Čínsky výrobca po uvedení modelu 9i rozširuje svoju aktuálnu 9. sériu a to hneď dvoma modelmi. Ide o zástupcov strednej triedy.
Kľúčovými vlastnosťami 9 Pro je nový procesor Qualcomm Snapdragon 695, plynulý displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a 64 MPx trojitý fotoaparát s umelou inteligenciou. Pri 9 Pro+ výrobca vyzdvihuje fotoaparát Sony s optickou stabilizáciou obrazu, 90 Hz obrazovku Super AMOLED či 60W nabíjanie SuperDart. Zariadenia sú rozhodne zaujímavé aj po vizuálnej stránke. Nám do redakcie dorazili v prevedení polnočná čierna (9 Pro) a zelená polárna žiara (9 Pro+). Oba telefóny prichádzajú v typických žltých baleniach s čiernou potlačou. Dodávané príslušenstvo je v rozsahu nabíjačka, USB kábel, transparentné puzdro a ihla pre vybratie SIM.
Nové 9 Pro sú dostupné v troch farebných prevedeniach a pri všetkých farbách je na zadnom panely využitý efekt lomu svetla, ktorý je ale viac markantný pri svetlejších farbách. Pri modrom prevedení je použitý fotochromatický efekt, kedy panel po vystavení slnečnému svetlu mení farbu zo svetlo modrej na červenú, efekt je naozaj pútavý. Pri zelenej farbe sú navyše použité jemné „bodky“ ktoré vytvárajú odrážaním svetla trblietavý efekt. Dizajn oboch modelov je veľmi podobný. Ako je zvykom na prednej strane je okrem displeja len šošovka fotoaparátu. Tá našla miesto v ľavom hornom rohu. Displej nie je zakrivený, no napriek tomu je jemné zošikmenie na hranách veľmi príjemné na ovládanie gestami.
Na fotografii Realme 9 Pro
Rám šasi je vyhotovený z plastu, upravený matnou farbou. Tlačidlo zapnutia je na pravej strane, tlačidlá na ovládanie zvuku zase na ľavej. Naľavo je tiež slot, kde možno pre oba modely osadiť dve 5G SIM karty. Model Pro umožňuje namiesto druhej SIM vložiť pamäťovú microSD kartu. Na spodnej strane je okrem USB-C aj 3,5 mm audio jack konektor. Jedna z vecí, ktorá po dizajnovej stránke odlišuje tieto dva modely, je snímač otlačkov. Pro+ disponuje optickým snímačom zabudovaným pod displejom. Tento snímač funguje tiež ako monitor tepovej frekvencie. Pro má zabudovaný snímač v tlačidle odomknutia obrazovky, ktoré je preto o niečo väčšie a mierne zapustené.
Zadná strana je ku pravému a ľavému okraju mierne zaoblená. Výrazným prvkom je oblasť šošoviek fotoaparátu, ktoré sú umiestnené na zvýšenej obdĺžnikovej časti s výškou približne 2 mm. Samotné šošovky fotoaparátov vystupujú ešte o zhruba 1 mm vyššie. Celá oblasť fotoaparátov teda vyčnieva nad zadnú časť približne o 3 mm, čo je značne poznať, hlavne ak sa telefón nepoužíva v puzdre. Telo zariadenia nemá špecifické IP, teda zvýšenú vodeodolnosť. Model 9 Pro má oproti „plusu“ väčší displej aj batériu s vyššou kapacitou a teda ho rozmermi prevyšuje. Na papieri vyzerá rozdiel v číslach zanedbateľne, no v ruke je ho hneď poznať. Pro má rozmery 164×76×9 mm s hmotnosťou 195 gramov, Pro+ máličko menej – 160×73×8 mm a hmotnosť 182 gramov. Telefóny sa dobre držia, napriek zadnému povrchu vyrobenému z lesklého plastu (Pro), respektíve skla (Pro+), sa v ruke veľmi nekĺžu.
Na fotografii Realme 9 Pro
Realme 9 Pro je vybavený 6,6“ LCD panelom s rozlíšením 2412×1080 pixelov. Obnovovacia frekvencia dosahuje úctyhodných 120 Hz, pričom vzorkovanie dotykovej plochy je až 240 Hz. Tieto parametre naznačujú bleskurýchle reakcie aspoň pokiaľ ide o displej. Intenzita podsvietenia a kontrast je na daný typ slušný. Podľa nastavenia vie dynamicky zmeniť obnovovaciu frekvenciu v závislosti od zobrazovaného obsahu. Displej tak pracuje s inou frekvenciou v menu (120 Hz), pri sledovaní videa (48/50), alebo v hrách (60/90 Hz). Farebné podanie, pri predvolenom nastavení je skôr v studených odtieňoch, možno jednoducho korigovať manuálnym nastavením farebnej teploty.
Pro+ má o málo menší display a to 6,4“. Ide o AMOLED panel s rozlíšením 2400×1080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 90 Hz. O ochranu sa stará Gorilla Glass 5. Snímač odtlačkov, ako aj snímač okolitého osvetlenia je skrytý pod displejom. Displej ponúka okrem štandardného sRGB farebného priestoru aj širší P3 a podporuje HDR10. Oba modely majú duálne mikrofóny a duálne reproduktory s dostatočnou hlasitosťou. Realme 9 Pro+ disponuje komunikáciou NFC. Na výber je 6GB, resp. 8GB RAM. Pro má k dispozícii 128GB s možnosťou rozšírenia pamäťovou kartou a pri Pro+ je na výber 128/256GB bez možnosti rozšírenia.
Na fotografii Realme 9 Pro+
Na oboch zariadeniach je predinštalovaný Android 12 s nadstavbou Realme UI v3.0. Nadstavba umožňuje prispôsobenie grafického rozhrania s možnosťou výberu pozadia, ikon, rýchleho nastavenia či veľkosti fontu. Pri modeli Pro+ je navyše nastavenie možnosti trvale zapnutého displeja. V ponuke Špeciálne funkcie je k dispozícii tiež aj funkcia Flexibilné okná, podporujúca multitasking alebo Inteligentný bočný panel. Polohu bočného panelu možno upraviť po výške pravej a ľavej strany displeja, aby nebol náhodne aktivovaný pri používaní gest. Ťuknutím na ikonu sa zvolená aplikácia otvorí v plávajúcom okne s možnosťou presúvania alebo podržaním a potiahnutím je možné prejsť do režimu rozdelenej obrazovky. Zaujímavou funkciou je možnosť využitia súčasného pripojenia bezdrôtových aj káblových slúchadiel naraz. Rozhranie Realme 3.0 vo všeobecnosti vyzerá dobre a je skvele prispôsobiteľné.
Výdrž 9 Pro je nadpriemerná, za čo vďačí veľkej 5000 mAh batérii a pomerne energeticky úspornému procesoru. V danej kategórii pravdepodobne predčí väčšinu konkurentov. Oba modely podporujú rýchlonabíjanie pomerne značným výkonom. Pri modeli Pro je to 33W. Na nabitie plne vybitej batérie si počkáte asi hodinu a štvrť. 9 Pro+ používa 4500 mAh batériu, ktorá pri napájaní AMOLED displeja a 5G procesora predpovedá štandardnú vydrž pre danú triedu. 9 Pro+ podporuje až 65W nabíjanie SuperDart. Keďže 65W nabíjačka je súčasťou balenia, plný potenciál rýchlonabíjania možno využívať hneď. Plné nabitie potrvá do 50 minút. Pre uvedený výkon nabíjačky a kapacitu batérie to nie je najkratší čas, no určite uspokojujúci.
Na fotografii Realme 9 Pro+
Obe deviatky disponujú trojitým fotoaparátom. Okrem základného objektívu je k dispozícii ultra-širokouhlý a makro. Hlavný fotoaparát je u 9 Pro vybavený 64 MPx senzorom s clonou f/1.8, širokouhlý fotoaparát s 8 MPx a f/2.2 a makro s rozlíšením 2 MPx pri clone f/2.4. Predný fotoaparát je 16 MPx. V štandardnom fotografickom móde možno zapnúť AI pre inteligentné nastavenie farieb, ovládať HDR, meniť pomer strán obrazu a prepínať medzi základným, širokouhlým objektívom alebo tiež dvojnásobným priblížením. Okrem základných režimov je k dispozícii napríklad panorama, expertný režim, časozber, hviezdny režim, či režim pouličnej fotografie.
Hlavný fotoaparát dosahuje decentné výsledky s výborným zaostrením. Farby sú výrazné a pri automatike ich podanie je viac k teplejším tónom. Zapnutie AI farby zväčša ešte viac saturuje. Natívne rozlíšenie 64 MPx je pomerne vysoké a teda pri originálnej veľkosti je v tmavých miestach badateľný šum. Napriek tomu sú aj fotografie pri nízkom osvetlení použiteľné. Zapnutie nočného režimu pri nízkom osvetlení má dobré výsledky. Vyváženie expozície, farby aj ostrosť sa zlepší, avšak na úkor detailov v obraze. Pri širokouhlom fotoaparáte sú výsledky o niečo horšie. Dynamický a farebný rozsah ako aj ostrosť je nižšia a šum výraznejší. Obraz je geometricky takmer neskreslený. Pri slabšom osvetlení robí zapnutie nočného režimu ešte väčší rozdiel ako pri základnom fotoaparáte. Algoritmus vylepšenia obrazu skutočne pomôže. Tretí 2 MPx makro fotoaparát má pevnú zaostrovaniu vzdialenosť a vzhľadom na veľkosť snímača je jeho výstup limitovaný. V mnohých prípadoch vie pri makro fotografiách značne pomôcť prisvetlenie zabudovaným svetlom. S 9 Pro možno zaznamenať maximálne 1080p video pri 60fps. Výsledné zábery sú o niečo horšie ako pri fotorežime, je tu mierne nižšia ostrosť a dynamický rozsah.
Na fotografii Realme 9 Pro+
Fotovýbava 9 Pro+ je podobná: 50 MPx hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou, 8 MPx širokouhlý fotoaparát a 2 MPx makro. Predný fotoaparát je opäť 16 MPx. Hlavný snímač Sony IMX766 má úctyhodnú veľkosť 1,6 cm. Optika fotoaparátu je stabilizovaná a má clonové číslo f/1.8, čo je slušná výbava. Výsledky v štandardnom fotografickom móde sú podľa očakávania na danú triedu výborné. Výborná ostrosť, solídne podanie farieb a vysoký kontrast. Fotografie nemajú šum a majú dobré podanie detailov. Občas sa vyskytuje prílišné softvérové doostrenie obrazu. Fotoaparát má vcelku prirodzené podanie farieb a tak zapnutie AI väčšinou farby až príliš saturuje. Hlavný fotoaparát produkuje veľmi dobré výsledky aj po prepnutí na dvojnásobné priblíženie. To je dané pravdepodobne tým, že používa presný 12,5 MPx výrez zo stredu senzora bez prepočtu, keďže v tejto veľkosti sú ukladané všetky snímky v štandardnom móde.
Výsledky pri nízkom osvetlení sú taktiež dobré, veľmi pomáha stabilizácia obrazu. Jediným mínusom môže byť digitálna redukcia šumu v zložitejších scénach. K dispozícii je samozrejme nočný mód, ktorý vedie k prirodzenejším výsledkom. Fotografie z ultraširokouhlého fotoaparátu sú pomerne detailné a ostré, ale majú o niečo vyššiu úroveň šumu. Pôsobia prirodzeným dojmom, takže redukcia šumu je nastavená triezvo. Pri nízkom osvetlení sa širokouhlý fotoaparát nevyrovná primárnemu, ale aktivácia nočného režimu podobne ako pri 9 Pro odvádza dobrú prácu. S 9 Pro+ sa dá zaznamenať video s rozlíšením 4K pri 30 snímkach alebo 1080p pri 30/60 snímkach za sekundu. Na výber je aj h.265 kodek. Video z hlavnej kamery je vynikajúce – šum, detaily, farby, dynamika… Všetko bez problému. Prepnutie na širokouhlú kameru nás prekvapilo, pretože šírka záberu je takmer totožná s hlavnou kamerou. Pravdepodobne veľká časť obrazu je využitá na digitálnu stabilizáciu obrazu. Kvalita záznamu je o poznanie nižšia ale pre vyššie uvedené tento režim asi nebude veľmi využívaný.
Na fotografii Realme 9 Pro
Realme 9 Pro možno zaradiť do nižšej strednej triedy, kde vynikne novým čipom, rýchlym displejom a veľkou výdržou. Ak užívateľ nepožaduje OLED displej a 4K video, môže byť vhodnou voľbou. Jeho cena je od 250 eur, v priemere 290 eur. V tejto kategórii má ale na trhu dosť veľkú konkurenciu. Realme 9 Pro+ už mieri do vyššej strednej triedy, kde je OLED displej štandardom. Ponúka výkonný čipset, skvelý fotoaparát a rýchle nabíjanie. Cena začína na úrovni 310 eur, v priemere 420 eur. Určite je potrebné spomenúť dobrú skúsenosť s používateľským prostredím, čo platí pre oba modely. Pri výbere treba vziať do úvahy že nemá zvýšenú odolnosť voči okolitému prostrediu a nedisponuje slotom pre pamäťovú kartu.
Zapožičal: Realme