Domov Periférie Recenzia: ROCCAT Suora

Recenzia: ROCCAT Suora

Zdielať

Spoločnosť ROCCAT má v portfóliu viacero myší a klávesníc. V redakcii sme testovali mechanickú klávesnicu „Suora“, ktorá určite zaujme jednoduchým dizajnom bezrámovej konštrukcie.

roccat-suora-01

Pre používateľov, ktorí majú počítačové zostavy a hľadajú mechanické klávesnice, je toto určite zaujímavý adept na kúpu, pretože používa kvalitné snímače. Klávesnica nás prekvapila kompaktnými rozmermi, je to dané tým, že po bokoch nie sú žiadne makro tlačidlá, okolo tlačidiel nie sú hrubé plastové obruby ani rámy. Výrobca ju navyše prezentuje ako bezrámovú „frameless“ mechanickú klávesnicu.

roccat-suora-02 roccat-suora-03 roccat-suora-04

Suora má anglické rozloženie kláves, čo je typické pre herné mechanické klávesnice, lokalizované layout modely by sme tu hľadali márne. Rozloženie kláves je viac-menej typické, nevýhodou je však malý, jednoriadkový ENTER, potešia však dostatočne veľké SHIFT klávesy po oboch stranách.

roccat-suora-05 roccat-suora-06 roccat-suora-07

Suora ponúka len čisto modré podsvietenie, ktoré nemožno zmeniť na iné farby ako je červená, zelená, žltá a pod. Aj napriek tomu považujeme sýtu modrú farbu podsvietenia za zaujímavú. Jediné zmeny, ktoré možno zrealizovať na klávesnici, je meniť farbu modrej na tri rôzne odtiene. Podsvietenie je veľmi dobré, počas tmy sú popisky výborne čitateľné a podľa potrieb používateľa možno nastaviť podsvietenie v troch rôznych intenzitách – 100/66/33%, resp. vypnutý stav (0%).

roccat-suora-swarm-software-01 roccat-suora-swarm-software-02

Prostredie softvéru ROCCAT Swarn. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Všetky nastavenia možno realizovať cez aplikáciu ROCCAT Swarm od výrobcu, ktorá umožňuje jednoduchú aktualizáciu priamo na pozadí. Je teda možné nastaviť aj podsvietenie a intenzitu. Každý kláves je navyše podsvietený zvlášť, takže si možno vybrať, či majú byť podsvietené všetky klávesy alebo len tie, ktoré pri hraní obľúbenej hry používateľ chce.

roccat-suora-swarm-software-03 roccat-suora-swarm-software-04

Prostredie softvéru ROCCAT Swarn. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Oceňujeme spracovanie z hliníku, ktorý je príjemný na dotyk a dodáva tiež klávesnici pevnosť. Keďže sú klávesy plastové, používateľ nepríde s hliníkovým povrchom často do styku. Kábel vychádza zo stredu klávesnice, pričom je zakončený jedným USB portom. Nevýhodou však je absencia USB portu na zadnej strane klávesnice, ktorý by prišiel vhod na pripojenie ďalších zariadení. Na testovanom modeli nie je veľa funkčných tlačidiel, potešia aspoň tri na reguláciu hlasitosti – plus, mínus a stlmenie zvuku.

roccat-suora-08 roccat-suora-09 roccat-suora-10

Konštrukčné spracovanie klávesnice je vynikajúce a len ťažko bude hľadať používateľ robustnejší model s dobrou ergonómiou. K dokonalosti podľa nás chýba odnímateľná opierka a USB konektor na klávesnici, ktorý by mal funkciu USB hubu. Tiež by sme uvítali nižšiu hlučnosť kláves. Napriek niektorým pripomienkam, ktoré k tejto mechanickej klávesnici máme, môžeme Roccat Suora odporúčať.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 430×125×43 mm
Hmotnosť: 848 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Typ spínačov: N/A
Podsvietenie: len modré, nastaviteľné tri odniene
Materiál: hliník, plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie z hliníka a plastu
+ Kompaktné rozmery, bezrámový dizajn
+ Kvalitné a sýte modré podsvietenie
+ Nastavenia v aplikácii Roccat Swarm
+ Vzhľadom k funkciám prijateľná cena

Mínusy
– Anglické rozloženie klávesnice
– Klávesnica nemá RGB podsvietenie
– Chýbajú marko a multimediálne klávesy

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Roccat Suora, ROC-12-201 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ROCCAT

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno