Domov Periférie Recenzia: QNAP TS-653D-8G

Recenzia: QNAP TS-653D-8G

Zdielať

Kúpa prvého NAS serveru môže byť pre mnohých používateľov náročným krokom. Výhody týchto zariadení sú zrejmé, najmä v porovnaní s verejným cloudom. Otestovali sme 6-diskové NAS od QNAP, čo prináša?

Výhodou verejných cloudových služieb sú nižšie prvotné náklady, avšak mnohé z nich „za behu“ menia podmienky, ako napríklad Google Fotky, ktoré až doteraz vo vysokej kvalite neobmedzovali používateľa. Verejný cloud ako je Microsoft OneDrive, Google Disk a Dropbox majú hlavnú nevýhodu – súbory u poskytovateľov nie sú šifrované a samozrejme mimo kontroly používateľa. Výhodou NAS servera okrem plnej kontroly používateľa nad svojimi dátami je aj možnosť zálohovať dáta z verejného cloudu na NASko (a naopak). NAS sa dodáva v pomerne veľkom kartónovom balení, samotné zariadenie má rozmery 235×168×230 mm (Š×V×H) a hmotnosť 4,6 kg. Konštrukcia je spracovaná z lesklého čierneho plastu, ktorá zodpovedá štandardom pre domáce alebo SMB zariadenia.

Oceňujeme, že v pomerne malých rozmeroch výrobca umožnil až 6 pozícii pre disky, nielen štyri ako to je pri podobne rozmerných zariadeniach zvykom. Šasi je veľmi dobre zvládnuté. Predná časť je minimalistická, ponúka základné ovládacie prvky ako aj LED diódy indikujúce jednotlivú činnosť (a aktivitu diskov). V hornej časti pravého predného rohu je tlačidlo napájania, ale v pravom dolnom rohu je tlačidlo USB Quick Copy a port USB 3.0. Hoci je NAS vybavený viacerými portmi USB 3.0 a USB 2.0, tento sa ideálne používa na rýchle zálohovanie/synchronizáciu údajov z/do externého disku USB. Predný panel je posuvný a uzamykateľný (funguje však len na prepínač, nie na kľúč), ktorý sa prezentuje ako alternatíva k uzamykateľným jednotlivým zásobníkom starších generácií. Toto riešenie je určené na zabránenie náhodnému vybratiu, nemá však žiadnu skutočnú schopnosť zabrániť tomu, aby používateľovi niekto disky ukradol (celá jednotka váži aj s diskami sotva 6-7 kg, takže to aj tak sotva odradí).

Všetky šachty na disky sú z plastu a umožňujú používateľovi výmenu disku „za behu“ bez nutnosti vypnutia zariadenia. Namontovať možno buď 3,5“ pevné disky bez nutnosti použitia akýchkoľvek skrutiek, alebo zaskrutkovaním 2,5“ diskov (pre rýchlejšie SSD formáty) do pripravených otvorov skrutkami, ktoré sú súčasťou príslušenstva. Šachty na disky sú z plastu, majú dostatočnú pevnosť a každý z nich sa zasúva elegantne. Kovové zásobníky sú síce robustnejšie, ale nainštalované disky vždy generujú o niečo viac vibrácií/hluku a trochu zvyšujú hladinu hluku. Spoločnosť QNAP uvádza, že TS-653D generuje 22 dB(A) pri plnom používaní a zaplnení 2 TB diskami Western Digital Red. Každú šachtu na disk možno používať samostatne alebo v skupinách pomocou podporovaných konfigurácií RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5, RAID 6 a RAID 10), ako aj menej výkonných a menej bezpečných režimov (SINGLE alebo JBOD), ktoré umožňujú, aby zariadenie fungovalo len s jedným zdieľaným sieťovým diskom.

Šesť pozícií pre pevné disky je pripojených na jednej doske plošných spojov, ktorá je nad zadným aktívnym ventilátorom chladenia. Dokonca aj s pripojeným predným panelom je okolo šasi tohto zariadenia dostatok ventilácie. Základňa šasi poskytuje veľa ventilácie (pasívne chladenie) pre šachty na médiá HDD/SSD, čomu napomáhajú pogumované nožičky, ktoré zdvíhajú NAS niekoľko milimetrov od pracovnej plochy. Boky šasi majú dva rôzne spôsoby vetrania v podobe štrbiny na jednej strane a plného vetracieho panelu na druhej strane. Spoločnosť QNAP nepoužila úhľadné vetracie otvory s logom značky, ktoré sme videli pri Synology, ale uprednostnila všeobecnejšie vetracie otvory. Zadná strana zariadenia používa na chladenie dva 90 mm ventilátory (ale oveľa viac by sme ocenili tichšie dva 120 mm ventilátory), ktorý môžu byť nastavené automaticky systémom QTS, alebo manuálne používateľom v ovládacom paneli na zvýšenie/zníženie otáčok podľa potreby (teplo/hluk). Z konektorovej výbavy je pre používateľa k dispozícii 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× 2,5 Gbps RJ45, HDMI 2.0, ďalej tlačidlo na reset, ako aj konektor na napájanie.

Výstup cez HDMI 2.0 podporuje rozlíšenie 4K Ultra HD aj 1080p Full HD a to v oboch prípadoch pri frekvencii až 60 fps (počet snímok za sekundu). To je opäť skvelá správa pre tých, ktorí chcú sledovať svoje 4K médiá lokálne bez toho, aby sa museli obávať o kvalitu obrazu a takmer nulovú latenciu (bez vyrovnávania pamäte), ktorú ponúka prístup cez HDMI s diaľkovým ovládaním. Oceňujeme však možnosti rozšírenia do budúcnosti, keďže je NAS server vybavený slotom na upgrade PCIe Gen 2×2. Používateľ tak môže pridať disky, alebo pridať ďalšie porty (napríklad 5 alebo 10 Gbps na Ethernet). Základom NAS serveru je, samozrejme, procesor, flash pamäť (kde je operačný systém QNAP QTS) a doska sieťového radiča. Všetko je zabudované v bočnej časti zariadenia a možno sa k nim dostať odstránením polovice šasi (držia ich 2 skrutky), čo používateľovi umožní rozšíriť operačnú pamäť. Hoci je štandardne v predaji 4GB RAM, my sme NASko testovali vo verzii s 8GB RAM.

Prostredie operačného systému QNAP QTS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

NAS ponúka výkonný štvorjadrový procesor Intel Celeron J4125, taktovaný na 2 GHz. V prípade potreby sa vie automaticky pretaktovať na 2,7 GHz pomocou technológie TurboBoost. Výbavu dopĺňa integrovaná grafika Intel UHD Graphic 600, vďaka čomu ponúkne transkódovací engine. Hardvér je však len časťou dôvodu, prečo zvážiť a uvažovať o tomto NAS serveri. Tak ako všetky zariadenia od QNAP, aj TS-653D používa operačný systém QNAP QTS. Pre používateľov, ktorí tento operačný systém nepoznajú, uvádzame, že sa dodáva s niekoľkými bezplatnými aplikáciami, je prístupný z webového prehliadača alebo desktopového klienta, ale tiež podporuje aplikácie pre mobilné zariadenia Apple iOS a Google Android. QNAP QTS je často porovnávaný so svojím najväčším konkurentom Synology NAS a DSM.

Medzi azda najznámejšie patrí už klasika v podobe aplikácií (začínajúce názvom na „Q“) ako napríklad: Qfile, Qmanager, atď. NAS server však ponúka aj funkcie ako je zálohovací softvér v rámci QNAP (Hybrid Backup Sync 3), s viacerými prostriedkami synchronizácie/cieľov zálohovania umožňuje vytvoriť pravidlá. Používateľ si tak môže vybrať (keď je pripojený disk a stlačené tlačidlo), aby sa celé USB zálohovalo do vlastného priečinka na NAS, aby sa zálohovali iba zmenené súbory od posledného zálohovania (Diff Backup), prípadne aby sa zálohovanie riadilo časom. Tiež je možné nastaviť, aby sa pri každom zálohovaní vytvoril nový adresár priečinka alebo dokonca aby sa zálohovali iba určité typy súborov či aby sa ignorovali určité typy súborov kvôli rýchlosti/bezpečnosti. Všetky tieto možnosti sa dajú aplikovať v oboch smeroch (t.j. NAS -> USB alebo USB -> NAS) a dokonca nepotrebujú tlačidlo. Ak sa používateľ tak rozhodne, môžu byť vykonané hneď, ak sa vždy automaticky použije prednastavený disk. Vždy elegantná a užitočná funkcia, ktorá sa príliš často prehliada.

Prostredie operačného systému QNAP QTS. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Pri celkovom hodnotení považujeme QNAP TS-653D za veľmi zaujímavý NAS server, ktorý možno osadiť až 6 diskami. Vnímame veľmi dobre nastavený pomer cena/funkcie. Potešia kompaktné rozmery, ako aj veľmi dobrá rozšíriteľnosť (napr. buď 10 Gbps sieťovými kartami, alebo pridaním diskov do PCIe slotu. NAS považujeme za zaujímavý model, ktorý ponúka rovnováhu medzi domácimi a firemnými používateľmi. Zamrzí plastové spracovanie. Ak hľadáte úplne nový výkonný NAS s prihliadnutím na cenu a to najmä na zálohy dát, nastavenie siete bezpečnostných kamier, spustenie virtuálnych OS, triedenie fotografických médií, alebo migráciu z verejných cloudových služieb na bezpečnejšie (privátne) služby, potom QNAP TS-653D možno odporúčať. Poskytuje veľmi dobrý základ na začiatok používania platformy QTS, ako aj dobré možnosti na neskorší upgrade úložiska. Pripomeňme, že cena testovaného zariadenia je na úrovni 720 eur (v prípade NAS s 8GB RAM), resp. na úrovni od 670 eur (v základnej verzii so 4GB RAM).

Zapožičal: QNAP