozícii cez Galaxy Apps. Prekvapilo nás to, že aj keď je tu režim extrémneho šetrenia energie, ktorý je známy z S5-ky, tak pri jeho zapnutí sa displej neprepne do čiernobielej farby. Všetko je vo farebnom prevedení.

Samsung-Galaxy-K-zoom-11

Ako sme písali, smartfón disponuje 2 GB RAM, z ktorého je dostupných 450 MB, avšak aj napriek tomu je zariadenie rýchle a nezaznamenali sme ani náznak spomalenia alebo sekania. Musíme uznať, že spoločnosť Samsung urobila značný krok vpred oproti minuloročným modelom. Vyladenie systému je veľmi dobré, preto hybridné zariadenie odporúčame tým, ktorým neprekážajú rozmery a hmotnosť. Ideálnym doplnkom k smartfónu sú smart hodinky Gear 2, Gear 2 Neo a Gear Fit, ktoré sme už mali na recenziu.

Páči sa nám aj zadný perforovaný kryt známy zo smartfónu Galaxy S5. Nielenže vyzerá elegantne, ale v ruke sa aj dobre drží a eliminuje otlačky prstov. Typické pre Samsung je rozmiestenie tlačidiel: Nastavenie – Menu – Späť. Tentoraz je však tlačidlo Nastavenie nahradené multitaskingom. Oceňujeme zmenu zobrazenia nastavení, je tu možnosť zmeniť vzhľad zobrazenia nastavení. Aj napriek väčším rozmerom sa smartfón v ruke drží veľmi dobre a pohodlnejšie, ako to bolo v prípade Galaxy S4 Zoom.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Exynos 5260
Procesor: štyri jadrá Cortex-A7 na 1,3 GHz a dve jadrá Cortex-A15 na 1,7 GHz
Grafika: Mali-T624
Pamäť: 2 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 4.4.2 KitKat + TouchWiz UI
Displej: 4,8″, Super AMOLED, 1280×720 pixelov
Fotoaparát: Zadný – 20,2 MPx, xenónový blesk, autofókus, BSI CMOS snímač, 10× optický zoom, optická stabilizácia obrazu, tlačidlo spúšte, nahrávanie Full HD videa (1920×1080 px., 60 fps); Predný – 2 MPx
Rozmery: 138×71×17 mm (20 mm)
Hmotnosť: 200 gramov
Batéria: Li-Ion 2430 mAh
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 900/2100 MHz + LTE
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), DLNA
Hudba: hudba MP3 prehrávač, 3,5 mm jack
Formát SIM: microSIM
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, Glonass, akcelerometer

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Smartfón a fotoaparát v jednom zariadení
+ Objektív fotoaparátu má menšie rozmery
+ 10× optický zoom, 20,2 MPx fotoaparát
+ Množstvo nastavení fotoaparátu
+ Kvalitné spracovanie
+ Prijateľná cena
+ 2 GB RAM

Mínusy
– Vyššia hmotnosť
– Neprítomnosť notifikačnej diódy

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung C115 Galaxy K zoom poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung K Zoom - AnTuTu2Samsung K Zoom - AnTuTu
Samsung K Zoom - AnTuTuX2Samsung K Zoom - AnTuTuX
Samsung K Zoom - CF-BenchSamsung K Zoom - Quadrant
Samsung K Zoom - NeNaSamsung K Zoom - NeNa2
Samsung K Zoom - VellamoSamsung K Zoom - Vellamo2
Samsung K Zoom - CPU-Z Samsung K Zoom - CPU-Z2
Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na mobil Samsung Galaxy K Zoom nájdete na Recenzie.SME.sk