Domov Periférie Recenzia: Razer Naga Chroma a Epic Chroma

Recenzia: Razer Naga Chroma a Epic Chroma

Zdielať

Razer je spoločnosť špecializujúca sa na výrobu počítačových doplnkov, určených pre hráčov. Súčasný sortiment firmy obsahuje herné myši, klávesnice, herné audio a herné plochy. Otestovali sme dvojicu herných myšiek Naga Chroma a Epic Chroma – čo všetko prinášajú?

Razer Naga Chroma a Epic Chroma 01

Zaujímavosťou je, že všetky produkty spoločnosti Razer sú pomenované po dravých alebo jedovatých zvieratách, od hadov (myši), hmyzu (podložky pod myš), pavúkov (klávesnice), cez morské živočíchy (audio) po mačkovité šelmy (konzoly a periférne zariadenia). Dvojica testovaných myší Razer Naga Chroma a Epic Chroma má však viac spoločné ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Razer Naga Chroma a Epic Chroma 02 Razer Naga Chroma a Epic Chroma 03 Razer Naga Chroma a Epic Chroma 04

Dizajnovo sa oba modely podobajú, ponúkajú 19 programovateľných tlačidiel z toho 12 je na boku. Tlačidlá sú od seba dostatočne vzdialené, čo zabraňuje nechcenému stlačeniu iného tlačidla. Rolovacie koliesko po naklonení do strán funguje ako scroll smerom nahor alebo nadol. Pod ním je dvojica tlačidiel, ktorou možno regulovať úroveň citlivosti (DPI). Na chrbte myši je umiestnené logo výrobcu. Podsvietené je na káblovej myške Naga Chroma, zatiaľ čo pri bezdrôtovej myške Epic Chroma toto podsvietie chýba.

Razer Naga Chroma a Epic Chroma 05 Razer Naga Chroma a Epic Chroma 06 Razer Naga Chroma a Epic Chroma 07

Rozdielna je tiež predná strana myšiek. Zatiaľ čo Naga Chroma má kábel pripojený natrvalo, bezdrôtová Epic Chroma ponúka microUSB konektor, vsadený hlboko vnútri (pre nabíjanie treba použiť dodávaný prepojovací kábel microUSB-USB). V prípade, ak je integrovaná batéria na Epic Chroma vybitá, používateľ jednoducho len pripojí myš k dvojmetrovému poflexovanému káblu a môže hrať ďalej. Výhodou je tiež aj dobíjanie v docku – myš stačí položiť do stojana a začne sa nabíjať.

Razer Naga Chroma a Epic Chroma 08 Razer Naga Chroma a Epic Chroma 09 Razer Naga Chroma a Epic Chroma 10

Obe myšky sú spracované z plastu a sú ladené do čiernej farby. Oceňujeme mierne zdrsnený povrch, vďaka čomu sa používateľovi nebude myš v ruke šmýkať. Prítomný je laserový senzor a úprava RGB podsvietenia na koliesku a 12 tlačidlách. Azda každý výrobca herných periférii má aplikáciu na správu či nastavenia – Razer má aplikáciu Synapse.

Razer Naga Chroma Synapse 01 Razer Naga Chroma Synapse 02

Nastavenia myšky Razer Naga Chroma v Synapse. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Podobne ako pri iných výrobcoch, aj tieto myši fungujú bez inštalácie softvéru, avšak používateľ prichádza o možnosti konfigurácie podľa svojich preferencii. Pomocou dodávanej aplikácie Synapse potom možno nastavovať farbu z 16,8 milióna farieb a rôznych svetelných efektov. K dispozícii tak je nastavenie citlivosti (DPI), nastavenia makro profilov, možnosť programovania všetkých tlačidiel a tiež možnosti nastavenia farieb podsvietenia.

Razer Naga Chroma Synapse 03 Razer Naga Chroma Synapse 04

Nastavenia myšky Razer Naga Chroma v Synapse. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Meniť farbu a efekt možno nezávisle od seba na koliesku, bočnom paneli s tlačidlami a logu (v prípade modelu Naga Chroma). Každé z nich ponúkne možnosť nastavenia efektu, kde  sa striedajú dve vybrané farby alebo možno zvoliť striedanie náhodných farieb. My sme počas testovania zvolili statickú farbu – pri bezdrôtovom modeli Epic Chroma zelenú pre všetky nastaviteľné zóny a červenú pre drôtovú Naga Chroma.

Razer Naga Epic Chroma Synapse 01 Razer Naga Epic Chroma Synapse 02

Nastavenia myšky Razer Naga Epic Chroma v Synapse. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Dĺžku svetelného efektu možno nastaviť na krátku, strednú a dlhú. Podsvietenie však možno aj vypnúť a čo je ešte lepšie – obe myšky umožňujú vypnúť podsvietenie v prípade, ak zhasne monitor. Toto riešenie sa nám páči, ide o praktickú vec. Počas testu sme toto nastavenie aplikovali na bezdrôtový model čo umožňuje ušetriť aspoň nejaké to percento integrovanej batérie počas nečinnosti. Šikovné 🙂

Razer Naga Epic Chroma Synapse 03 Razer Naga Epic Chroma Synapse 04

Nastavenia myšky Razer Naga Epic Chroma v Synapse. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Citlivosť myši možno nastavovať ľubovoľne, avšak od výroby je prednastavených 5 úrovní – 800, 1800, 4000, 6400 a 8200 v prípade bezdrôtového modelu a 800, 1800, 4500, 9000 a 16000 dpi v prípade drôtovej myšky. Pre oba modely je k dispozícii aj možnosť nastaviť polling rate na úrovniach 125, 500 a 1000 Hz. Čím vyššia hodnota, tým rýchlejšie sa aj Epic Chroma vybíja.

Razer Naga Chroma a Epic Chroma 11 Razer Naga Chroma a Epic Chroma 13Razer Naga Chroma a Epic Chroma 15

Oba modely testujeme v redakcii dlhodobo a páčia sa nám. Každá z nich ponúka to isté a niečo iné. Zatiaľ čo Naga Chroma ako káblová myš ponúka vyššiu citlivosť dpi a možnosť podsvietenia loga, niektorých používateľov môže obmedzovať kábel. Výhodou absencie integrovanej batérie je nižšia hmotnosť voči bezdrôtovej myške, avšak voči nej ponúka hlučnejšie tlačidlá pri klikaní. Odpadá však nutnosť kontroly stavu integrovanej batérie a jej dobíjania.

Razer Naga Chroma a Epic Chroma 18 Razer Naga Chroma a Epic Chroma 19 Razer Naga Chroma a Epic Chroma 24

Bezdrôtová myš Epic Chroma ponúka síce o niečo nižšiu citlivosť, avšak 8200 dpi je viac než dosť aj pre náruživých hráčov. Výhodou je možnosť používania bezdrôtovo – tu však narážame na limity nízkej výdrže na batériu. Spoločnosť Razer má však aj v tomto prípade riešenie – myš možno pripojiť cez dodávaný microUSB-USB kábel a hrať ďalej a počas toho nabíjať zariadenie. Poteší praktický dobíjací dock, kam možno myš vložiť po večeri, aby sa cez noc nabila a na druhý deň bola pripravená na používanie. Oceňujeme.Razer Naga Chroma

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 119×75×43 mm
Hmotnosť: 135 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 2,1 metra
Prevedenie: pre pravákov
Podsvietenie: trojzónové, nastaviteľné
Technológia: laser
Počet programovateľných tlačidiel: 19 ks
Citlivosť: max. 16000 DPI
Podpora: Windows, Mac OS X, Linux

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Trojzónové RGB podsvietenie
+ Dizajn a kvalita prevedenia
+ Nízka hmotnosť, malé rozmery
+ Nastaviteľnosť tlačidiel a DPI
+ Ergonómia a prepracovaný softvér

Mínusy
– Hlučnejšie tlačidlá pri klikaní

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Razer Naga Chroma, RZ01-01610100-R3G1 poskytuje server Heureka.sk

Razer Naga Epic Chroma

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 119×75×43 mm
Hmotnosť: 150 gramov
Rozhranie: bezdrôtové alebo drôtové, USB, dĺžka káblu 2,1 metra
Prevedenie: pre pravákov
Podsvietenie: trojzónové, nastaviteľné
Technológia: laser
Počet programovateľných tlačidiel: 19 ks
Citlivosť: max. 8200 DPI
Podpora: Windows, Mac OS X, Linux

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Trojzónové RGB podsvietenie
+ Dizajn a kvalita prevedenia
+ Nízka hmotnosť, malé rozmery
+ Nastaviteľnosť tlačidiel a DPI
+ Ergonómia a prepracovaný softvér
+ Dokovacia stanica na nabíjanie
+ Bezdrôtový/drôtový režim

Mínusy
– Nízka výdrž integrovanej batérie
– Voči drôtovej myške vyššia cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Razer Naga Epic Chroma, RZ01-01230100-R3G1 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Razer

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno