Na trhu je veľa mechanických herných klávesníc, spoločnosť Razer však prichádza so zaujímavým konceptom tzv. „mecha-membránovým spínačom klávesov“, čo je akýsi kompromis medzi klasickými membránovými a hernými mechanickými.
Hlavnou črtou modelu Ornata V2, ktorý je označovaný ako priamy upgrade pôvodnej klávesnice Ornata Chroma z roku 2016 je, že ide o plnohodnotnú membránovú hernú klávesnicu, ktorá má slúžiť ako cenovo dostupnejšia alternatíva k iným mechanickým klávesniciam. S cenou 85€ je na nemechanickú klávesnicu skutočne dosť drahá. Napriek tomu pôsobí prémiovým dojmom, hoci ide o pevný plast. Kábel vychádza zo stredu klávesnice, pričom je zakončený jedným USB portom. Ornata V2 vyzerá identicky ako predchodca a nebyť „V2“ v pomenovaní, používateľ by si nový model na pulte obchodu ľahko pomýlil s pôvodným. Pri bližšom skúmaní sú však medzi nimi pozoruhodné rozdiely vo funkcionalite.
Predovšetkým sú tu vyhradené multimediálne tlačidlá vrátane kolieska na ovládanie hlasitosti. Koliesko má dokonca veľmi príjemnú textúru, vďaka ktorej je nastavovanie hlasitosti za chodu jednoduché. Kryty kláves sú vyrobené z plastu ABS, čo je vzhľadom na pomerne vysokú cenu trochu mínus, ak vezmeme do úvahy, že klávesnice v podobných cenových kategóriách sú vybavené odolnejšími krytmi z PBT. Skutočnosť, že je klávesnica vyrobená z plastu ABS, tiež znamená, že sa na nej pomerne ľahko zachytáva mastnota, čo môže byť po mesiacoch dlhšieho používania nevzhľadné. Oceňujeme prémiovú koženkovú magnetickú opierku zápästia pre väčšie pohodlie.
Klávesnica je, ako sme v úvode uviedli vybavená hybridnými mecha-membránovými spínačmi od Razeru. Tieto spínače sa snažia o rovnováhu medzi mechanickými a membránovými klávesnicami. Klávesy sú zvláštnou kombináciou cvakavého pocitu pri stlačení s mäkkým odskokom pri spodnom okraji. Navyše, keďže klávesnica používa membránové spínače, nie je možné ich vymeniť za také, ktoré preferujete, čím stráca na mechanické klávesnice (ktoré majú v súčasnosti zvyčajne spínače vymeniteľné za prevádzky). Písanie na klávesnici je relatívne rýchle a vydáva uspokojivý (aj keď nie príliš hlučný) cvakavý zvuk. Nízky profil klávesov znamená, že sú ľahko dosiahnuteľné a pohodlne sa na nich píše takmer pri každej veľkosti ruky.
Vďaka tomu je Ornata V2 dobrou voľbou aj na používanie v kancelárii (ideálne však bez pútajúceho RGB podsvietenia). Pri hraní hier nepôsobí tak uspokojivo, pretože stláčanie klávesov nie je v porovnaní s tradičnými mechanickými spínačmi také presné. Podsvietenie je veľmi dobré a ľahko nastaviteľné pomocou softvéru Razer Synapse. Možno ním nastavovať farby na klávesnici od výrobcu ľubovoľne. Model Ornata V2 používa technológiu Chroma, prostredníctvom ktorej možno každému klávesu priradiť podsvietenie, pričom na výber je až 16,8 milióna farieb a množstvo rozmanitých svetelných efektov. Možno tu vytvárať aj vlastné profily. Za nevýhodu však považujeme vnucovanie inštalácie softvéru. Prišlo nám dosť otravné, keď vždy po pripojení klávesnice k počítaču vybehlo okno a výzva na nainštalovanie Synapse.
Ornata V2 sa nevyrovná ostatným plnohodnotným herným klávesniciam z ponuky výrobcu. Vyššia aktivačná sila sama o sebe nie je veľkým problémom, ale aj zdvih klávesov je veľmi plytký. To spôsobuje, že pocit z písania je trochu nepohodlný. Určite sa na to dá zvyknúť, ale treba si to vopred uvedomiť. Ak máte možnosť, odporúčame vám, aby ste si našli spôsob, ako si túto klávesnicu pred kúpou vyskúšať. Iste je však zaujímavý pre používateľov, ktorí ocenia jeho prednosti ako je tichšia prevádzka, nižšia cena a prémiový dizajn. Je vhodná aj pre hráčov, keďže má programovateľné klávesy, nízku latenciu kliknutia. Nemá žiadnu vstavanú pamäť a v niektorých hrách môže byť nutnosť aktivácie väčšej sily a hybridné mecha-membránové spínače nevýhodou.
Ak hodnotíme klávesnicu ako model do kancelárie, oceňujeme dobrú ergonómiu s dvoma nastaveniami sklonu, navyše sa dodáva s opierkou zápästia pre pohodlnejšiu prácu. Ponúka celkovo dobrú kvalitu písania, hoci môže byť hlučná kvôli cvakajúcim spínačom, čo nemusí byť ideálne v blízkosti kolegov. Klávesy môžu byť občas aj trochu ťažké na stlačenie. Pre programátorov je klávesnica vhodná vďaka jej ergonómii a tiež dobrej kvalite písania. Na všetkých jej klávesoch možno naprogramovať makrá, ale žiaľ neumožňuje pripojenie k viacerým zariadeniam. Pri všetkých činnostiach však musíme pochváliť opierku zápästia, ktorú výrobca dodáva. V tejto cene je zvyčajne k dispozícii opierka z tvrdého plastu, koženkové polstrovanie je teda plusom, čím výrobca kompenzuje niektoré nevýhody klávesnice.
Hoci mecha-membránové modely nepatria medzi predajné hity, má ich viac výrobcov v portfóliu. Určite si svoju „cieľovku“ nájdu, hoci väčšina používateľov volí buď klasické membránové, alebo herné mechanické klávesnice. Testovaný model má anglické rozloženie kláves a lokalizované layout modely by sme tu hľadali márne. K dispozícii je jednoriadkový ENTER so zvyčajnou veľkosťou ľavého SHIFTu, všetky klávesy sú vo zvyčajných veľkostiach. Samozrejmosťou je podpora anti-ghosting, teda možnosť stlačenia viacerých klávesov naraz.
Zapožičal: Razer