Domov Recenzie Recenzia: Realme GT Master a GT Neo 2

Recenzia: Realme GT Master a GT Neo 2

Zdielať

Otestovali sme dva telefóny od rýchlorastúcej čínskej značky Realme. Aké sú medzi nimi rozdiely a čo všetko ponúkajú?

Na fotografii Realme GT Master

Oba testované telefóny sú veľké „placky“. Testovaný GT Master je v príjemnom šedom vyhotovení s vrúbkami a matným povrchom. K dispozícii je v predaji ešte čierna a biela farba. Konštrukcia je z pevného plastu, čo sa podpisuje nielen na príjemnej a nízkej hmotnosti 174 gramov. Pevnosť telefónu je veľmi dobrá, na zadnej strane sú tri snímače fotoaparátu, ktorý je doplnený o LED blesk. Na ľavej strane je šuplík na dve SIM karty a dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. Na pravej strane je vypínač, na spodnej strane je 3,5 mm audio jack konektor, mikrofón, USB-C port a reproduktor. Druhý mikrofón je aj na hornej strane zariadenia.

GT Master je oproti GT Neo 2 menší. Zadná strana je príjemná a dobre sa telefón drží v ruke. Nezachytáva odtlačky prstov ani nečistoty. Perforovanie dotvára zaujímavý dizajn a pomáha k veľmi dobrému a pohodlnému úchopu. Telefón sa vďaka tomu nešmýka a nemá tendenciu spadnúť zo stola, alebo počas používania z rúk na zem. Väčší GT Neo 2 ponúka matnú zadnú stranu, ale zachytáva odtlačky. K dispozícii je v troch farbách – nami testovanej modrej, a potom v čiernej a zelenej. Umiestnenie prvkov sa oproti GT Master mierne zmenilo. Šuplík na SIM karty je na spodnej strane a iné je aj usporiadanie trojice snímačov fotoaparátu, ktorý je doplnený o dva LED blesky. A dôležitá vec – GT Neo 2 na rozdiel od GT Master nemá audio jack konektor.

GT Neo 2 sa dobre drží v ruke, rovnako ako menší model má príjemne zaoblené rohy zariadenia, avšak jeho vyššia hmotnosť (200 gramov) a aj väčšie rozmery znižuje jeho dlhodobé komfortné používanie. Oba telefóny používajú selfie snímač fotoaparátu vo forme diery na ľavej hornej strane. Pri porovnaní rozmerov badať tiež rozdiely. GT Neo 2 má 163×76×9 mm, zatiaľ čo menší GT Master má 160×74×9 mm. Ani jeden z nich teda rozhodne nepatrí medzi „kompaktné“ modely. To má ale výhodu pri multimédiách a hrách, lebo oba poskytujú veľký zobrazovací displej. GT Neo 2 ponúka 6,62“ AMOLED panel s rozlíšením 2400×1080 px (pomer 20:9, 398 ppi), 120 Hz obnovovacou frekvenciou a krycím sklíčkom Corning Gorilla Glass 5. GT Master má o niečo menší, 6,43“ Super AMOLED displej s rovnakým rozlíšením 2400×1080 px, pomerom strán 20:9, 409 ppi a rovnako 120 Hz frekvenciou.

Na fotografii Realme GT Master

Na oboch displejoch je radosť sledovať multimédiá, oveľa viac by nás potešil klasický pomer strán 16:9. Pri väčšine videí sa totiž používateľ stretne s čiernymi pásmi po oboch stranách. To možno eliminovať priblížením (čím ale dôjde k orezaniu spodnej a hornej strany na videu). Páči sa nám, že výrobca pri displeji GT Master nerobil veľa kompromisov. Podanie farieb je veľmi dobré a displej dosahuje slušný maximálny jas. V mobile je štandardná paleta možností prispôsobenia farieb. Pre používateľa sú k dispozícii tri režimy: živý, jemný a brilantný, doplnený o možnosť prispôsobenia si farby pomocou posuvníka od studenej po teplú. K dispozícii je tiež možnosť nastaviť si tri režimy obnovovacej frekvencie. Štandardný, ktorý ponúka za všetkých okolností 60 Hz, alebo vysoký, ktorý „natvrdo“ nastaví 120 Hz, alebo automatický výber (ktorý jeho frekvenciu mení variabilne).

GT Neo 2 ponúka väčší displej s rovnakým rozlíšením, ale ani pri priamom porovnaní s menším modelom nebadať výrazné rozdiely. Displej má oproti menšiemu modelu vylepšenie – podporuje HDR a vyšší maximálny jas, čo sa prejaví na vyššej spotrebe ale aj lepšej čitateľnosti na priamom slnku počas letných dní. Za výhodu považujeme kvalitný displej a podanie farieb. Pre čo najlepšie vykreslenie odporúčame zvoliť v režime farby obrazovky možnosť „Jemné“ (sRGB a jednoduchšie zobrazenie farieb). Pri zmene farieb, či frekvencii displeja sú rovnaké možnosti ako má GT Master.

O výkon GT Master sa stará Qualcomm Snapdragon 778G s podporou 5G sietí. Je to jeden z najvýkonnejších SoC strednej triedy, spolu s grafikou Adreno 642L. Možnosti pamäte sú len dve: nami testovaná 8GB/256GB a nižšia 6GB/128GB. Poteší, že aj v „základe“ ide o dostatočne veľké úložisko, avšak bez možnosti ďalšieho rozšírenia (keďže telefón nemá k dispozícii slot na pamäťové karty microSD). Počas testovania sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou, ani spúšťanie aplikácii nie je spomalené. Použitý procesor je veľmi dobrý, a na každodenné používanie je ideálny. Výhrady však máme k nadstavbe Realme UI 2.0 v systéme Android 11. Na rozdiel od čistého OS má úplne iné používateľské rozhranie až po funkcie a výkon, no najmä tu možno nájsť zbytočne „preplácané“ a duplicitné systémové aplikácie, ktoré nemožno odinštalovať.

Na fotografii Realme GT Neo 2

GT Neo 2 používa výkonnejší procesor Qualcomm Snapdragon 870 s podporou 5G. Nami testovaná modrá verzia je dostupná iba v nižšej konfigurácii 8GB/128GB, čierna a zelená je aj vo vyššej verzii 12GB/256GB. Zelená verzia je potom dostupná iba vo vyššej konfigurácii. Rovnako ako menší model, ani GT Neo 2 neumožňuje rozšírenie úložného priestoru pamäťovými kartami. Rovnaké výhrady tu máme k systému a jeho duplicitným aplikáciám. Napríklad prečo výrobca „musí“ duplicitne predinštalovať Hudbu, Kalkulačku, Kalendár, Videá, keď to všetko už Android obsahuje v základe? Nadstavba aj systém sú v rovnakej verzii (ako GT Master), tj. Realme UI 2.0, Android 11. Najnovší Android 12 ešte ani jeden z telefónov nemá a nevedno, kedy výrobca sprístupní najnovšiu aktualizáciu.

Rozdiel je aj v kapacite batérie pri smartfónoch, hoci ich výdrž je približne rovnaká. Zatiaľ čo menší ponúkne iba 4300 mAh, väčší 5000 mAh. Pri 120 Hz ide o jednodňový mobil, ktorý možno nabiť dodávaným 65W adaptérom. Pri dĺžke nabíjania nebadať rozdiely a sú na úrovni štatistickej odchýlky. GT Master so 4300 mAh sa nabije doplna za 33 minút, zatiaľ čo GT Neo 2 s 5000 mAh sa na 100% nabije za 36 minút. To je fantastické najmä pre častých cestovateľov a používateľov, ktorí potrebujú nabíjať zariadenie rýchlo. Už teda netreba nabíjať batériu cez noc, ale stačí cez deň. Avšak dodávame, že ani jeden nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, ani reverzné nabíjanie a s tým treba počítať. Pri oboch chýba aj zvýšená odolnosť voči vode.

GT Master má na zadnej strane, ako sme už v úvode spomenuli, tri snímače fotoaparátu. Je tu 64 MPx primárny, 8 MPx ultrazoom a 2 MPx makro snímač doplnený o 32 MPx selfie spredu. Hlavný snímač vytvára v predvolenom režime 16 MPx fotografie (tzv. 4 pixely do jedného). Výsledky fotiek sú veľmi dobré, nechýba vykreslenie detailov, hoci občas badať viac šumu ako zvyčajne. S celkovými výsledkami sme boli vzhľadom na cenu zariadenia (300 eur) milo prekvapení. Hoci ultraširoký snímač nemá automatické zaostrovanie, snímky sú skôr priemerné, ale farebnosť je dobrá (podobne ako pri hlavnom fotoaparáte). Makro snímač je v podstate zbytočný a ide skôr o „marketing“ – 2 MPx nie je vhodný ani na núdzové použitie.

Na fotografii Realme GT Neo 2

GT Neo 2 ponúka podobný snímač ako menší model s rozlíšením 64 MPx. Optická stabilizácia chýba, výsledky sú však za denného svetla veľmi dobré a nechýbajú im detaily. Ultraširoký snímač má 8 MPx a ponúkne dobré zábery, ktoré s postupným znižovaním svetla rapídne klesajú. Makro snímač má 2 MPx a považujeme ho vzhľadom na nízke rozlíšenie a možnosti za zbytočný a skôr do počtu. Ocenili by sme, ak by aspoň jeden zo smartfónov ponúkal teleobjektív. Pri cene okolo 450 eur za mobil by tu už mohol byť. Celkovo ale hodnotíme oba mobily a ich fotoaparáty ako nadpriemerné a zodpovedajúce cenovej triede.

Oba smartfóny čínskej značky Realme majú čo ponúknuť. V prvom rade je to kvalitný displej, rýchle nabíjanie batérie a v prípade GT Neo 2 aj rýchly procesor, vhodný na multimédiá. No ani GT Master nie je pomalý, je cenovo dostupnejší, má lepšie (menšie) rozmery a hmotnosť, takže sa v ruke pohodlnejšie drží. Výbava fotoaparátu a jeho snímačov je primeraná cene a hoci neohúri, pre používateľov, ktorí majú záujem o strednú triedu, ponúkne možnosti a funkcie, ktoré potrebujú. Rozhodne oceňujeme podporu pre 5G siete, ktoré sa už aj na Slovensku postupne rozširujú. Sklamala nás naopak nemožnosť rozšíriť úložný priestor pomocou pamäťových kariet, chýbajúca zvýšená odolnosť voči vode a absencia bezdrôtového nabíjania. Napriek tomu oba mobily považujeme za zaujímavé a svoju cieľovú skupinu si určite nájdu.

Zapožičal: Realme