Domov Periférie Recenzia: Razer Cynosa V2

Recenzia: Razer Cynosa V2

Zdielať

Spoločnosť Razer je známa legendárnymi hernými mechanickými klávesnicami. Teraz však prichádza s druhou generáciou klávesnice, ktorá má membránové spínače a podsvietenie RGB. Čo všetko prináša?

Výrobca ponúkal v minulosti herné klávesnice iba s mechanickými spínačmi, neskôr sa však zameral aj na lacnejšie modely a tak vznikla klávesnica s membránovými spínačmi a cenou za cca 70 eur. Hoci v balení nie je opierka, vďaka rovnakému výrezu v spodnej strane by mala byť kompatibilná s opierkami z iných klávesníc. Napriek plastovému spracovaniu má klávesnica veľmi dobrú a tiež pevnú konštrukciu. V tejto cene by sme však rozhodne ocenili kovové spracovanie. Tlačidlá klávesnice sú mäkké na dotyk a majú stredne vysoký profil kláves. Vzhľadom na fakt, že ide o membránovú klávesnicu, je hlučnosť v porovnaní s inými modelmi vyššia. Klávesnica má plnohodnotný numerický blok a nad ním je aj päť samostatných tlačidiel na ovládanie multimédií.

Kábel vychádza zo stredu klávesnice, pričom je zakončený jedným USB portom. Podsvietenie je skvelé a ľahko nastaviteľné pomocou softvéru Razer Synapse. Možno ním nastavovať farby na klávesnici od výrobcu ľubovoľne. Cynosa používa technológiu Chroma, prostredníctvom ktorej možno každému klávesu priradiť podsvietenie, pričom na výber je až 16,8 milióna farieb a množstvo rozmanitých svetelných efektov. Vlastné profily je možné vytvárať pomocou Razer Synapse. Za nevýhodu však považujeme priam „otravné“ vnucovanie inštalácie softvéru. Prišlo nám dosť otravné, keď vždy po pripojení klávesnice k počítaču vybehlo okno a výzva na nainštalovanie Synapse.

Rovnako ako pri väčšine membránových klávesníc, hlučnosť pri stlačení je nižšia ako pri mechanických spínačoch. Testovaný model má anglické rozloženie kláves, čo je typické pre herné mechanické klávesnice a lokalizované layout modely by sme tu hľadali márne. K dispozícii je jednoriadkový ENTER so zvyčajnou veľkosťou ľavého SHIFTu, všetky klávesy sú vo zvyčajných veľkostiach. Oceňujeme tiež podporu anti-ghosting, teda možnosť stlačenia viacerých klávesov naraz. Počas používania sme si však všimli problémový kláves medzerníka, ktorý reagoval najmä pri stlačení do stredu veľkého klávesu – po stlačení na okraji častokrát nereagoval. Možno však ide iba o chybu nášho kusu.

Páčia sa nám textúrované, hladko tvarované klávesy, ktoré sú pohodlné a vhodné pre hráčov. To sa v podstate voči predchodcovi nezmenilo. Väčšina pôvodných funkcii ostala rovnaká a viditeľne nové funkcie navyše v novej generácii sú práve multimediálne samostatné tlačidlá nad numerickým blokom. V prvej generácii klávesnice boli na tomto mieste LED diódy indikujúce rôzne činnosti. Pripomeňme, že aj v druhej generácii ostala zachovaná zvýšená odolnosť voči poliatiu. Pripomienku máme k anglickému rozloženiu, oceňujeme však prehľadnú aplikáciu Synapse, ktorou možno nastavovať nielen podsvietenie, ale aj ďalšie možnosti a nastavenia klávesnice.

Konštrukčné spracovanie klávesnice je síce plastové, ale dostatočne pevné. Farebné RGB podsvietenie každého klávesu zjednodušuje ovládanie pri zhoršených svetelných podmienkach či večer, rôzne efekty vyzerajú pôsobivo, takisto aj tichšie membránové spínače oproti mechanickým môžu pôsobiť pre istú skupinu zákazníkov zaujímavo. Veľa sa toho oproti prvej generácii nezmenilo, hlavným viditeľným rozdielom sú samostatné multimediálne tlačidlá.

Zapožičal: Razer

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno