Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Alpha

Recenzia: Samsung Galaxy Alpha

Zdielať

Samsung Galaxy Alpha 01Je to už na prvý pohľad elegantný prémiový telefón, ktorý zaujme najmä svojim dizajnom. Ide o prvý smartfón od juhokórejskej spoločnosti, ktorý má hliníkové spracovanie, hoci je kovový len rám. Po dlhšej dobe sme sa tak dočkali originálneho dizajnu, ktorý nie je inšpirovaný predošlými modelmi. V predaji sú štyri farebné varianty – čierna, biela, modrá a zlatá. My sme testovali modrú verziu. Zadný kryt je z plastu, má perforovaný vzor príjemný na dotyk, v ruke sa nešmýka ani nezachytáva nečistoty.

Na zadnej strane nachádzame 12 MPx fotoaparát spolu s LED bleskom a meračom tepu srdca. Zadný kryt je vymeniteľný, tenký a pevný. Je tu i vymeniteľná 1860 mAh batéria, ktorú treba vybrať pri výmene nanoSIM. Väčšinu prednej strany zaberá displej, nad ním sa nachádza reproduktor, senzory, informačná dióda a 2,1 MPx fotoaparát, vhodný na videohovory. Pod displejom sú tri ovládacie tlačidlá: Multitasking – Domov – Späť. Dve oddelené tlačidlá hlasitosti sú na ľavej strane, vypínač na pravej. Audio konektor s mikrofónom je na hornej strane. Na spodnej strane je microUSB konektor, druhý mikrofón a monofónny reproduktor.

Samsung zaujímavo uvádzal smartfón na trh. Boli sme pritom! A prinášame aj exkluzívne video! Viac v tomto článku: „Reportáž: Samsung Galaxy Alpha – viac než smartfón“

Samsung Galaxy Alpha 02

Rozmery zariadenia sú 132×66×7 mm, hmotnosť len 115 gramov. Smartfón má 4,7“ Super AMOLED displej s HD rozlíšením, teda 1280×720 pixelov. Niektorých možno prekvapí „len“ HD rozlíšenie, ktoré je však dostačujúce. Pomer strán je už tradične 16:9. Pozorovacie uhly sú veľmi dobré a podanie čiernej farby je výborné. Displej je chránený krycím sklom Corning Gorilla Glass 3.

Samsung Galaxy Alpha 03

Výkonu je dostatok, základom je osemjadrový procesor z dielne Samsungu – Exynos 5 Octa 5430. Osemjadro sa skladá z dvojice štvorjadrových procesorov – prvé štyri ARM Cortex A-15 sú taktované na 1,8 GHz, druhé štyri ARM Cortex A-7 „fičia“ na 1,3 GHz. Ďalej je tu grafika Mali-T628 MP6 a 2 GB RAM. Vnútorná pamäť má 32 GB a nedá sa rozšíriť pamäťovými kartami.

Samsung Galaxy Alpha 04

Operačný systém Android 4.4.4 (KitKat) je doplnený o nadstavbu TouchWiz UX. Prostredie je plynulé a rýchle, môže za to najmä vysoký výkon procesora a nízky počet zobrazovacích pixelov. V testovacích benchmarkoch ohodnotil AnTuTu Alphu ako „Wow! Príšera!“, telefón tu dosiahol viac než 49000 bodov.

Samsung Galaxy Alpha 07

Samsung použil trik. Pridať na výkone a ubrať na rozlíšení displeja znamená nižšiu záťaž na vykresľovanie jednotlivých pixelov pri každej činnosti, čo sa prejavilo aj v testoch. Zariadenie je plynulé a svižné, nezaznamenali sme pády, či zaváhania. Za nevýhodu považujeme veľa predinštalovaných aplikácii od výrobcu. Často ide o trial aplikácie. Niektoré z nich sa dajú deaktivovať, v pamäti zariadenia však ostávajú.

Samsung Galaxy Alpha 11

Zadný 12 MPx fotoaparát podporuje nahrávanie 4K (Ultra HD) videí pri 30 fps (počet snímok za sekundu), rozlíšenie 4K je 3840×2160 pixelov. Počas natáčania 4K videa však nie je možné zhotovovať fotky. Maximálne rozlíšenie fotografii pri rozlíšení 12 MPx je 4608×2592 pixelov, pri pomere 16:9. Samozrejmosťou je možnosť natáčať videá vo Full HD, teda 1920×1080 pixelov pri 60 fps.

Samsung Galaxy Alpha 10

Oceňujeme rýchle reakcie fotoaparátu, fotky tak možno robiť rýchlo a v rýchlom slede, dostupný je aj Brust mód. Fotoaparát je vynikajúci. V exteriéri pri dobrých svetelných podmienok sú fotky veľmi dobré, v interiéri počas dňa sú fotky viac než dobré a počas horších podmienok pomôže LED blesk. S výsledkami sme boli spokojní.

Samsung Galaxy Alpha 13

Dátová konektivita obsahuje aj najnovší štandard mobilného internetu – LTE. Je tu tiež NFC a Bluetooth 4.0 spolu s Wi-Fi, ktorá podporuje štandardy 802.11 a/b/g/n/ac. Na navigáciu slúži GPS a GLONASS, FM rádio chýba. Podobne ako ostatné modely, aj Alpha má čítačku otlačkov prstov, ktorá je integrovaná v tlačidle Domov. Merač srdcového tepu spolupracuje s aplikáciou S Health, kde sa dá zaznamenávať história tepu.

Samsung Galaxy Alpha 14

Samsung Galaxy Alpha je vynikajúci smartfón. Kvalitné konštrukčné spracovanie, ale aj originálny dizajn nás zaujali na prvý pohľad. Oceňujeme výkonný procesor, skvelý displej, vynikajúci fotoaparát a dátovú konektivitu. Poteší tenká a ľahká konštrukcia. Nevýhodou je nízka kapacita batérie, absencia slotu na microSD karty a príliš veľa predinštalovaných aplikácii, nepoteší ani vysoká cena. Napriek tomu ho odporúčame.

Vďaka originálnemu dizajnu a kvalitnému spracovaniu udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Samsung Galaxy Alpha ocenenie Inovácia

Inovacia

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Exynos 5 Octa 5430
Procesor: osemjadrový (4× Cortex A-15@1,8 GHz & 4× Cortex A-7@1,3 GHz)
Grafika: Mali-T628 MP6, 600 MHz
Pamäť: 2 GB RAM + 32 GB ROM
Operačný systém: Android 4.4.4 KitKat + nadstavba TouchWiz UX
Displej: 4,7“, Super AMOLED, 1280×720 px., 312 ppi, Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 12 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie 4K videí pri 30 fps, Full HD videí pri 60 fps; predný – 2,1 MPx, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 132×66×7 mm
Hmotnosť: 115 gramov
Batéria: Li-Ion 1860 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 11,5 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), DLNA, NFC, HDMI (cez MHL)
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov,  GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda, snímač srdcového tepu, čítačka otlačkov prstov

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Originálny dizajn
+ Kvalitné spracovanie
+ Tenká, ľahká konštrukcia
+ Kovový rám telefónu
+ Výkonný procesor
+ Plynulý chod OS
+ Kvalitný fotoaparát
+ Funkcie a výbava

Mínusy
– Vysoká cena
– Malá kapacita batérie
– Chýba slot na pamäťovky
– Veľa predinštalovaných aplikácii

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung G850 Galaxy Alpha poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Samsung Galaxy Alpha Antutu_Benchmark_01Samsung Galaxy Alpha Antutu_Benchmark_02 Samsung Galaxy Alpha Antutu_Benchmark_03Samsung Galaxy Alpha Antutu_Benchmark_04 Samsung Galaxy Alpha CF_Benchmark_01Samsung Galaxy Alpha CF_Benchmark_02 Samsung Galaxy Alpha QuadrantSamsung Galaxy Alpha 3D_Mark_01 Samsung Galaxy Alpha 3D_Mark_02Samsung Galaxy Alpha 3D_Mark_03 Samsung Galaxy Alpha 3D_Mark_04Samsung Galaxy Alpha 3D_Mark_05 Samsung Galaxy Alpha 3D_Mark_06Samsung Galaxy Alpha 3D_Mark_07

Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na mobil Samsung Galaxy Alpha nájdete na Recenzie.SME.sk

1 komentár

  1. Prvý kvalitný smartfón od ťamťungu – kovová Alpha a povráva sa, že výrobca končí… No šak nech si ďalšej len robia tie plastové sračky… 😀 Sa potom čudjú, že im klesajú predaje 😀

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno